Reklama

Niedziela 24/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

„Strzeżonego…”

Ks. Jarosław Grabowski

Cała sztuka polega zatem na tym, by znaleźć złoty środek między ostrożnością i zaufaniem.

obserwator
5-8

Obserwator

Gardłowa sprawa

Wojciech Dudkiewicz

Dzieci, które jeszcze się uczą, albo ci, co w domu mają uczniów, wiedzą, jak pandemia namieszała w szkolnych sprawach. I jak jeszcze może namieszać, bo kolejne skutki uboczne są możliwe. Jednym z nich może być np. zmiana szkolnej skali ocen. Czyli sprawa jest gardłowa.

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

temat numeru
10-15

Bezpieczny senior, czyli jak się nie dać oszukać

Nadkomisarz Artur Włodarski

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, ponad 72 mln zł od ponad 4,5 tys. poszkodowanych wyłudzili oszuści tylko w ubiegłym roku. W samym województwie śląskim, w którym przypadków zachorowań na COVID-19 jest najwięcej w Polsce, oszukano 856 osób na kwotę prawie 11 mln zł.

Chrońmy nasze komputery i telefony

Tomasz Chojnacki

Niezależnie od tego, czy po pandemii świat będzie już zupełnie inny, czy szybko wrócimy na stare tory, jedno stało się na pewno: przyspieszyliśmy niebywale, jeśli chodzi o przenoszenie naszych aktywności do internetu.

Przyklejeni do smartfonów

Monika Jadnak

Niezależnie od tego, czy po pandemii świat będzie już zupełnie inny, czy szybko wrócimy na stare tory, jedno stało się na pewno: przyspieszyliśmy niebywale, jeśli chodzi o przenoszenie naszych aktywności do internetu.

treści wiary
16-18

Najważniejsze Serce świata

Ks. Janusz Królikowski

Począwszy od duchowych doświadczeń św. Małgorzaty Marii Alacoque, głęboko związanych z doznanymi objawieniami Najświętszego Serca Pana Jezusa, stojących u podstaw Jego kultu, katolicy praktykują najpierw osobiste, a potem także wspólnotowe i publiczne akty poświęcenia.

Święty o uczciwości

Red.

„W Polsce jest za dużo nostalgii za Janem Pawłem II, a za mało zaangażowania w jego nauczanie, przejęcia się jego myślą” – stwierdził George Weigel, jeden z najlepszych znawców pontyfikatu świętego papieża, w wywiadzie, który opublikowaliśmy w Niedzieli nr 20/17 maja br. Opinia ta wywołała liczne komentarze czytelników, dlatego postanowiliśmy częściej wracać na naszych łamach do nauczania polskiego papieża.

moim zdaniem
19

(Nie)wysłuchane modlitwy

Ks. Marcin Gołębiewski

Mamy się modlić z całkowitym zaufaniem, dziecięcym oddaniem, z przeświadczeniem, że w każdych warunkach Bóg chce mojego dobra.

życie kościoła
20-23

Przygotowanie do sakramentu po nowemu

Ks. Michał Wieczorek

Od 1 czerwca br. obowiązują nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu. Jakie zmiany wprowadzono?

Matka Zagłębia

Maciej Orman

Karmiąc biedaków z Sosnowca mawiała: „Tutaj jest Afryka, nie trzeba jechać daleko, na misje”. Przez ćwierć wieku opiekowała się chorymi, sierotami, rodzinami. W czasie wojny ratowała żydowskie dzieci i partyzantów z AK. W Watykanie toczy się właśnie jej proces beatyfikacyjny.

Prawdziwa przyszłość życie wieczne

Ireneusz Korpyś

Błogosławiony Karol de Foucauld – niegdyś ateista, podróżnik, żołnierz, bogacz mający słabość do kobiet i łatwego życia – niebawem zostanie ogłoszony świętym. Jak wyglądała jego droga do Boga?

Kolumb dobroczynności

Ireneusz Korpyś

Lekcja pokory

Ks. Paweł Rozpiątkowski

kościół lokalny
24-25

Uśmiech Maryi

Ks. Paweł Borowski

punkt widzenia
26-29

Polska Miedź ma miasto większe od Warszawy

Rozmawiają ks. Jarosław Grabowski i Artur Stelmasiak

Z Marcinem Chludzińskim – prezesem KGHM Polska Miedź – rozmawiają ks. Jarosław Grabowski i Artur Stelmasiak

Powrót do idei

Artur Stelmasiak

Ciągle nie ma w Polsce postępu w ochronie życia i rodziny przed genderową konwencją. Grupa polityków Prawa i Sprawiedliwości ma już dość czekania i postuluje, by partia zajęła się wreszcie obroną konserwatywnych wartości.

kochane życie
30

Odnaleziony w świątyni

Elżbieta Nowak

30

Wspieramy ludzi w potrzebie

Niedziela z kulturą
31-42

Bez żon

w.d.

Zawsze warto

j.k.

Polskie, arcypolskie

j.k.

Za kulisami

w.d.

Program telewizyjny

Majestat na pękniętym cokole

Tomasz Łabonarski

Amerykańska telewizja ESPN wyprodukowała serial dokumentalny o ostatnim sezonie legendarnego Jordana i Chicago Bulls lat 90. XX wieku.

Twórcy czekają i kibicują

Piotr Iwicki

Mało kto już dzisiaj ogląda filmy na kasetach VHS. Płyty winylowe to raczej zabawa audiofilów, a co z kasetami magnetofonowymi?

Krzyżówka

świat pod lupą
43

Mamy lek na koronawirusa?

Urszula Buglewicz

Jako pierwsi na świecie mamy szansę opracować lek na bazie immunoglobulin swoistych i podać je pacjentom – powiedział dr n. med. Grzegorz Czelej, senator RP, jeden z pomysłodawców wykorzystania osocza w walce z koronawirusem.

moim zdaniem
44-45

Polskie wrota ku przyszłości

Piotr Grzybowski

Nowe informacje sprawią, że nasze miejsce na mapie Europy stanie się wreszcie szansą, a nie przekleństwem

Psychopatyczny miliarder

Grzegorz Górny

Czasami się zdarza, że sztuka filmowa wyprzedza życie, i w rzeczywistości pojawiają się postaci i wydarzenia, które wcześniej zaistniały na kinowym ekranie.

nasza rozmowa
46-47

Najbardziej zależy nam na człowieku

Rozmawia Anna Wyszyńska

Sanatoria znów działają i warto do nich przyjeżdzać, zachęca Marcin Nurek – dyrektor sanatorium Marconi w Busku-Zdroju w rozmowie z Anną Wyszyńską.

osobowość
48-49

Radykalny filozof na trudne czasy

Michał Płóciennik

„Praca nad Sporem o istnienie świata umożliwiła mi duchowe przetrwanie czasów może najcięższych. A powstanie jej w tych warunkach może służyć za jeden z dowodów, że polski duch oporu żył także w dziedzinie badań naukowych” – pisał Roman Ingarden, filozof, któremu Sejm RP postanowił oddać hołd przez ustanowienie roku jego imienia.

sprawy rodzinne
50-52

Żeby Jasiu został Janem

Tomasz Strużanowski

Rodzice, pora zmądrzeć! Przestańcie uznawać dziecko za swoją własność „na wieki wieków amen”, a zacznijcie traktować je jak chwilowy „depozyt” od Pana Boga.

Gdy rodzeństwo się kłóci

Sylwia Laba

Czas, kiedy jesteśmy dłużej w domu, powoduje, że spory między rodzeństwem zdarzają się częściej niż zwykle. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, żeby żadne dziecko nie czuło się przegrane?

moim zdaniem
53

Szkoła pokory

Magdalena Kowalczyk

Macierzyństwo to wielka szkoła pokory, droga, do której nigdy nie będziemy wystarczająco przygotowane. I to – w tej pokorze – też trzeba zaakceptować.

listy
54-55

Chcą korespondować

Obca w nowym miejscu

Aleksandra

Nie spoczywamy na laurach

dobre rady
56-59

Uwaga na serce

Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce

Niewydolność serca to schorzenie trudne fizycznie, emocjonalnie i społecznie. Cierpi na nie wiele osób, często o tym nie wiedząc. Pierwszym krokiem w walce z tą chorobą powinno być uświadomienie sobie problemu.

Balkon w kwiatach

Ewelina Sirek-Herbsztrejt, mistrzyni florystyki, kwiaciarnia maEStria flowers w Częstochowie

Gąszcz kwiatów, skrzynki jak kwitnący ogród upiększają balkony. Na takim balkonie, nawet w środku miasta, wspaniale się wypoczywa.

Czerwcowe przysmaki

j.m.

Tarta z truskawkami

J.M.

Owoce umyć, osączyć i usunąć szypułki. Z podanych składników szybko zagnieść ciasto, owinąć je folią i włożyć na 30 min do lodówki.

Truskawkowe knedle

Pies ze schroniska kocha bardziej

Dr n.wet. Szymon Bogucki

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na adopcję psa.

Idealna przyprawa na lato

Oprac. J.M.

Ostudzony napar z mięty świetnie gasi pragnienie. Jej liście dodajemy do letnich sałatek, deserów. Można je też ususzyć.

nasze sprawy
60-61

Superbohater trudnej codzienności

Damian Krawczykowski

Nie znałem Maćka wcześniej. Słyszałem o nim jedynie od s. Mileny, która od jakiegoś czasu pomaga chłopakowi i jego siostrze w nierównej walce z przeciwnościami życia.

historia
62-63

Zróbmy tłokę

Grzegorz Gadacz

Tradycja wspólnej dobrowolnej pracy społecznej była znana od wieków na terenach Pierwszej Rzeczypospolitej. I podobnie jak w Norwegii miała swą własną, unikalną nazwę: „tłoka”.

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

moim zdaniem
65

Cena przywództwa

Witold Gadowski

Człowiek, gdy jest uważny, potrafi rozpoznać chwile ważne, takie, które sprawiają, że wszystko się zmienia.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Rozesłanie Dwunastu

Jezus, widząc tłumy, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”

„...wy widzieliście, co uczyniłem”

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Chyba każdy z nas miał w swoim życiu chwile zagubienia, rozterki, niepewności, szukając, którą z dróg wybrać. Zakończony w Kościele okres wielkanocny, pozostawił w nas dar Ducha Świętego, Ducha Pocieszyciela, który ma rozjaśnić nasze drogi, wskazać właściwy kierunek.

„Wypędzajcie złe duchy”

Ks. Antoni Tronina

W świecie biblijnym powszechne było przekonanie, że demony zamieszkują w człowieku opętanym jak w obcym mieszkaniu, a egzorcyści mają władzę ich wypędzania. Nauczanie i czyny zbawcze Jezusa potwierdzają to przekonanie w całej pełni. Władzę nad złymi duchami przekazał Zbawiciel swoim uczniom.

Dlaczego pokora jest taka ważna?

Ks. Mariusz Frukacz

Nie jest łatwo przyjąć wolę drugiego człowieka, a tym bardziej pogodzić się ze złą oceną naszej postawy. Chcemy, aby inni nas zauważali, byśmy byli wielcy i ważni w ich oczach. Dlatego tak bardzo ważna jest pokora. To ona jest źródłem prawdziwej wielkości. „Jeśli chcesz być wielki, zaczynaj od rzeczy małych.

Artysta ducha

Ks. Antoni Tatara

O kim mowa? O św. Albercie Chmielowskim, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 17 czerwca. Beatyfikował go i kanonizował Jan Paweł II.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Łacińska różnorodność

Mariusz Rzymek

Liturgia to nie jedyny znak rozpoznawczy Duszpasterstwa Łacińskiej Tradycji Kościoła w Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Wachlarz inicjatyw, za którymi ono stoi, jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno ruch pielgrzymkowy, jak i kursy językowe.

Prorocy wielkiego zawierzenia

Monika Jaworska

Czy potrzebne jest indywidualne oddanie się Maryi, skoro jako naród już tyle razy byliśmy zawierzani Matce Bożej? – pytał o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podczas 39. Sesji Kolbiańskiej w Harmężach.

Dom „Pod Aniołami”

Mariusz Rzymek

W dwukondygnacyjnym domu położonym w sąsiedztwie kościoła w Korbielowie powstaje parafialna kawiarenka i siłownia.

Niedziela częstochowska

Stare-nowe bierzmowanie

Agata Kowalska

Pandemia nie pokrzyżowała planów młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Choć stało ono pod znakiem zapytania, udało się!

Seminarium w Sercu Jezusa

Ks. Mariusz Frukacz

Obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, który znajduje się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ma długą historię. Klerycy mieli go ze sobą w najtrudniejszych latach II wojny światowej.

Peru w czasie pandemii

Ks. Kamil Tokarz

Niepokojące są kolejne doniesienia ks. Kamila Tokarza, kapłana archidiecezji częstochowskiej, który posługuje na misjach w Peru.

Niedziela podlaska

Nasze serca nie zapomniały

Monika Kanabrodzka

Upamiętniona historia zapisze się na kartach historii jeszcze mocniej, a pomnik będzie przypominał o szlachetnych sercach naszych przodków – powiedzieli Hanna i Antoni Kotowscy.

Widzialne znaki wstawiennictwa

Teresa Modzelewska

Kult św. Antoniego w Boćkach obecny jest od niepamiętnych czasów, a na pewno od powstania boćkowskiego kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego Padewskiego.

Piękno wsi w wyjątkowej odsłonie

Dlaczego tak ważna jest znajomość naszego dziedzictwa, promocja kultury oraz jakie zadania stoją obecnie przed Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu? Na te pytania i nie tylko odpowiada Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum.

Niedziela kielecka

Spotkanie z różnorodnością uczy pokory

Z arcybiskupem nominatem rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Księdz prałat doktor Henryk Jagodziński, 51-letni kapłan z diecezji kieleckiej 3 maja został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem.

Powrócić do ołtarza i sakramentów

Katarzyna Dobrowolska

Nie wszyscy mogli w ostatnich miesiącach udać się do kościoła, wtedy kościół „przychodził” do nich.

Uwielbili Najświętszy Sakrament

Katarzyna Dobrowolska

Żadne trudności nie zatrzymały organizatorów przed finalizacją wydarzenia, które po raz ósmy odbyło się w mieście. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób na żywo i wielu za pośrednictwem mediów elektronicznych.

Niedziela małopolska

Potrzebujemy świętych kapłanów

Anna Bandura

O sile modlitwy i wartości kapłańskiej posługi opowiadają ks. Karol Szałas, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Krzeszowicach, i Janina Rozmus, parafianka.

Wytrwajcie

Anna Bandura

Pod hasłem Wytrwajcie w ostatni weekend maja mieszkańcy gminy Czermin mieli przeżywać 3 dni kultury chrześcijańskiej. W związku z epidemią przygotowywane od ponad roku wydarzenie… przeniesiono do Internetu.

Podziękowanie za wspaniałe dzieła

Maria Fortuna-Sudor

Podwójny jubileusz prof. Wincentego Kućmy był przygotowywany od kilku miesięcy. Pandemia koronawirusa znacznie ograniczyła działania, ale nie przeszkodziła w organizacji wydarzenia.

Niedziela lubelska

Kwiaty wdzięczności

Anna Gliwa

Jesteśmy dumni, że mieliśmy takiego pasterza – podkreślił abp. Stanisław Budzik w 39. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego.

Dla wielkich Polaków

Urszula Buglewicz

Dęby są symbolem pielęgnowania i propagowania wartości wynikających z nauczania św. Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego – powiedział Mirosław Grzelak, wójt gminy Baranów.

Kapłaństwo przełomów

Z bp. Mieczysławem Cisło, biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej, rozmawia Urszula Buglewicz.

Niedziela legnicka

Nowe ustalenia

Ks. Waldemar Wesołowski

W nawiązaniu do ostatnich rządowych ogłoszeń, bp Zbigniew Kiernikowski wydał nowe zarządzenia duszpasterskie.

Młodzież na rekolekcjach

Katarzyna Marusiak

Człowiek pusty duchowo nie wie kim jest, bo to właśnie duchowość jest zdolnością do zrozumienia samego siebie. Temu zagadnieniu przyjrzeli się uczestnicy rekolekcji zorganizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Legnickiej (KSM DL).

Poradnia rodzinna online

Ks. Waldemar Wesołowski

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie, nie zawiesiła swojej działalności w czasie pandemii koronawirusa. Choć możliwości pomagania osobom potrzebującym wsparcia są mocno ograniczone, to jednak możliwe.

Niedziela łódzka

Zstępuje, by odnawiać

Kamila Rybarczyk

„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!” – bp Ireneusz Pękalski rozpoczął tymi słowami u łódzkich jezuitów noc czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego.

Kościół żyje dzięki Eucharystii

Bartłomiej Andrych

O co chodzi w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywanej Bożym Ciałem?

Dotyk świętości

Maria Piotrowicz

Łodzianie czekali na przyjęcie Jana Pawła II do 1987 r.

Niedziela przemyska

Podziemia pełne tajemnic

Romana Trojniarz

Rotunda św. Mikołaja w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany 2020”.

Szafarze tajemnicy

Ks. Piotr Czarniecki

W wigilię Zesłania Ducha Świętego dziewięciu diakonów otrzymało z rąk abp. Adama Szala święcenia kapłańskie.

W czasach zarazy

Arkadiusz Bednarczyk

W przeszłości ziemi łańcuckiej epidemie wielokrotnie dotykały miasteczko i okolice, a ludzie o pomoc i zdrowie zwracali się do świętych orędowników.

Niedziela rzeszowska

Mamy nowych kapłanów

Kl. Piotr Rakowski

W wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego w katedrze rzeszowskiej bp Jan Wątroba udzielił święceń kapłańskich sześciu diakonom.

Miesiąc dla Najświętszego Serca

Arkadiusz Bednarczyk

Kult Najświętszego Serca Jezusowego rozprzestrzenił się dzięki wizjom francuskiej zakonnicy Małgorzaty Marii Alacoque. Jego ślady znajdziemy w katedrze rzeszowskiej, w działalności patrona diecezji bp. Pelczara i w posłudze sióstr sercanek.

Dziękuję Bogu za taką drogę

W sobotę, 23 maja, w kościele pw. bł. Anieli Salawy w Krakowie odbyła się uroczystość święceń kapłańskich 4 diakonów ze Zgromadzenia Księży Michalitów. Jednym z nich jest pochodzący z Szebni (diecezja rzeszowska) ks. Paweł Raś.

Niedziela sandomierska

Wielka księga wiary

Ks. Wojciech Kania

Jest bowiem Sandomierz wielką księgą wiary naszych przodków. Zapisali w niej wiele stronic święci i błogosławieni – między innymi te słowa wypowiedział Jan Paweł II w Sandomierzu.

„Pielgrzym” przycumował w Sandomierzu

Ks. Wojciech Kania

Dla uczczenia 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły czworo żeglarzy wyruszyło w rejs pod hasłem: „Z biegiem Wisły – śladami Papieża Polaka”.

Podążanie za Jezusem wbrew logice...

Ksiądz od aniołów

W Ewangelii wg. św. Łukasza czytamy: „Gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret, zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci.

Niedziela sosnowiecka

Jesteś moją nagrodą

Ks. Tomasz Zmarzły

Zmarł ks. prał. Tadeusz Kamiński. Przez 30 lat był proboszczem parafii św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu. Po przejściu na emeryturę mieszkał w Domu św. Józefa w Będzinie.

Każdy czas ma swój sens

Piotr Lorenc

Czuwania maryjne w jaroszowieckim sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, organizowane od maja do października, na stałe wpisały się w kalendarium parafii. Przygotowywane regularnie od ponad 20 lat skupiają wiernych z różnych stron diecezji.

Obóz przejściowy

Piotr Lorenc

Dzięki staraniom Klubu Gazety Polskiej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło Sosnowiec, obóz przejściowy przy ul. 1 Maja w Sosnowcu zostanie należnie upamiętniony. Na murach dawnego obozu lub obok nich na specjalnym obelisku zostanie umieszczona tablica. Obecnie trwają jeszcze ostatnie konsultacje z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach i władzami samorządowymi Sosnowca.

Niedziela świdnicka

Pomoc dla „Albertówki”

Ks. Mirosław Benedyk

„Albertówka” w Jugowicach to miejsce, gdzie na co dzień wrocławski kapłan ks. Franciszek Głód przygarnia bezdomnych i osoby uzależnione, które pozwalają sobie pomóc.

Dzień Samorządu Terytorialnego

Ks. Mirosław Benedyk

Włodarze i mieszkańcy gminy Udanin wraz z bp. Markiem Mendykiem dziękowali za 30 lat wolnych samorządów.

Kołysanie gałązkami

Ks. Mirosław Benedyk

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie duszpasterze wraz z wiernymi czuwali na wieczornej modlitwie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Pod matczynym płaszczem

Adam Szewczyk

Jezus wyposażył swych uczniów we wszystko, co było potrzebne, by mogli ruszyć z wiarą między ludzi i głosić chwałę Zmartwychwstałego. Wskazał również, by Maryję przyjęli jako swoją matkę, jako Matkę Kościoła.

Nowe spojrzenie na dzieje kamieńskiej kapituły

Zygmunt Piotr Cywiński

Historiografia kościelna dotycząca naszego regionu wzbogaciła się w ubiegłym roku o cenną pozycję Radosława Pawlika. Opublikował on wyniki swoich badań dotyczących kapituły katedralnej w Kamieniu Pomorskim.

Burzliwa historia kijowskiego kościoła

O kościele św. Mikołaja z ks. Andrzejem Rakiem OMI, proboszczem i superiorem kijowskich Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej rozmawia Leszek Wątróbski.

Niedziela toruńska

Powiew wiatru

Renata Czerwińska

Kościół z wieżyczką stojący na rynku toruńskiego Starego Miasta przeżył już niejedno. Dziś widzi ewangelizacje uliczne, długie kolejki do spowiedzi, tłumy na rekolekcjach, ale i samotne rozmowy z Panem w kaplicy adoracji.

Pokochać życie

Ewa Melerska

Mogłoby się wydawać, że o tym, jak ważne jest poszanowanie każdego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, chyba nie trzeba przypominać. Jednak postawy wielu „nowoczesnych” ludzi, idących z duchem czasu, wskazują na coś zupełnie odmiennego.

Niespokojny zakątek

Renata Czerwińska

Wydawałoby się, że czas w miasteczkach płynie leniwie, a nuda wyziera z każdego kąta. Być może są takie miejsca, w których nic się nie dzieje, ale Wąbrzeźno do nich nie należy! Opowiemy wam tylko kilka wąbrzeskich historii, a mogłoby być ich dużo więcej.

Niedziela warszawska

Dajmy się zjeść

O ewangelicznym radykalizmie, duchowej intuicji bezdomnych i działalności Fundacji Kapucyńskiej w czasie pandemii z br. Szymonem Janowskim OFM Cap rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Dowód na istnienie

Wojciech Dudkiewicz

Ksiądz Jan Zieja przeżył niemal cały XX wiek, i choć nigdy nie chciał być w centrum wydarzeń, był świadkiem i uczestnikiem najbardziej dramatycznych momentów stulecia.

Infuła Prymasa Wyszyńskiego

Ks. dr Mirosław Nowak

Nie możemy jeszcze dziękować za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, ale MAW przygotowało już skromną ekspozycję pamiątek związanych z jego biskupią posługą.

Niedziela wrocławska

Znajdź Serce Boga

Agnieszka Bugała

Dwa lata przed Kongresem Eucharystycznym, od 1995 r. odbywały się w parafiach archidiecezji rekolekcje, które przygotowywały rodziny do poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Szafarz Paweł z Alei Pracy

Wanda Mokrzycka

Zaczęło się całkiem zwyczajnie – proboszcz poprosił o pomoc. I jak mu odmówić, skoro tak wielu w parafii św. Klemensa Dworzaka to starsi, schorowani i spragnieni Komunii św.?

Krzesło dla Pana Boga

Grzegorz Kryszczuk

Ewa i Jerzy Józefczykowie w tym roku obchodzą 37. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Od początku posługują w Domowym Kościele. Kilkanaście dni temu ich syn, Marcin, przyjął święcenia kapłańskie. Dzielą się z nami receptą na szczęśliwe małżeństwo i opowiadają o krzesełku dla Pana Boga. Poznajcie kolejnych „Bohaterów w obrączkach”.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Twoją jesteśmy własnością

Ks. Krzysztof Hawro

Choć od dwóch tygodni w naszych świątyniach i domach rozbrzmiewa Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa, warto przypomnieć Akt poświęcenia się rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

Duchu Święty, ześlij dary!

Joanna Ferens

Mieszkańcy wsi Ciosmy, należącej do Parafii pw. św. Michała Archanioła w Soli, przeżywali coroczne uroczystości odpustowe, które miały miejsce w kościele filialnym Siedmiu Darów Ducha Świętego w Ciosmach.

Przy Sercu Jezusa

S. Monika CDC

Serce Jezusa to Miłość, która nieustannie pragnie obdarowywać człowieka swoimi darami. Jednym z nich jest powołanie – wewnętrzny głos, który kieruje sercem do podejmowania wyborów.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Powrócą na swoje miejsce

Kamil Krasowski

Na szczyt wieży kościoła parafialnego w Żaganiu już wkrótce powrócą kula, gwiazda i chorągiewka.

Perła w diecezji

Kamil Krasowski

Takiego tryptyku w postaci ołtarza soborowego oraz ambony nie ma w diecezji. To naprawdę wielki skarb – powiedział bp Tadeusz Lityński o dąbroszyńskim zabytku.

Modlitwa z serca Matki

Ks. Adrian Put

Wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej zna każdy wierny na Ziemi Lubuskiej. Jest na nim jeden mały szczegół, który widziało jednak niewielu.

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę