Reklama

Dziękczynne "Te Deum" diecezji drohiczyńskiej

Niedziela podlaska 27/2003

8 czerwca br. w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego rozpoczęły się uroczystości w diecezji drohiczyńskiej związane z IV rocznicą pobytu Ojca Świętego w Drohiczynie i 25-leciem jego pontyfikatu, z 750-leciem kanonizacji św. Stanisława oraz z 750-leciem Zjazdu Drohiczyńskiego i koronacji księcia halickiego Daniela Romanowicza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rozpoczęły się odczytaniem listu pasterza diecezji, bp. Antoniego Pacyfika Dydycza w każdym kościele i każdej kaplicy naszej diecezji. W liście tym Ksiądz Biskup przedstawił między innymi historyczne wydarzenia, jakie miały miejsce 750 lat temu, kiedy to legat papieża Innocentego IV - arcybiskup Opizon przybył do Drohiczyna, by jedną z dwóch koron, jakie przywiózł, włożyć "na głowę księcia Daniela, który - wedle historyków - już w 1247 r., zawierając kolejne małżeństwo, złożył wyznanie wiary katolickiej". I tak oto Drohiczyn stał się jednym z czterech miast w Polsce, gdzie miała miejsce koronacja na króla. W liście Ksiądz Biskup przybliżył również program dziękczynnego Te Deum, do którego zaprosił wszystkich diecezjan. Na zakończenie listu Pasterz zawierzył Matce Najświętszej przygotowanie i przebieg uroczystości: "Najświętszej Maryi Pannie, obecnej w Wieczerniku, w tajemnicy Matki Kościoła - Patronce naszej diecezji, zawierzam nasze przygotowania i sam przebieg jubileuszowych uroczystości".

Dzień Liturgii Wschodniej

Kolejny dzień 9 czerwca - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła - Patronki diecezji drohiczyńskiej, był dniem liturgii wschodniej. Tego dnia o godz. 15.00 w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Drohiczynie rozpoczęła się sesja naukowa. Prof. Józef Maroszek z Białegostoku wygłosił referat na temat: Dzieje lwowskiej Ikony, a ks. subdiakon mgr Piotr Siwicki z Lublina wygłosił referat: Wspomnienie roku 1253. W wykładach uczestniczyli: bp Antoni Dydycz, księża profesorowie i alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie oraz zaproszeni goście i miejscowa ludność.
O godz. 18.00 w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie miała miejsce liturgia wschodnia sprawowana w języku ukraińskim przez wielu księży i biskupów Kościoła greckokatolickiego pod przewodnictwem abp. Jana Martynika - metropolity przemysko-warszawskiego. Homilię wygłosił biskup iwano-frankowski Sofron Mudry. Liturgię uświetnił chór Braci Bazylianów z Warszawy. Kościół greckokatolicki przekazał naszej diecezji lwowską Ikonę Matki Bożej.

Dzień Podlasia

10 czerwca był Dniem Podlasia. O godz. 12.30 w Domu Kultury miała miejsce uroczysta sesja Rad: Miasta i Gminy Drohiczyn, Powiatu Siemiatycze i Sejmiku Podlaskiego. Uroczystego otwarcia obrad dokonał burmistrz Miasta i Gminy Drohiczyn, Wojciech Borzym. Referaty wygłosili: ks. inf. dr Eugeniusz Borowski - profesor Wyższego Seminarium Duchownego oraz prof. Adam Dobroński. W sesji wzięli udział zaproszeni goście, między innymi: abp Wojciech Zięba - metropolita białostocki, biskupi z Ukrainy, księża profesorowie i alumni WSD oraz goście z różnych stron Polski.
O godz. 17.00 rozpoczęły się główne uroczystości nabożeństwem w kościele pofranciszkańskim. Bp Antoni Dydycz rozpoczynając je przekazał Komendzie Hufca ZHP w Siemiatyczach figurę św. Antoniego. Następnie nastąpiło pobłogosławienie Telewizji Trwam przez Księdza Biskupa i rozdanie Medali Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej. Brązowy Medal Zasługi otrzymał inż. Marian Dec z Białegostoku, natomiast srebrne Medale Zasługi otrzymali: prof. Stanisław A. Baj z Warszawy, o. dr Gabriel J. Bartoszewski OFM Cap. z Warszawy, min. Stanisław Iwanicki z Warszawy, red. Krzysztof E. Kurianiuk z Białegostoku, mgr Jan Leończuk z Białegostoku, lek. med. Jerzy Ochędalski z Drohiczyna, Marian Pawluk z Kolonii Lipno, Stanisław Toczyski z Kosowa Lackiego, mgr Maria Wakulińska z Drohiczyna, mgr Lucyna Woźnica z Sokołowa Podlaskiego, s. mgr Teresa Wójcicka z Nowego Miasta i inż. Waldemar W. Zdrodowski z Białegostoku.
Po rozdaniu odznaczeń abp Wojciech Zięba pobłogosławił obelisk upamiętniający 750-lecie Zjazdu Drohiczyńskiego. Po odsłonięciu i błogosławieństwie pomnika ruszyła procesja w stronę katedry, by tam, na placu przed ołtarzem polowym przeżywać Najświętszą Eucharystię. W procesji była niesiona Ikona Matki Bożej, która została umieszczona przy ołtarzu.
O godz. 17.45 Kanclerz Kurii, ks. dr Stanisław Ulaczyk przedstawił i przywitał zaproszonych gości, po czym z Domu Biskupiego wyruszyła do ołtarza procesja złożona z kapłanów mających odprawiać Mszę św. Celebrowali ją pod przewodnictwem abp. Wojciecha Zięby: biskupi z Polski, Białorusi, Ukrainy i Litwy, drohiczyńscy neoprezbiterzy i inni księża. Razem z wiernym ludem podlaskim modlili się przedstawiciele Cerkwi prawosławnej, Kościoła protestanckiego, parlamentarzyści, wojewodowie, burmistrzowie, wójtowie gmin, siostry zakonne i wielu zaproszonych gości. Liturgię Mszy św. uświetniły: Chór Reprezentacyjny Wojska Polskiego, chór diecezjalny oraz orkiestra dęta Straży Pożarnej z Drohiczyna.
Na początku Mszy św. Ksiądz Kanclerz odczytał telegram od Ojca Świętego Jana Pawła II i od kard. Józefa Glepma - Prymasa Polski.
Kazanie podczas jubileuszowej Eucharystii wygłosił bp gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź - Biskup Polowy Wojska Polskiego i Straży Granicznej. Ksiądz Biskup mówił o potrzebie jedności: "Nie bez powodu, wiecie to dobrze, Papież wybrał Wasze miasto, aby w nim mówić o potrzebie jedności, o potrzebie niwelowania tych wszystkich różnic, które odsuwają od siebie braci w wierze - chrześcijan. Bo Wasze miasto i Wasza podlaska ziemia to ziemia spotkania, to ziemia przenikania się różnych tradycji historycznych i religijnych, to wreszcie ziemia, na której buduje się od lat, w codziennym trudzie, tak potrzebna współpraca między braćmi w wierze. Współpraca ta pomaga we wzajemnym poznaniu, także toruje drogę do tej pełnej jedności, której godzina - wierzymy w to mocno - w końcu wybije". Na zakończenie Biskup Generał powiedział: "Powracam do tej Jezusowej modlitwy podczas Ostatniej Wieczerzy - modlitwy o jedność. Do modlitwy, która wciąż jest modlitwą w służbie nadziei, naszej nadziei, narodowej nadziei, nadziei ludzi stąd. Na podlaskich drogach spotkamy Matkę naszego Pana, która jest również Panią tej ziemi. Niech nas prowadzi dobrymi drogami na spotkanie z Chrystusem, który jest Panem Narodów i Ojczyzn, także tej Waszej Podlaskiej Ojczyzny".
Jako dziękczynienie po Komunii św. zaśpiewano wspólnie Te Deum, po czym bp Antoni Dydycz odczytał Akt Jubileuszowego Dziękczynienia i Zawierzenia. Na zakończenie Mszy św. podziękowania złożył burmistrz, Wojciech Borzym, a życzenia z okazji zbliżających się imienin bp. Antoniego złożyli: przewodniczący Pady Powiatu z Siemiatycz - Krzysztof Moczulski oraz dwóch neoprezbiterów. Po błogosławieństwie końcowym wszyscy zebrani na placu celebry wysłuchali koncertu pieśni religijno-patriotycznych w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a zaproszeni goście przeszli do refektarza seminaryjnego na wspólną Agapę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

2024-04-15 13:17

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Więcej ...

Piotrków Trybunalski: 62. Męski Publiczny Różaniec

2024-05-02 08:30

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst