Reklama

Aspekty

To nasza diecezja

Pierwsze takie doświadczenie

Kleryk Michał Wieruszewski pochodzi z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Angelika Zamrzycka

Kleryk Michał Wieruszewski pochodzi z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Miesiące letnie to czas, kiedy w seminarium duchownym nie ma wykładów. Nie znaczy to jednak, że nie ma formacji...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wręcz przeciwnie, klerycy od lipca do września odbywają różne praktyki duszpasterskie. To pozwala im połączyć uzyskaną wiedzę z zaangażowaniem we wspólnoty parafialne oraz ruchy i grupy duszpasterskie. Alumni poznają wtedy charakter różnych zrzeszeń wiernych, a także realia codziennego życia.

Różnorodne zadania

Swoimi wrażeniami podzielił się Michał Wieruszewski, kleryk II roku Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Podczas wakacji zdobył nowe doświadczenia na oazie lektorskiej Ruchu Światło-Życie, obozie wspólnoty „Wiara i Światło”, w schronisku aktywizującym Caritas w Żukowicach, a także podczas grupy kleryckiej w Gościkowie-Paradyżu. Seminarzysta Michał dotychczas nie miał doświadczenia rekolekcji oazowych. W lipcu był na oazie lektorskiej w Łagowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodym zależy

– Mimo tego, że mam 26 lat, to pierwszy raz spotkałem się z rekolekcjami Ruchu Światło-Życie i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony – mówi kleryk Michał. – Jestem zafascynowany tym, jak młodzi ludzie są ciekawi odkrywania słowa Bożego. Najpierw, co słowo Boże mówi do nich i jak ich ubogaca, a następnie, że będą głosić to słowo w swoich parafiach. Zaskoczyło mnie ich zaangażowanie, ponieważ widać, że bardzo się starają i są skupieni – dzieli się. Michał Wieruszewski podczas oazy prowadził spotkania formacyjne w tzw. „małej grupie”, ale też głosił konferencje w ramach „szkoły liturgii” i „szkoły Biblii”. Uczył młodych tajników liturgii, a także systematyzował ich wiedzę na temat szat i naczyń liturgicznych.

Ku kapłaństwu

Kleryk Michał był też na praktyce w Caritasie. Pomagał przygotowywać posiłki w kuchni, a także poznał działanie schroniska aktywizującego dla bezdomnych mężczyzn, które Caritas prowadzi w Żukowicach, i rozmawiał z podopiecznymi. – Mogłem poznać, na czym polega pomoc osobom bezdomnym oraz ich aktywizacja. To dla mnie świetne doświadczenie – mówi. Ponadto oprowadzał wycieczki i pielgrzymki, które podczas wakacji przyjeżdżały do Paradyża, aby zwiedzić pocysterski kompleks klasztorny. Przed Michałem III rok formacji seminaryjnej, który charakteryzuje się ważnymi wydarzeniami: przyjęciem stroju duchownego i posługi lektoratu. – Ostatni czas to wiele nowych doświadczeń. Towarzyszy mi wielka radość, ale też wewnętrzny pokój – dzieli się. Michał został ministrantem dopiero w wieku 22 lat. Powołanie do kapłaństwa odkrył we wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym przy zielonogórskiej konkatedrze. – Tam zacząłem poznawać Pana Boga oraz doświadczać dynamizmu wiary ludzi i żywej wspólnoty – kończy.

Podziel się:

Oceń:

2024-09-10 13:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych: musimy zaangażować się na 100% w pogłębianie wiary

Karol Porwich/Niedziela

Nie można czekać na lepsze czasy, trzeba wyjść poza osobistą strefę komfortu i zaangażować się na sto procent w pogłębianie wiary. Wszystko, co wielkie w historii, zaczynało się od wyjścia. To powinno być słowo - klucz na obecne czasy, także w dobie kryzysu powołań - mówi w komentarzu dla KAI ks. dr Piotr Kot, rektor WSD w Legnicy i przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

Więcej ...

To ja zobaczyłem, że to już koniec… - wspomnienia z momentu śmierci św. Jana Pawła II

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

W rocznicę śmierci św. Jana Pawła II prezentujemy wzruszający fragment książki Magdaleny Wolińskiej-Riedi „Zdarzyło się w Watykanie”, w którym moment odejścia Ojca Świętego opisuje Massimiliano – ówczesny sanitariusz w Poliklinice Gemelli w Rzymie.

Więcej ...

Kard. Parolin: Jan Paweł II nie próbował podobać się ludziom, ale Bogu

2025-04-02 16:40

Vatican News

Dziś, podobnie jak niezliczeni pielgrzymi, którzy nieustannie przybywają do tej bazyliki i proszą o jego wstawiennictwo przy ołtarzu, w którym spoczywa jego ciało, my również powtarzamy: ‘Pobłogosław nam, Ojcze Święty Janie Pawle II! Pobłogosław ten Kościół Pański w drodze, aby był pielgrzymem nadziei - mówił w Bazylice św. Piotra watykański sekretarz stanu podczas Mszy św. w 20. rocznicę śmierci Papieża Polaka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Ks. prof. Styczeń mówi o ostatnich chwilach życia...

Kościół

Ks. prof. Styczeń mówi o ostatnich chwilach życia...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?