Reklama

Nowy numer: Niedziela 39/2024
Nie zostawimy was samych

Ta powódź nas nie złamie

Temat numeru

Ta powódź nas nie złamie

Organizacje kościelne znów zdały egzamin. Oto przykład tego, jak pomagają powodzianom.

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Wielkie czyny rodzą się z małych gestów

Ks. Jarosław Grabowski

Może warto na tragedię, która rozgrywa się na południu Polski, spojrzeć także z perspektywy wiary.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: O. Michał Bortnik/ Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

O tym, że dom budują dobroć, odpowiedzialność, mądrość, mówił do uczestników 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. W homilii podkreślił, że tylko ponowne dowartościowanie rodzicielstwa i otwarcie się na dar nowego życia mogą odwrócić autodestrukcyjną tendencję Europejczyków, wynikającą z przyjęcia stylu życia wyznaczanego przez hierarchię wartości zdominowaną przez wolność w rozumieniu samowoli, przyjemności i wygody.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

„Chciałbym, aby (...) także do was dotarło orędzie nadziei: także dzisiaj Pan otwiera przed wami drogę i zaprasza was do podążania nią z radością i nadzieją” – napisał Franciszek w Orędziu na XXXIX Światowy Dzień Młodzieży.

Obserwator
8-9

Obserwator

Zawieszenie przez amerykański koncern Intel na co najmniej 2 lata planu budowy fabryki mikroprocesorów w Magdeburgu osłabia perspektywy gospodarcze Niemiec i jest silnym ciosem w wizerunek rządu Olafa Scholza. Perspektywa „zielonego cudu gospodarczego”, który miał nastąpić m.in. dzięki inwestycjom w technologie przyszłości, została odłożona.

treści wiary
14-15

Jak będzie w niebie?

Michał Wojciechowski

Życie przyszłe w Bogu ma być tak wspaniałe, iż wyobrażenie sobie tego przekracza możliwości naszych zmysłów i naszego pojmowania.

Czytamy Franciszka

(...) w migrantach naszych czasów, tak jak w migrantach każdej epoki, można dostrzec żywy obraz Ludu Bożego w drodze do wiekuistej ojczyzny. Ich podróże nadziei przypominają nam, że „nasza bowiem ojczyzna jest w niebie.

wydarzenie
16

Dobro i zysk

Andrzej Tarwid

W dobrze działających wspólnotach ludzie wzajemnie się obdarowują oraz reagują na problemy innych – mówili eksperci VIII Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej, którego patronem medialnym był Tygodnik Katolicki Niedziela.

liturgia tygodnia
17-20

Unikać okazji do grzechu

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 9, 38-43. 45. 47-48

Co oznacza pojęcie „liturgia”?

Ks. Łukasz Romańczuk

W kościele wielokrotnie słyszymy słowo „liturgia”, ale czy wiemy, co ono oznacza? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna powinna być liturgia dla każdego katolika? Aby znaleźć źródło tego pojęcia, musimy sięgnąć do języka greckiego – słowo ?????????? (czyt. leiturgija) oznacza działanie na rzecz ludu. Wyraz ten można podzielić na dwa odrębne: leitos od słowa laos – lud, oraz ergon – praca.

Lepiej osiągnąć niebo

Ks. Mariusz Woźniak

W dzisiejszej Ewangelii Jezus przestrzega przed grzechem i zgorszeniem. Zachęca, by unikać wszelkiej okazji do grzechu, by z tymi okazjami walczyć, bo lepiej osiągnąć niebo bez oka, ręki i nogi, niż zostać „wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie ginie i ogień nie gaśnie” (Mk 9, 47-48).

Zróbmy wszystko, co Jezus nam powie

Ks. Andrzej Kuliberda

W archidiecezji częstochowskiej trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wierzymy, że Ikona Jasnogórska przyjmowana przez kolejne wspólnoty parafialne jest znakiem obecności Maryi, która nawiedza swoje dzieci.

Apostoł Armenii

Ireneusz Korpyś

Święci Juda Tadeusz i Bartłomiej jako pierwsi ewangelizowali tereny Armenii, ale to dzięki św. Grzegorzowi Oświecicielowi chrześcijaństwo stało się tam religią panującą.

moim zdaniem
21

Stare buty

Wincenty Łaszewski

Polska nie zginie, dopóki będą tacy, co chodzić będą w „starych butach”. Choćby wszyscy wokół wybrali buty „nowe”...

życie Kościoła
22-24

Teologia jest w życiu niezbędna

Rozmawia ks. Jarosław Grabowski

O sensie teologii, prawdach wiary, dobrych i kiepskich kazaniach z dr hab. Katarzyną Parzych-Blakiewicz, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

polecamy
25

Polityk, aktor, chrześcijanin

Ignacy Tarnobrzeski

życie Kościoła
26-33

Irlandia ostrzega

Rozmawia: Tomasz Strużanowski

W końcu września 1979 r. Jan Paweł II odwiedził Irlandię, kraj uważany za ostoję katolicyzmu. Dziś, po 45 latach, legalne są w tym kraju aborcja i związki jednopłciowe.

Spotkanie ludzi pokoju

Massimiliano Signifredi

Z katedry Notre Dame, symbolu Kościoła, który spłonął, ale odradza się na nowo, wierzący czerpią siłę, by dążyć do pokoju.

Anioł – nie taki, jak go malują

Ignacy Tarnobrzeski

Jedną z pierwszych modlitw, których uczymy się w dzieciństwie, jest ta do Anioła Stróża. W miarę jednak jak dorastamy, zapominamy o obecności aniołów w naszym życiu, traktujemy je jak istoty z bajki. Czy faktycznie jako dorośli nie potrzebujemy aniołów?

Prawda na wyciągnięcie ręki

Tadeusz M. Krasnawski

Tygodnik Katolicki Niedziela jest żywym świadectwem wiary, które teraz można odczytać na nowo, a to dzięki zakończeniu kolejnego etapu digitalizacji archiwalnych numerów tygodnika.

moim zdaniem
34-35

Losy narodowców w PRL

Jan Żaryn

Jako Polacy zostaliśmy odarci z wiedzy o znacznej części polskich bohaterów, tylko dlatego że byli narodowcami.

Polityka ukraińska

Witold Gadowski

Piszę z troski o mój kraj. Co będzie, gdy skończy się – choćby zawieszeniem broni – wojna na Ukrainie?

punkt widzenia
36-37

Zmora Złotej Ordy

Krzysztof Petek

Po co Ukraińcom dwie dziesiąte procenta terytorium Rosji – zakładając, że zawładną całym obwodem kurskim? Po co kolejne ataki i posuwanie się w głąb państwa wroga? Czy nie lepiej skupić się na obronie własnego terytorium? Nie.

historia
38-39

Testament ginącej stolicy

Bogdan Kędziora

Obraz Warszawy po upadku powstania, musiał porażać ogromem zniszczeń. A jednak mordowana przez kolejne miesiące stolica zostawiła testament heroicznej wiary.

listy
42

Coś szlachetnego i pozytywnego

Aleksandra

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
44

Uwaga na AI!

W.D.

O jedzeniu kalafiorów

W.D.

Jak zostać mistrzem

J.K.

Muzyka jak wino...

M.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
53

Czego nie słychać

Magdalena Wanot-Miśtura

Usłyszałam ostatnio mimochodem w restauracji fragment rozmowy dwóch koleżanek. „Podasz mi sos *czoskowy?” – poprosiła jedna z nich. Druga, zamiast spełnić prośbę, zainteresowała się – słusznie – formą przymiotnika.

nasze sprawy
54-55

Czy ponurak wejdzie do nieba?

Rozmawia: Ireneusz Korpyś

Wpływ współczesnych zmian na duchowość człowieka jest znaczący. Technologia i kultura mogą zarówno stanowić przeszkodę w duchowym rozwoju, jak i inicjować głębokie poszukiwania, w zależności od tego, jak jednostka na nie reaguje – mówi br. Piotr Kwiatek, kapucyn, psycholog i rekolekcjonista.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

świat pod lupą
56-57

Mroczna strona energetyków

Igor Tuliś

Kawa, herbata, yerba mate... Ludzie od tysiącleci stymulują organizmy do bardziej efektywnej pracy. Ostatnim krokiem w tym kierunku są energetyki. Co po ich wypiciu dzieje się z naszym ciałem?

inicjatywy
58-59

Ludzie, którym się chce

Marta Żyszkowska-Zeller

Jedni chcą pracować, choć czasem nie mają dla kogo. Inni chcą to zmienić i sprawić, by świat, choćby lokalny, wciąż o nich pamiętał.

sprawy rodzinne
60-61

Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe

Beata Kociołek

Każdego roku 2. dzień października przypomina całej międzynarodowej społeczności o życiu bez przemocy.

dobre rady
62-63

Sercowy pakiet

Prof. dr hab. n. med. Lech Poloński - Śląskie Centrum Chorób Serca

O diagnozowaniu chorób serca z prof. dr. hab. n. med. Lechem Polońskim rozmawia Anna Wyszyńska.

Kto powinien kosić trawnik?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Pas zieleni (trawnik i drzewa) szerokości ok. 1,5 m, grunt nienależący do mnie, między granicą mojej posesji a drogą gminną (bez chodnika, tylko zieleń). Pytam o to, kto ma obowiązek kosić trawę, oraz proszę o podanie przepisów.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

dobre rady
64

Owoc niedoceniany

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Gruszka nazywana była przez Homera „boskim darem”. Dlaczego?

Gruszka zapiekana z masłem orzechowym

Z gruszki wydrąż gniazdo nasienne. Otwór napełnij masłem orzechowym, posyp migdałami i cynamonem. Piecz w 180°C przez 15-20 min na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Kiedy coraz więcej zakupów robimy internetowo, bądźmy życzliwi dla tych, którzy nam dostarczają kolejne paczki. A we wspomnienie Archanioła Gabriela – tego, który przekazuje wiadomości od Boga, módlmy się o bezpieczną drogę dla przewoźników

Katoliczka w świecie

O świadectwie w sieci, promowaniu czystości przedmałżeńskiej i o dziennikarskiej pasji w rozmowie z Angeliką Kawecką opowiada Agata Kopaczewska – youtuberka, autorka ebooków

Piorunochron

(Wysłuchała ES)

Mam 85 lat i za sobą kawał historii Polski... – zaczyna swoje wspomnienia Elżbieta Nowak, nasza stała felietonistka.

Gdy nie można zasnąć

Nawet jeśli zwykle nie mamy zaburzeń snu, przy zmianie pór roku mogą się pojawić.

Jedz winogrona

Ojciec Henryk

Winogrona to owoc znany od czasów starożytnych. Hipokrates, ojciec medycyny, wykorzystywał je jako idealny pokarm w leczeniu osób w każdym wieku.

Dźwięki, które koją

KJK

Muzyka może mieć dobroczynny wpływ na wiele obszarów naszego życia.

Jarskie obiady

Ewa Polak

Proste, mało pracochłonne dania z wykorzystaniem warzyw, najsmaczniejsze jesienią.

Anielski miecz

Wielu mówi, że sanktuaria poświęcone Michałowi Archaniołowi są ułożone na mapie niczym jego miecz, który przecina Europę…

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, jakie...

I.C.

Początki sanktuarium maryjnego w Loretto (diec. warszawsko-praska) sięgają 1928 r., a inicjatorem jego powstania był ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek, który wykupił majątki ziemskie o nazwie Zenówka i Osówka.

Bóg jest największą przygodą!

Stanąłem przed wyborem: albo będę żył jak dotychczas, trzymając Jezusa z dala od siebie, na peryferiach mojego życia, albo oprę na Nim wszystko – przekonuje Robert Kościuszko.

Fenomen paszyński

Mateusz Góra

Każdy ma wielką wartość

Marek Białka

Kochajcie bliźniego, bo w nim objawia się nam Jezus! – zachęcała s. Ewa Kleps, przekazując relikwie św. Marii de Mattias.

Czy wiesz, jak pachnie mirra?

Materiał Fundacji al-Kalima

Poznaj historię Nersesa, wejdź w świat wczesnochrześ-cijańskiej Jerozolimy, posłuchaj gwaru jej ulic, usłysz śpiew w świątyni i poczuj zapachy towarzyszące świętowaniu...

Oferta dla młodych

Oprac. za: www.lawka.org

Odkryj Źródło Życia

Oprac. za: radoscewangelii.pl

Niedziela częstochowska

XIX Częstochowskie Dni Muzyki Organowej

Jan Mroczek, kierownik artystyczny Częstochowskich Dni Muzyki Organowej

Impreza organizowana jest w dniach 5-13 października. Koncerty odbędą się w zabytkowych świątyniach oraz w auli Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego. We wszystkich tych miejscach jest znakomita akustyka oraz znajdują się bardzo dobrej klasy organy o walorach koncertowych.

Czas nadziei i zjednoczenia

Dawid Witczak, Tomasz Wroński

To był czas łaski. Czuję się duchowo odnowiona i gotowa, by z jeszcze większą ufnością zawierzyć Matce Bożej moje życie – powiedziała p. Maria z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Garnku na zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Czułe spojrzenie Maryi

Mateusz Kijas

Warto zaprzyjaźnić się z Matką Bożą, budować z Nią relację, bo Ona nas bardzo kocha i zależy Jej na nas. W koronacji chodzi nie o złote korony, ale o to, żeby ukoronować Matkę Bożą w swoim sercu. To jest najważniejsze – podkreśla ks. Andrzej Sewerynek, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Skarżycach.

Niedziela sosnowiecka

Marsz z misją

Mikołaj Wójtowicz

Ulicami Kościelną, Modrzejowską, Warszawską, Piłsudskiego, Sobieskiego i Regulacyjną w Sosnowcu przeszedł „Marsz dla Życia i Rodziny”.

Najważniejsza terapia: dbanie o relacje

Jarosław Ciszek

Msza św. z poświęceniem kaplicy, jej wyposażenia oraz tabernakulum – uroczystość pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego odbyła się 12 września w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary, czyli popularnym „Górniczym”.

100 lat w szkole Maryi

Piotr Lorenc

– Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Panu Bogu za ten kościół, który ma już ponad 100 lat, by dziękować za waszą parafię, za ludzi, którzy ją budowali i nadal tworzą, czyli za was i za waszych przodków, prosząc jednocześnie o to, by wasze dzieci mogły kontynuować to piękne dzieło pod patronatem Matki Bożej Bolesnej. I to jest cudowne, bo Ona najlepiej wie, co to znaczy być chrześcijaninem – powiedział bp Artur Ważny.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Z ufnością do Maryi

Joanna Ferens

Od wielu lat mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej, przed świętem Matki Bożej Siewnej, wyruszają na pątniczy szlak do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej w Janowie Lubelskim.

Święci na nasze czasy

Ewa Monastyrska

Historia uczy, że w trudnych czasach, gdy świat odrzuca Boga, pojawiają się zastępy ludzi przepełnionych miłością, którzy poszerzają grono świętych. To święci na nasze czasy, którzy wskazują nam drogę do Boga. Diecezja zamojsko-lubaczowska gościła relikwie błogosławionej rodziny Ulmów.

Miejsce całodziennej adoracji

Agata Nesterak

Ojcowie Franciszkanie w Horyńcu-Zdroju dbają szczególnie o rozwój duchowy swoich parafian oraz kuracjuszy i turystów odwiedzających tę uzdrowiskową miejscowość.

Reklama

Najpopularniejsze

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Wiadomości

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Rocznica aresztowania Prymasa Wyszyńskiego

Kościół

Rocznica aresztowania Prymasa Wyszyńskiego

Znamy hasło i logo Światowych Dni Młodzieży w Seulu w...

Kościół

Znamy hasło i logo Światowych Dni Młodzieży w Seulu w...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Wiadomości

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Kościół

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...