Reklama

Niedziela 37/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Medialne rządy dusz

Ks. Jarosław Grabowski

W Dniu Dziennikarza wszystkim koleżankom i kolegom po fachu życzę otwartego umysłu, uważności i odwagi w przekazywaniu prawdy.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

O. Michał Bortnik/ Mirosława SzymusikBiuro Prasowe @JasnaGóraNews

Z udziałem Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, druhen i druhów ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK odbyły się na Jasnej Górze uroczystości ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

„Nie można się zgodzić, aby jakikolwiek rząd w naszej ojczyźnie podejmował działania, by osłabiać ducha narodu po to, aby inny, mocniejszy naród mógł nim zawładnąć” – powiedział bp Wiesław Szlachetka podczas Mszy św. sprawowanej w rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Obserwator
8-9

Obserwator

Nieznani sprawcy zbezcześcili cmentarz w Chajsach w obwodzie witebskim na Białorusi. Nekropolia jest miejscem pamięci ofiar represji stalinowskich, a w masowych mogiłach spoczywają m.in. Polacy. To kolejny przypadek zniszczenia polskiego miejsca pamięci.

liturgia tygodnia
15-18

Zapowiedź męki Chrystusa

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 8, 27-35

Co to jest symbol wiary?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Deklaracja wyznawanej wiary zawarta jest w tzw. symbolu wiary. Słowa greckie symbolon czy też łacińskie symbolum tłumaczone jako znak rozpoznawczy. Chodzi o znak, który reprezentuje albo zastępuje ukryte idee, przedmioty lub osoby.

Cezarea Filipowa

Krzysztof Kowalik

Zacznijmy od samej nazwy. Jej pierwszy człon wiąże się z rzymskim władcą – cezarem. Starożytni zakładane miasta często dedykowali królom lub zmieniali ich nazwy na imiona panujących. Ale skąd Cezarea na terenie Ziemi Świętej?

Jezus centrum naszego życia

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Chrześcijaństwo to sposób życia, a chrześcijanin to ten, który należy do Chrystusa. Gdy jednak przyjrzymy się przeżywaniu naszej wiary, zauważymy, że często traktujemy ją jako mechaniczny kult, jako religię – jedną z wielu – którą możemy sobie wybrać. Wtedy tracimy szansę na to, żeby przeżywać chrześcijaństwo jako spotkanie, jako życie w nieustannej obecności. Kogo? Jezusa Chrystusa.

Prorokini z Bingen

Ireneusz Korpyś

Była wizjonerką, mistyczką, lekarką, kompozytorką i pisarką – jej pisma inspirują po dziś dzień.

moim zdaniem
19

U wrót Azji

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Papież odwiedził do tej pory ponad sześćdziesiąt krajów świata. Spośród nich ponad dwadzieścia znajduje się właśnie w Azji.

gorący temat
20-21

Papieska odyseja

Ks. Paweł Rozpiątkowski

To najdłuższa, jak do tej pory, podróż apostolska Franciszka. Dwanaście dni, cztery kraje, cztery strefy czasowe, dwa kontynenty, okrążona prawie – jeśli chodzi o kilometry – cała ziemia. Prawdziwa, ambitna – biorąc pod uwagę wiek Ojca Świętego – odyseja.

treści wiary
22-23

Dlaczego te grzechy są główne?

Michał Wojciechowski

Wiele wieków doświadczenia ludzi pozwoliło wskazać te grzechy, które mają szczególne znaczenie. I choć dany człowiek nie wszystkim tym wadom ulega, nie jest od nich wolny, a ich listy pomagają dostrzec nasze słabe punkty.

życie Kościoła
24-27

Swoi, nie obcy

Eugeniusz Sakowicz

Świat współczesny charakteryzuje się wielokulturowością i multireligijnością. Ludzie różnych narodów, kultur i religii zamieszkują zarówno metropolie, jak i w małe miasta czy osady. Szkoły coraz częściej także mają charakter wieloetniczny oraz wielokulturowy, podobnie parafie Kościoła katolickiego. Rosnącą rolę w kształtowaniu postaw ludzi różnych kultur wobec siebie mają też media.

Czym były i są odpusty w Kościele?

Arkadiusz Bednarczyk

Na pewno nie były i nie są przyzwoleniem na czynienie grzechów na zasadzie „hulaj dusza, piekła nie ma”. Odpust nie jest także darowaniem grzechów, lecz kar doczesnych za grzechy. Odpuszczenie grzechu dokonuje się wcześniej i jest koniecznym warunkiem otrzymania odpustu. Można powiedzieć, że winę gładzi sakrament pokuty, a karę za grzechy – odpust.

Czytamy Franciszka

Jak wychowywać? (...) „Krytyczni” intelektualiści wszelkiego rodzaju uciszali rodziców na tysiące sposobów, by bronić młode pokolenia przed szkodliwymi konsekwencjami wychowania w rodzinie. Rodzina została oskarżona m.in. o despotyzm, faworyzowanie, konformizm, tłumienie uczuć, które rodzi konflikty. W rezultacie doszło do rozdziału między rodziną i społeczeństwem, między rodziną i szkołą.

patron roku
28-29

Król polskiego reportażu

Monika M. Zając

Ważne jest sięgnięcie do korzeni. Spojrzenie na życie narodu i na swoje życie jak na drzewo, w którym rośnie coraz to nowszy słój, coraz to inny konar. Wtedy człowiek silniej stoi na nogach, zwłaszcza wobec tego wszystkiego, co przynosi mu współczesność – mawiał Melchior Wańkowicz, którego Sejm RP ogłosił jednym z patronów 2024 r.

historia
30-31

Spadochrony nad Renem

Jan Józef Kasprzyk

W połowie września 1944 r. na terenach okupowanej przez Niemców Holandii rozpoczęła się największa operacja powietrznodesantowa w dziejach świata.

punkt widzenia
32-33

Katolicka nauka społeczna w praktyce

Katolicka nauka społeczna (KSN) przenika politykę, nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zasady KNS są zapisane w Konstytucji RP i prawie Unii Europejskiej – mówi Kamil Sulej, prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

moim zdaniem
34-35

Rysiek, fotoreporter prymasowski

Grzegorz Polak

Cechowało go tak bezgraniczne oddanie Kościołowi, że nawet kiedy już był starszy i chorował na cukrzycę, jechał na drugi kraniec Polski, aby zrobić zdjęcia z uroczystości kościelnej.

Sztuka dobra i zła

Witold Gadowski

Współczesna sztuka woli portretować złoczyńców niż dobrych, a zło jest dla niej pożywką jako bardziej malownicze niż nudne – z jej punktu widzenia – przejawy dobra.

nasze sprawy
36-37

Jestem z powrotem – Michał

Katarzyna Woynarowska

„Każde uzależnienie zaczyna się od tego niewinnego pierwszego razu. Rzecz w tym, że nigdy nie ma gwarancji, czy branie pozostanie tylko jednorazowym eksperymentem, czy stanie się początkiem koszmaru”.

sprawy rodzinne
38-39

Gdy dziewczynka dorasta

Agnieszka Zarzecka

To jeden z najbardziej kluczowych i delikatnych okresów w życiu rodziny.

listy
42

Cień Dziadka

Aleksandra

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
44

Po perciach na szczyt

W.D.

Ludzkie oblicze fabryki

M.Ż.Z.

Apokalipsa po latach

W.D.

Rozkapryszone piosenki

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
53

Ty i ja, i On

Magdalena Wanot-Miśtura

Dziś od św. Jakuba słyszymy słowa: „Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki” (Jk 2, 18). Skoro tak dobrze widać tu zaimki osobowe, powiedzmy o nich nieco więcej.

polecamy
54

Oręż przeciw złu

Ignacy Tarnobrzeski

Odnowić człowieka

Ireneusz Korpyś

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

polecamy
55

Ku pokrzepieniu serc

Joanna Szczerbińska

świat pod lupą
56-57

Doba dobie nierówna

Monika M. Zając

Jak to możliwe, że długość doby każdego dnia różni się o kilka milisekund? Odpowiedzi udzielają specjaliści od geodezji satelitarnej, badający procesy zachodzące na powierzchni Ziemi oraz w jej wnętrzu.

podróżnik
58-60

Odkopywanie przeszłości to strata czasu

Jacek Pałkiewicz

Kambodża nie dała się ograbić z nadziei. Dzisiaj spogląda w przyszłość, prezentując enigmatyczny uśmiech kamiennych posągów Bajonu.

dobre rady
62-63

W zgodzie z kalendarzem

Anna Wyszyńska

Pierwszy rok życia dziecka to czas nieustannych rekordów

Umowa przez telefon

Bożena Kwiecińska, prawnik

Do mojego ojca zadzwonił ktoś z propozycją zmiany umowy. Ojciec się zgodził, po czym okazało się, że warunki nowej umowy są bardzo niekorzystne i w dodatku ze strony firmy, której nazwa brzmiała bardzo podobnie do nazwy znanego operatora telekomunikacyjnego. Jak zerwać taką umowę?

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

do powiedzenia
64

Naucz nas liczyć

Mikołaj Wierzchlejski

Ciąg dalszy rozpoczętych ponad miesiąc temu biblijnych impresji. Tym razem Psalm 90, a właściwie dwa, trzy wersety wyjęte z jego środka i końca. Dlaczego akurat te? Bo dla mnie, od dłuższego czasu, świecą najjaskrawiej. Pierwszy z nich to werset 12: „Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy osiągneli mądrość serca”.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Każdy potrzebuje świadomości, że jest dla kogoś drugiego ważny. Zarówno w domu, jak i w pracy. Na co dzień, bez szczególnego powodu.

Dziennikarka na obrotach

Karolina Mysłek

Cudze chwalicie, swego nie znacie... W myśl tego przysłowia zaprosiliśmy naszą stałą autorkę Angelikę Kawecką, żeby tym razem stanęła po drugiej stronie mikrofonu i opowiedziała o sobie.

Walka o siebie

Angelika Kawecka

Jeśli problem alkoholizmu nie jest obcy w twoim środowisku, to warto przeczytać tę książkę.

Twarze Sergiusza Piaseckiego

Agnieszka Dziarmaga

Jego awanturnicze, barwne i w gruncie rzeczy tragiczne życie to niezwykła historia losów człowieka, którą mógłby napisać zdolny scenarzysta filmowy.

Najlepsza dieta przy nowotworach

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Istnieją uniwersalne zasady, które niezależnie od typu raka i leczenia można wprowadzić do codziennego życia celem szybszego zdrowienia.

Złoto Hildegardy

Dla zdrowia jelit mistyczka polecała miód z mieszanką przypraw i gruszkami.

Pij kwiat wrzosu, a będziesz zdrowy

Ojciec Henryk

Lubię, jak przy końcu lata kwitnie wrzos. Wówczas w lasach, na łąkach i torfowiskach pojawiają się dywany jasnofioletowych kwiatów. Bóg dał go nam za lekarstwo, a nie tylko jako ozdobę.

Zupy pełne warzyw

Ewa Polak

Zupy ze świeżych warzyw są najzdrowsze. Warto je przygotowywać teraz, kiedy w ogrodach i na straganach warzyw jest całe mnóstwo.

Włoskim szlakiem świętych

Italia wydała całą rzeszę świętych i błogosławionych. Dziś zapraszamy na wędrówkę śladami najpopularniejszych z nich.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, na czym polega…

I.C.

Grupa uwielbienia tańcem z flagami przy parafii Wszystkich Świętych w Brusach (diec. pelplińska) została utworzona w 2016 r. dzięki współpracy ks. Pawła Orłowskiego i Anny Stoltmann. Na początku grupa liczyła 6 dziewcząt i obrała nazwę Credo – czyli łacińskie „wierzę”. W ciągu ostatnich lat rozwinęła się tak, że dziś należy do niej 30 osób.

Kwolić Największego Gazdę

Karol Porwich

Do Pana Boga wszystko należy i od Niego wszystko zależy, i w tym powiedzeniu jest sedno pobożności góralskiej, że człowiek musi czuć zależność od Pana Boga na każdym kroku – zaznacza ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan.

Dzielne siostry

Anna Zboch

Spotykając się wokół tego wydarzenia, dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu, że pozwolił nam przeżyć te trudne i wielkie dni – powiedziała s. Maksymilla Pliszka.

Głosić Ewangelię w mediach

Ewa Biedroń

„Tylko mając spojrzenie duchowe, tylko odzyskując mądrość serca, możemy odczytać i zinterpretować nowość naszych czasów i na nowo odkryć drogę do komunikacji w pełni ludzkiej...” – napisał papież Franciszek w orędziu na 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Wędrujemy do Maryi

Grażyna Kosobucka

Na zaproszenie Rady Narodowej Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce chór „Oremus” z Miłakowa wyruszył na XXXI Pielgrzymkę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na Jasną Górę.

Otwarci na świat

Oprac. za: Caritas Gdańsk

Już po raz drugi zespół Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa z Sopotu zaprosił w ostatnią niedzielę tegorocznych wakacji na piknik w ogrodzie hospicyjnym.

Dobrze być razem

Oprac. za: mat. organizatorów

To wyjątkowa przestrzeń spotkania młodych ludzi z całej Polski w duchu Polskiej Lizbony podczas zeszłorocznych Światowych Dni Młodzieży.

Niedziela kielecka

Biskupi w obronie katechezy szkolnej

Katarzyna Dobrowolska

W katedrze kieleckiej podczas Mszy św. w dniach 27-28 sierpnia bp Jan Piotrowski, bp Andrzej Kaleta i bp Marian Florczyk modlili się za katechetów, wychowanków i rodziców o dobry rok szkolny i dobre owoce pracy katechetycznej i formacji dzieci i młodzieży.

Modlitwa przemienia życie

Katarzyna Dobrowolska

Dziesiątki pątników z różnych grup i parafii spotkały się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce na Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety. Dziękowali Bogu za łaskę wędrowania w 43. Kieleckiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Parafia Mstyczów w wojennej zawierusze

Agnieszka Dziarmaga

Wspomnienie wojennych wydarzeń z lat 1939-45 towarzyszy nam Polakom szczególnie we wrześniu, na stałe wpisanym w historię Polski jako miesiąc najazdu hitlerowskich Niemiec i preludium do dziejowej tragedii. Każda parafia ma swoją bolesną cząstkę tej wojennej epopei. Jedną z nich jest Mstyczów. Część wojennych faktów wciąż odkrywają historycy.

Niedziela rzeszowska

Czas dziękczynienia za plony

Ks. Jakub Oczkowicz

W Parku Papieskim przy katedrze rzeszowskiej rolnicy z całego Podkarpacia świętowali XXIV Dożynki Województwa Podkarpackiego, które połączone były z Dożynkami Diecezji Rzeszowskiej.

Wspomnienie o zacnym kapłanie

Bartosz Walicki

Każda wspólnota może przywołać sylwetkę duszpasterza, który wpłynął na jej rozwój, a zarazem był wzorem do naśladowania.

Nasza Róża jest wielka

Marian Salwik

Piszę „nasza Róża”, bo Róża Kozakowska, dwukrotna mistrzyni igrzysk paraolimpijskich (w Tokio w 2021 r. i w Paryżu w 2024 r.) oraz rekordzistka świata w rzucie maczugą, a także wicemistrzyni w pchnięciu kulą kobiet, mieszka na Podkarpaciu, w Przyłęku (gm. Niwiska, a więc także w diecezji rzeszowskiej).

Niedziela świdnicka

Kościół i media

Ks. Mirosław Benedyk

Już po raz czwarty Głuszyca gościła uczestników Sudeckiego Forum Inicjatyw, które w dniach 29 sierpnia – 1 września zgromadziło przedstawicieli różnych środowisk. Debatowano nad wyzwaniami związanymi z wiarą, kulturą i ekonomią Dolnego Śląska.

Ostatnie pożegnanie proboszcza

Ks. Mirosław Benedyk

- Nigdy nie wiesz, kiedy Bóg wezwie cię do siebie, ale wiesz, że ten moment przyjdzie i musisz być na niego przygotowany - tymi słowami bp Ignacy Dec rozpoczął homilię podczas pogrzebu ks. prał. Krzysztofa Moszumańskiego.

Wiara i religia chronią człowieka

Krystyna Smerd

W 85. rocznicę niemieckiej napaści na Polskę, na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL „Gross-Rosen” w Rogoźnicy, mieszkańcy Dolnego Śląska oraz zaproszeni goście oddali hołd ofiarom II wojny światowej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Prowadź do trzeźwości

Joanna Suszko

W sobotni poranek 24 siepnia sprzed kaplicy Szpitala Wojewódzkiego Jana Pawła II wyruszyła XI Piesza Zamojska Pielgrzymka Środowisk Trzeźwościowych do Sanktuarium Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie.

Wszystko, co ważne dla Polaka

Joanna Ferens

15 sierpnia to data, która powinna mieć szczególne miejsce w sercu każdego Polaka. Każdy z nas znajdzie tego dnia wszystko, co jest mu bliskie. Właśnie w tym dniu czcimy Najświętszą Maryję Pannę Wniebowziętą, tego dnia wspominamy zwycięstwo Polaków nad bolszewikami, zwycięską Bitwę Warszawską zwaną „Cudem nad Wisłą”. Także tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, święto żołnierzy, którzy każdego dnia czuwają nad naszym bezpieczeństwem.

Pamięć i modlitwa

Adam Łazar

W niedzielne popołudnie 25 sierpnia Mszy św. odpustowej ku czci Matki Bożej Częstochowskiej patronki miłkowskiej kaplicy przewodniczył ks. Kamil Kudełka, wspierany przez księży z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Nowe obrzędy pogrzebu papieża

Kościół

Nowe obrzędy pogrzebu papieża

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...