Reklama

Głos z Torunia

Wybieraj życie

Gościem spotkania była Agata Rujner

Renata Czerwińska

Gościem spotkania była Agata Rujner

Dlaczego samotność jest dla człowieka niebezpieczna? Czy grzech działa jak zasłona dymna? Z jakiego powodu warto korzystać z ignacjańskiego rachunku sumienia?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duszpasterstwo Akademickie „Studnia”, działające przy toruńskim kościele Ojców Jezuitów, zorganizowało 15 października spotkanie z Agatą Rujner, doktorem teologii, wykładowcą, prowadzącą kanał „Prawie morały”. To kolejne spotkanie z cyklu „DM, czyli dobrze mówią”, na które studenci zapraszają wierzące osoby znane z social mediów.

Czytajmy

Tematem spotkania była miłość Boga do człowieka. Swoją opowieść gość skierował głównie do młodych, zmagających się często z odrzuceniem przez rówieśników, poczuciem osamotnienia w rodzinie, hejtem w internecie. Człowiek poraniony przyjmuje nieraz wobec Boga postawę niewolnika (który uważa, że musi zasłużyć na miłość) lub najemnika (który czeka na nagrodę).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Budujemy sobie obraz Boga na swój obraz i podobieństwo, nie weryfikujemy, nie sprawdzamy, że jest dokładnie na odwrót. Czytajmy Pismo Święte, dokumenty Kościoła! One nam wszystko wytłumaczą – mówiła Rujner. W swojej konferencji nawiązała do opowieści o pierwszych rodzicach, ale też do perykopy o kobiecie cudzołożnej oraz o synu marnotrawnym (choć właściwie obaj bracia mogliby być tak nazwani).

Bóg szuka człowieka

Reklama

Poruszającą częścią spotkania była interpretacja obrazu Jezusa Miłosiernego. Bóg, podobnie jak w ogrodzie Eden, pierwszy poszukuje człowieka, wyrusza mu naprzeciw. Wszystko jednak rozbija się o naszą odpowiedź. Warto spytać samego siebie, co mnie blokuje. – Czy złożę głowę na Jego piersi, czy zaryzykuję ściągnięcie maski, wybiorę miłość? – pytała prelegentka.

Tamą dla otworzenia się na miłosierdzie są często trudne doświadczenia, niejednokrotnie doznane ze strony tych, od których spodziewaliśmy się dobra. Człowiek osamotniony według św. Tomasza z Akwinu jest bardziej skłonny ku wybieraniu tego, co złe. Tymczasem „Bóg chce wejść w nasz lęk, niespełnione marzenia, tęsknoty, ciemności, a Jego spojrzenie to oczy z krzyża, niosące przebaczenie i miłość”.

Przyjęcie Bożej miłości nie oznacza, że życie człowieka będzie pozbawione cierpienia. Jednak to właśnie z Bogiem można przejść przez każdą ciemną dolinę.

Ignacy zaleca

W duszpasterstwie jezuickim nie mogło zabraknąć rozmowy o rozeznawaniu. Ignacjański rachunek sumienia to przede wszystkim ćwiczenie wdzięczności. – Kiedy widzę, co Bóg robi w moim życiu, widzę też, że mnie kocha. Dzięki temu mogę zaprosić Go potem do tego, co jest dla mnie trudne, czego nie potrafię sama przejść – zachęciła prelegentka. Zwróciła też uwagę, że grzech po grecku oznacza chybienie do celu. Stanowi zasłonę dymną wobec tego, co się tak naprawdę dzieje we wnętrzu człowieka. Codzienny rachunek sumienia metodą św. Ignacego pozwala wydobyć prawdę o sobie, a Duch Boży wskazuje, jakim dobrem można zastąpić nawyk, który nas męczy.

– Życie moralne nie polega na unikaniu grzechu, ale na szukaniu szans dla dobra – mówiła Rujner. – Bóg zaprasza nas do dobrego. Przypomniała, że dobro w nas rozwija się w czasie. Współpracując z Bogiem, z Jego łaską, możemy coraz bardziej upodabniać się do Chrystusa.

Po konferencji przyszedł czas na pytania studentów i długie rozmowy przy herbacie w salce duszpasterstwa.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-10-29 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Za Zasługi dla Miasta Torunia”

Helena Maniakowska

Więcej ...

Nikt nie odchodził w taki sposób

Grzegorz Gałązka

Była sobota 2 kwietnia 2005 r. Świat zamarł. W ciszy. Szlochu. Modlitwie. Już wtedy wiedzieliśmy, czuliśmy, że po śmierci Jana Pawła II nic już nie będzie takie samo, że coś się na zawsze skończyło. Że uleciał kawałek także naszego życia

Więcej ...

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

2025-04-02 20:48

Monika Książek

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...