Reklama

Niedziela Przemyska

Ostatnie słowo należy do Boga

Dzieci zmarłe przed urodzeniem także mają prawo do godnego pochówku

Beata Guzik

Dzieci zmarłe przed urodzeniem także mają prawo do godnego pochówku

Odprowadzamy je na miejsce wiecznego spoczynku, bo życie ludzkie od poczęcia do śmierci jest święte – mówiła podczas uroczystości w Krośnie Beata Guzik, inicjatorka pochówków dzieci zmarłych przed urodzeniem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Dziecka Utraconego, którego celem jest modlitwa i wsparcie rodziców po stracie dziecka, a także budzenie świadomości, że dziecko zmarłe przed urodzeniem także ma prawo do godnego pochówku, a rodzice do przejścia okresu żałoby, obchodzimy 15 października. Z tej okazji w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie co roku odbywa się modlitwa połączona z pochówkiem dzieci zmarłych przed narodzinami. Taka uroczystość miała miejsce w sobotę 12 października już po raz czternasty.

Odpowiedzialność i szacunek

– Przed nami zmarłe dzieci, które z różnych względów nie zostały pochowane przez rodziców – mówiła podczas uroczystości w Krośnie Beata Guzik, inicjatorka pochówków dzieci zmarłych przed urodzeniem. I kontynuowała: – Dzisiaj odprowadzimy je na miejsce wiecznego spoczynku, bo życie ludzkie od poczęcia do śmierci jest święte. Dzieci zmarłe przed urodzeniem mają prawo do godnego pochówku, który jest wyrazem odpowiedzialności i szacunku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości żałobnej przewodniczył w tym dniu bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. We wstępie do Mszy św. zwrócił uwagę, że Bóg jest miłośnikiem życia: – Dlatego wierzymy, że dzieci zmarłe przed urodzeniem cieszą się pełnią życia w niebie. Szczególną modlitwą otaczamy ich rodziców.

Reklama

Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego bł. rodziny Ulmów. Swoją refleksję nad cierpieniem rodziców kapłan oparł na słowie „nadzieja”. – Nadzieja daje nam otuchę, nadzieja nas wzmacnia i pokrzepia, nadzieja okazuje nam światło i wciąż przypomina, pukając do naszych serc, że ostatnie słowo zawsze należy do życia, zawsze należy do Boga – mówił ks. Burda.

Bóg widzi, co skrywają wasze serca

Zwracając się do rodziców, którzy uczestniczyli w żałobnej uroczystości, kaznodzieja zapewniał, że Pan Bóg jest blisko nich także w tym trudnym i bolesnym momencie, jakim jest pożegnanie dziecka, którego nie mogli powitać na tym świecie. – Bóg, który ma oczy, ma je skierowane na każdego z was i widzi to wszystko, co kryje się w waszych sercach – podkreślił kapłan.

Postulator procesu beatyfikacyjnego bł. rodziny Ulmów zwrócił w homilii uwagę także na tę rodzinę, której relikwie obecne są w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie. – Matka, żona Wiktoria umierając, była w zaawansowanej ciąży – przypomniał ks. Burda i dodał, że dzisiaj to dziecko, które nie zdążyło powiedzieć żadnego słowa, „śpiewa chwałę Pana Boga w niebie”. – My, tu na ziemi, czcimy je jako błogosławionego (…). Najmłodsze z dzieci Ulmów, nienarodzone, błogosławione dziecko. Nienarodzone wyszło naprzeciw waszym dzieciom i przyjęło, wprowadziło za rękę do chwały nieba. Te dzieci czekają na was, te dzieci modlą się za was – mówił do rodziców kaznodzieja.

Godny pochówek

Po zakończonej Mszy św. i modlitwie w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie trumna ze szczątkami 37 dzieci zmarłych przed narodzinami została odprowadzona na Cmentarz Komunalny i tam złożona w grobie dzieci nienarodzonych. Dotychczas podczas czternastu uroczystości, staraniem Zakładu Patomorfologii w Krośnie, Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie, Urzędu Stanu Cywilnego w Krośnie i Kapelana Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie, na krośnieńskim cmentarzu złożono szczątki 585 dzieci.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-22 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W sobotę Dzień Dziecka Utraconego

Julia Słuszniak

Każdego roku 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. To szczególny dzień dla wszystkich rodziców doświadczonych przedwczesną stratą dzieci w wyniku: choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku czy aborcji. Dzień, w którym mają przestrzeń, aby razem z innymi, doświadczonymi podobnymi przeżyciami oraz bliskimi, mogli dzielić swoje cierpienie i przede wszystkim napełnić serca nadzieją.

Więcej ...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków za użytkowanie kościoła

2025-04-05 10:52

pl.wikipedia.org

Miasto Kraków przekazało Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika w odpłatne użytkowanie. Od kwietnia strona kościelna będzie płacić czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów.

Więcej ...

Witaj krzyżu, jedyna nadziejo

2025-04-06 00:25
Dzień skupienia dla osób niewidomych i słabowidzących

Marzena Cyfert

Dzień skupienia dla osób niewidomych i słabowidzących

Pod hasłem: Ave crux spes unica odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia dla osób niewidomych i słabowidzących.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami