Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 39/2024, str. 5

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodziny z serca wzięte

O tym, że dom budują dobroć, odpowiedzialność, mądrość, mówił do uczestników 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. W homilii podkreślił, że tylko ponowne dowartościowanie rodzicielstwa i otwarcie się na dar nowego życia mogą odwrócić autodestrukcyjną tendencję Europejczyków, wynikającą z przyjęcia stylu życia wyznaczanego przez hierarchię wartości zdominowaną przez wolność w rozumieniu samowoli, przyjemności i wygody. Zwrócił uwagę, że to rodzice są pierwszymi nauczycielami i wzorcami dla swoich dzieci i mają prawo do kierowania ich edukacją, co wynika z Karty Praw Rodziny i przede wszystkim „z prawa naturalnego, którego nie zmieni żadna wadliwa ustawa”. Zachęcał rodziców, by byli dla dzieci nauczycielami miłości do Boga, drugiego człowieka i Polski.

Reklama

W tym roku szczególną uwagę poświęcono tematowi adopcji i rodzicielstwa adopcyjnego. Zofia Dłutek, dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej, zwróciła uwagę, że dziś największym problemem jest zbyt mała liczba kandydatów na rodziców adopcyjnych. – Tak jak w rodzinach jest mniejszy przyrost naturalny, ludzie nie chcą mieć dzieci, tak samo i ci, którzy dzieci nie mają, już tak bardzo nie dążą do adopcji, bo życie bez dziecka jest wygodne – wyjaśniła i zaapelowała, że „jeśli chodzimy w marszach życia, jeśli modlimy się o to, by wszystkie dzieci się urodziły i jesteśmy przeciw aborcji, to powinniśmy tworzyć katolickie rodziny, które przyjmą dzieci”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dwudniowa pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „Rodziny z serca wzięte”.

Skarby muzyczne Jasnej Góry

Odkrywane są muzyczne skarby Zakonu Paulinów i Jasnej Góry. Obchodzono tam dwa jubileusze: 25-lecia Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska oraz 20-lecia Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów. Ich misja popularyzowania dzieł zgromadzonych przede wszystkim w jasnogórskich archiwach muzycznych to nie tylko wszechstronne badania nad paulińskimi zbiorami, opracowania naukowe nutowych kompozycji i ich wydawanie, digitalizacja dźwięków i koncerty. Najcenniejszym owocem są nagrania płytowe – dotąd ukazało się osiemdziesiąt płyt. Publikowane są monografie naukowe, wydano m.in. fototypiczną edycję słynnego Mszału Jagiellonów z początku XVI wieku, który jest najcenniejszym rękopisem przechowywanym w bibliotece na Jasnej Górze. – Troska o właściwy rozwój kultury muzycznej, przede wszystkim zaś o muzyczny wymiar celebracji liturgicznych, była powszechna w całym zakonie paulińskim w różnych okresach jego rozwoju – wyjaśnia o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska. Dowodzi tego np. sformułowane w 1628 r. i wielokrotnie powtarzane jeszcze w XIX stuleciu zarządzenie, by „nikt z braci profesów bez znajomości śpiewu chorałowego nie został dopuszczony do studiów lub święceń”.

Jasnogórski flesz

Piesze pielgrzymki:

• Na Jasnej Górze od września powraca comiesięczna edycja rekolekcji „O UZDRAWIAJĄCEJ MOCY EUCHARYSTII”. Spotkania są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych pogłębieniem nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim doświadczenia Eucharystii. Odbywają się od ostatniego piątku do ostatniej niedzieli miesiąca, teraz w dniach 27-29 września. Szczegóły na stronie: eucharystia.jasnagora.pl .

• REKOLEKCJE JASNOGÓRSKIEJ RODZINY RÓŻAŃCOWEJ odbędą się w dniach 3-6 października. Konferencje: „Maryja w wierze przewodzi” poprowadzi paulin o. Marek Tomczyk. Rekolekcje odbywają się przed odpustem Matki Bożej Różańcowej – 6 października. Patronem jest bł. kard. Stefan Wyszyński – Jasnogórska Rodzina Różańcowa powstała jako odpowiedź na jego apel o jak najpowszechniejsze odmawianie Różańca. Więcej o Jasnogórskiej Rodzinie Różańcowej: jrr.jasnagora.pl .

Podziel się:

Oceń:

2024-09-24 14:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz rocznica „Cudu nad Wisłą”

Graziako

We wtorek, 15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 97. rocznica Cudu nad Wisłą. W tym roku uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będzie przeżywana w sposób wyjątkowy ze względu na obchodzone w wielu sanktuariach maryjnych jubileusze. Główne uroczystości z udziałem polskich biskupów będą miały miejsce tradycyjnie na Jasnej Górze

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Szatan to szermierz lęku

2025-04-04 14:42

mat. prasowy

Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.

Więcej ...

Odpowiedzialni za Kościół

2025-04-06 20:05
Abp Józef Kupny z młodzieżą parafii pw. Ducha Świętego

Marzena Cyfert

Abp Józef Kupny z młodzieżą parafii pw. Ducha Świętego

– Jeżeli zaprosicie Ducha Świętego do swojego serca, jeżeli pozwolicie, by obdarował was swoimi siedmiorakimi darami, jeżeli otworzycie się na to działanie, będziecie tacy, jak byli uczniowie Pana Jezusa. Będziecie mieli dość siły do dawania pięknego świadectwa swojej wiary i miłości do Chrystusa – mówił w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu abp Józef Kupny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...