Reklama

Niedziela Podlaska

Zło dobrem zwyciężaj!

Wierni prostyńskiej parafii

Andrzej Koroś

Wierni prostyńskiej parafii

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, polski duchowny, tercjarz franciszkański, kapelan warszawskiej „Solidarności”, obrońca praw człowieka w PRL, katecheta, męczennik, błogosławiony to postać wyjątkowa we współczesnej historii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od najmłodszych lat inspirowała go osoba Maksymiliana Kolbe, franciszkanina, który oddał swoje życie za współwięźnia w obozie koncentracyjnym. Będąc już kapłanem ks. Jerzy poświęcił się przede wszystkim pracy duszpasterskiej i katechetycznej. Swoją działalność opierał na przesłaniu św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” oraz na nauczaniu papieża Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Od sierpnia 1980 r. ks. Popiełuszko był związany ze środowiskiem robotniczym. Aktywnie wspierał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Podczas stanu wojennego organizował Msze św. za Ojczyznę, podczas których wygłaszał religijno-patriotyczne kazania. Jego niezłomna i odważna postawa była wsparciem dla prześladowanych robotników i działaczy związkowych. Stał się autorytetem z szerokim poparciem społecznym. Taka działalność nie podobała się ówczesnej władzy. Kapelanem „Solidarności” zaczęła interesować się Służba Bezpieczeństwa, rozpoczęły się prześladowania: w mieszkaniu założono podsłuch, podstawiono agentów udających przyjaciół, uszkodzono jego samochód, podrzucono do mieszkania nielegalne materiały i ładunek wybuchowy, grożono śmiercią, zniesławiano w mediach. Ksiądz Jerzy nie dał się jednak zastraszyć, wciąż celebrował Msze św. i wygłaszał patriotyczne kazania, które gromadziły tysiące robotników. Ostatnie publiczne słowa wypowiedział 19 października 1984 r. podczas spotkania ludzi pracy w Bydgoszczy. Mówił o wolności od lęku, zastraszania, a przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy. Tego dnia w drodze powrotnej do Warszawy został uprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, skatowany i wrzucony do Wisły. Pogrzeb odbył się przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki i był wielką patriotyczną manifestacją. Uczestniczyło w nim ponad 600 tys. osób, demonstrując przede wszystkim pokój i przebaczenie. Ksiądz Jerzy Popiełuszko stał się patronem prześladowanych chrześcijan, społeczeństw zmagających się z totalitaryzmem, konsumpcjonizmem i chaosem wartości. Proces beatyfikacyjny otwarto w 1997 r. Ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła katolickiego miało miejsce się 6 czerwca 2010 r. przez papieża Benedykta XVI.

W 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w niedzielę 20 października w bazylice Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni wystawiony został montaż słowno-muzyczny pod hasłem: „Zło dobrem zwyciężaj!”. Program przygotowali parafianie prostyńscy pod kierunkiem katechetki Doroty Koroś i prezes parafialnej Akcji Katolickiej Bożeny Mazurek. W montażu przedstawiono życiorys bł. ks. Jerzego, jego umiłowanie wolności, prawdy oraz jego odwagę i niezłomność. Wykorzystano również wiersze o błogosławionym kapelanie „Solidarności”. W programie dominowały pieśni o tematyce patriotycznej i wolnościowej: Wolność, Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej, Ojczyzno ma, Miejcie nadzieję i Modlitwa o wschodzie słońca (Każdy Twój wyrok). Niemal wszystkie te pieśni sięgają do początku lat 80., gdy swoją działalność patriotyczną prowadził bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Wiele osób zebranych w bazylice pamiętało tamte wydarzenia sprzed 40. lat i wielu śpiewało razem z występującymi. Program zakończył się słowami o przebaczeniu i triumfie dobra nad złem: „Zbaw mnie od nienawiści, ocal mnie od pogardy, Panie!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2024-10-29 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękujemy za wiarę i życie

Błogosławieństwo koroną św. Anny

Andrzej Koroś

Błogosławieństwo koroną św. Anny

„Jestem święta Anna, idę oddać cześć Trójcy Świętej” – powiedziała matka Maryi podczas objawienia w Prostyni.

Więcej ...

Przywrócona do życia

Adobe Stock

Nadzwyczajne łaski za wstawiennictwem św. Krescencji wymadlane są nieprzerwanie od jej śmierci w 1744 r. A pomocy katolickiej zakonnicy wzywają nawet niemieccy protestanci.

Więcej ...

Z modlitwą na ulicach Wrocławia

2025-04-05 14:02
Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Magdalena Lewandowska

Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Ponad 1000 osób przeszło ulicami Wrocławia w Akademickiej Drodze Krzyżowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?