Przygotowania do tego wydarzenia podjęto nie tylko od strony materialnej, związanej z wybudowaniem, wystrojem i wyposażeniem wnętrza świątyni. Poprzedziły je też rekolekcje, wygłoszone w dniach od 15-17 października przez o. Jerzego Krupę, redemptorystę.
Jedna parafia – dwa kościoły
Parafia nosi wezwanie Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a mówimy o kościele św. Wojciecha. Dlaczego? Ponieważ na terenie parafii znajdują się 2 świątynie. Wspomniana świątynia maryjna, związana jest z najstarszą częścią obecnego Lubina. Według tradycji i podań ludowych pierwszą świątynię chrześcijańską miano tu wznieść około 1175 r. z fundacji Piotra Włostowica (Własta). Po latach, w wyniku różnych zdarzeń historycznych, pierwszy kościół został rozebrany, a na jego miejscu w 1683 r. zakończono budowę nowego kościoła o konstrukcji szachulcowej, który dotrwał do chwil obecnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kościół św. Wojciecha
Reklama
Obecna parafia erygowana została 1 października 1989 r. Pierwszym jej proboszczem był ks. Franciszek Molski, który zajął się całą sprawą organizacyjną związaną z przyszłą budową kościoła. Wówczas też wzniesiono tymczasową kaplicę, w której sprawowano liturgię. Pozwolenie na budowę nowego kościoła parafialnego uzyskano w 1993 r. Niebawem też rozpoczęto pierwsze prace ziemne pod obiekty towarzyszące oraz pod fundamenty samej świątyni. Świątynia jest obiektem halowym, wzniesionym na rzucie kwadratu, której powierzchnia zabudowy wynosi ok. 1000 m2, obliczona jest na możliwość pomieszczenia 3 tys. ludzi. Ze świątynią połączony jest także budynek plebanii, w którym znalazły się mieszkania dla księży, kancelaria, sale katechetyczne, biblioteka, jadalnia i kuchnia oraz liczne pomieszczenia gospodarcze.
– Kościół powstał w tym miejscu, bo tu wybudowane zostało nowe osiedle mieszkaniowe. Tym samym życie religijne parafii zaczęło koncentrować się właśnie tutaj – mówi obecny proboszcz ks. Krzysztof Krzyżanowski, który po 10-letniej pracy poprzednika, przejął parafię w 1999 r., kontynuując budowę kościoła. Obecnie, po 25 latach pracy i zakończeniu budowy, poprosił biskupa o poświęcenie świątyni.
Poświęcenie
Podczas uroczystości zaplanowano, obok jej poświęcenia wraz z całym towarzyszącym temu rytuałem, także wprowadzenie do świątyni relikwii jej patrona – św. Wojciecha. Relikwie wraz z odpowiednim świadectwem autentyczności, ksiądz proboszcz pozyskał w ostatnim czasie w Gnieźnie, za zgodą metropolity abp. Wojciecha Polaka. Przekazanie odbyło się podczas uroczystej Mszy św. w bazylice w Gnieźnie 4 października.
Każdy z parafian mógł wpisać się na przygotowany okolicznościowy Akt Poświęcenia Kościoła, który swoje miejsce znalazł przy kamieniu węgielnym kościoła.
– Poświęcenie świątyni to wydarzenie, które nie zdarza się codziennie, ale bez ludzi, kościoły są tylko pięknymi budynkami. Dlatego zapraszam i zachęcam do modlitwy w naszej świątyni, ku chwale Najwyższego – mówi ksiądz proboszcz.