Reklama

Niedziela Kielecka

Trwają przy słowie

Bp M. Florczyk i A. Zielińska-Brudek podczas gali jubileuszowej

T.D.

Bp M. Florczyk i A. Zielińska-Brudek podczas gali jubileuszowej

Jaki jubileusz i jak świętował Kielecki Oddział Związku Literatów Polskich?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kielecki Oddział Związku Literatów Polskich w pięknym stylu świętował 40-lecie, jubileusz, który zwykło się nazywać rubinowym. 16 października, w wypełnionej po brzegi Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury, odbyła się gala jubileuszowa. Wyjątkową atmosferę budowały słowa, muzyka, scenografia, prezentacja slajdów z 40 lat, wzruszenia i nagrody, ale przede wszystkim osoby – ludzie pióra, którzy decydują o randze ZLP na mapie miasta i regionu.

Październik wspomnień

W wydarzeniu, które nazwano „Świat zapisany”, udział wzięli pisarze – członkowie ZLP, ale także szefowie instytucji kultury, przedstawiciele władz miasta i regionu oraz bp Marian Florczyk. Ksiądz Biskup nawiązał do szczególnych wydarzeń związanych z październikiem, gdy 40 lat temu „my, Polacy, oczekiwaliśmy i nasłuchiwaliśmy, co dzieje się z ks. Popiełuszką”. 16 października to data wyboru kard. Karola Wojtyły, poety, literata, który „wprowadził w zakłopotanie władze w Polsce”, a którego pontyfikat „zaniósł do każdego kraju Jezusa i Polskę”. Bp Florczyk, odwołując się do papieża „poety i filozofa”, życzył literatom dobrych natchnień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Anna Zielińska-Brudek, prezes kieleckiego Oddziału ZLP, z wielkim wzruszeniem dziękowała za 40 lat, wspominała poprzedników i klimat literacki przez nich tworzony, a w nowej odsłonie działalności zaakcentowała obecność młodych twórców. Uroczystość uświetnił muzyczny recital Magdaleny Surmy i Rocha Dobrowolskiego (przepięknie wybrzmiała „Poduszka” do słów A. Zielińskiej-Brudek, a poetycki przekaz rozpoczęła poezja Stanisława Nyczaja).

Bogusław Wiłkomirski, wiceprezes ZLP w Kielcach, snując wspomnienia, odwoływał się do postaci kolejnych prezesów, wydawanych pozycji, do plenerów literackich, które były wizytówką środowiska.

Teraz młodość

Zaprezentowali się również członkowie „Literackiego Światła Młodych”, które działa przy ZLP. Jest to grupa zrzeszająca pisarzy młodego pokolenia z terenu województwa świętokrzyskiego. Andrzej Dębkowski, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich, powiedział, że oddział kielecki wciąż należy do grona najprężniej działających, choć ubywa w nim członków. Ale jest nadzieja – w młodości właśnie. Zdolni, wrażliwi na świat i ludzi, piszą, uczestniczą w wydarzeniach literackich, planują wydanie almanachu. I uczą się od starszych kolegów, protektorów.

Wczoraj i dziś

Kielecki Oddział Związku Literatów Polskich istnieje od lutego 1984 r. Pierwszym jego prezesem był Stanisław Rogala, a od 1996 r. do 2022 r. funkcję tę pełnił wielokrotnie wspominany podczas jubileuszu Stanisław Nyczaj. Obecnie literatom prezesuje Anna Zielińska-Brudek, której kielecki oddział zawdzięcza niejedno, w tym stałą siedzibę, mieszczącą się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.

Klamrą spinającą dorobek ZLP Oddział Kielce jest wydanie dwóch ważnych książek, bilansujących kolejne dokonania świętokrzyskich literatów. Są to: tom poezji „Zapatrzeni w słowa”, prezentujący kalejdoskop starszych i młodszych twórców, oraz „Wczoraj, dziś, jutro…”, antologia 40-lecia Kieleckiego Oddziału ZLP.

– Te dwie pozycje w sposób czytelny dokumentują postacie i ich dorobek w krzewieniu świętokrzyskiego słowa. Gorąco polecam je czytelnikom. My – ludzie pióra – zrobimy wiele, byśmy zasługiwali na miano kontynuatorów wielkich twórców naszego regionu – zapewnia prezes. Godnymi następcami nazywa młodych twórców i ich nowatorskie koncepcje. A my, czytelnicy – młodszym i starszym – dziękujemy za trwanie przy słowie.

Podziel się:

Oceń:

2024-11-05 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: Pokolenie K.K. Baczyńskiego na wystawie w „Przystanku Historia”

Kamil Baczyński

wikimedia.org

Kamil Baczyński

Karol Wojtyła, Gustaw Herling-Grudziński, Regina Pleśniewicz, czy Wanda Pomianowska – to niektórzy bohaterowie wystawy dostępnej od dzisiaj w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia IPN w Kielcach. Wystawa nosi tytuł „Pokolenie Baczyńskiego”.

Więcej ...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Więcej ...

Papież zachęca, by cierpienie sprawiało rozwój człowieka

2025-04-06 12:37

Włodzimierz Rędzioch

„Nie wykluczajmy cierpienia z naszych środowisk. Uczyńmy z niego raczej okazję do wspólnego wzrastania, aby pielęgnować nadzieję dzięki miłości, którą Bóg jako pierwszy rozlał w sercach naszych” - zaapelował Ojciec Święty do chorych i pracowników służby zdrowia. Przybyli oni do Rzymu na swe uroczystości jubileuszowe. Przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami