Reklama
„Polska w umiłowaniu wolności jest symbolem – symbolem wszystkiego, co najszlachetniejsi w ludzkości umiłowali i za co walczyli” – stwierdzał Georg Morris Cohen Brandes, wybitny duński krytyk literacki, filozof i pisarz, uznawany przez współczesnych za świetnego obserwatora ludzi i zjawisk społecznych.
Coraz częściej jesteśmy świadkami ataków na patriotyzm. Sprawców trudno złapać za rękę, ale zjawisko to niewątpliwie istnieje i jest bardziej nasilone niż w czasach PRL. Wtedy pewne elementy patriotyzmu zwalczano, zwłaszcza te religijne, ale w sumie władza raczej starała się wykorzystać miłość do ojczyzny.
Współcześni ateiści przekonują, że religie nie są człowiekowi do niczego potrzebne, że powinny stanowić margines życia, a nie jego centrum. Co na to wierzący?
Myśląc o waszej ojczyźnie, chciałbym odnieść do niej moje marzenie, jakie kilka lat temu wyraziłem, pisząc o Europie. Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu.
Wierzę w chrześcijaństwo tak samo jak we wschodzące słońce – nie tylko dlatego, że je widzę, ale także dlatego, iż dzięki niemu widzę wszystko inne – mawiał C.S. Lewis.
Świątynia Opatrzności Bożej to miejsce wspólnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości. Tego dnia odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a po południu odbędzie się patriotyczny koncert pt. Z Polskich Gór ku Wolności.
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 12, 41-44 (lub dłuższa perykopa: Mk 12, 38-44)
Chcąc pokazać Pana Boga jako Prawdę, najpierw należy sięgnąć do Starego Testamentu. Odnajdziemy w nim wiele odniesień, które to ukazują.
Czy znana wszystkim musztarda sarepska zawdzięcza nazwę wspomnianej dzisiaj w liturgii Sarepcie? I tak, i nie, gdyż faktycznie jej nazwa pochodzi od miejscowości Sarepta, ale nie tej, która jest wspomniana w Biblii, lecz dawnej miejscowości w Rosji, obecnie części miasta Wołgograd.
W czasach Pana Jezusa kobieta nie mogła stanowić sama o sobie. Zależała najpierw od ojca, ewentualnie brata, a później najczęściej od męża lub syna.
Zginęła z rąk Niemców. Do końca opiekowała się gromadką przerażonych dzieci.
Co pozostało nam z czasów władcy, któremu chrześcijanie tak wiele zawdzięczają?
Dzieci trzeciego tysiąclecia są bardziej elastyczne, bardziej dynamiczne oraz bardziej otwarte na różnorodność i zmiany.
Jedyną szansą dla Polski jest dziś wyłonienie kandydata spoza grona czynnych polityków! Tylko taki człowiek nie będzie się wikłał w dziwaczne kompromisy.
Listopad wprawia w zadumę i skłania do myślenia o przemijaniu, a także o traceniu tego, co dla nas ważne. Odchodzą ludzie, kończą się praca albo pasja, kurczą się zasoby. Życie ma swój nieuchronny bieg i obok wielu szans z czasem przynosi ograniczenia – każe się chociażby mierzyć ze starością.
O malarstwie Józefa Czapskiego.
Dbanie o swoje ciało i duszę jest formą oddawania chwały Bogu, przekonywał św. Paweł.
Czy już wkrótce implanty i protezy zębów przejdą do lamusa, a w kwiecie wieku będą nam wyrastały „trzecie zęby”?
Stanowią one główne źródło pożywienia na świecie.
O sile ziół mówi prof. Ilona Kaczmarczyk-Żebrowska.
Małgorzata Dąbrowska, w sieci znana jako Boska Dąbrowska, żyje w przyjaźni z Bogiem. Jak udaje się jej godzić temat wiary z biznesem? O tym opowiada w rozmowie z Angeliką Kawecką.
Zaproszenie, by w gonitwie dnia choć na moment skierować się ku Bogu.
Krótsze dni i szarówka za oknami – z tym przygnębiającym obliczem jesieni będziemy mieć do czynienia coraz częściej. Podpowiadamy, jak sprawić, by również te dni zmienić w przyjemne doświadczenie.
Komu grozi choroba zakrzepowo-zatorowa i jak się przed nią bronić?
Późna jesień to najlepszy czas, by zebrać i ususzyć granatowe jagody jałowca.
Przychodzi moment, kiedy nasze dziecko nie chce chodzić z rodzicami do kościoła. Czy powinniśmy kontrolować i sprawdzać, czy rzeczywiście to robi? Pytać, o czym było kazanie?
Co przygotowywali na proszony obiad nasi przodkowie, chcąc uczcić dzień odzyskania wolności przez Polskę po 123 latach zaborów? Zajrzyjmy do przedwojennych książek kucharskich.
Trwa 13. już edycja akcji „Darmowy listopad”. Dokąd się kierować w tym roku?
...czym jest cecyliada?
Pytanie za sto punktów: Buk, Czarnków, Legionowo, Kraków, Lublin, Olsztyn, Pabianice, Poznań, Szczecin, Śrem, Toruń, Warszawa, Wolsztyn, Wrocław, Złotów – co łączy te polskie miasta i miasteczka z brazylijskim Sao Paulo? Odpowiedź brzmi: Przymierze Miłosierdzia.
Opieka nad tym miejscem wynikała z potrzeby serca – przyznaje Irena Saława, mieszkanka Nieprześni.
Pole walki to rodzina, bo siłą Kościoła jest właśnie rodzina – mówi Artur Woźniak, lider Wojowników Maryi z Nowego Sącza.
Mimo dalekiej odległości i trudnej historii ludzie ci zachowali silną wiarę oraz pamięć swego pochodzenia – opowiada Maciej.
Pod takim hasłem w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą po raz drugi odbyły się marsz i bal wszystkich świętych.
Czy to w Trzycatku, czy gdziekolwiek będziemy, wszędzie musimy iść za tym, co lepsze niż to, co było, wciąż ucząc się od najlepszych, od Boga, który na różne sposoby może do nas przemawiać i Jemu na nas zależy – powiedział bp Roman Pindel na uroczystości 25-lecia ustanowienia parafii w Jaworzynce-Trzycatku.
Misyjna Jutrzenka pokazuje nam, co znaczy być misjonarzem, czynnym świadkiem miłości Bożej, świadkiem Jezusa przez służbę – mówił ks. Janusz Talik na obchodach 30-lecia działalności koła misyjnego ze Skoczowa.
Jak apostołuje Apostolat Maryjny? Czego najbardziej potrzeba człowiekowi XXI w.? Dowiedzieli się zebrani na regionalnym dniu skupienia w parafii w Pogórzu.
Ufam, że peregrynacja jeszcze bardziej ożywi naszą parafię – powiedział Niedzieli ks. prał. Jan Batorski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie.
My nie jesteśmy po to, żeby błyszczeć na zewnątrz. Możemy być niewidoczne, ale nasza modlitwa, nasz przykład, nasza postawa do wiary powinny promieniować – mówi s. Bogumiła Kozłowska ze Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Trudno jest zostać świętym, ale chciałbym nim być – przyznał Andrea Luciano, uczestnik balu wszystkich świętych, który odbył się w Kruplinie.
W Drohiczynie 26 października miał miejsce Dzień Pastoralny. Tegoroczna tematyka poświęcona była rozważaniom u progu Roku Jubileuszowego 2025.
Od bieżącego roku akademickiego urząd rektora w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie pełni ks. kan. dr Jarosław Przeździecki. Przez ostatnie 11 lat pracował jako misjonarz w Urugwaju. O wyzwaniach i nadziejach z nowym rektorem rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
W kaplicy Nawiedzenia NMP w Pokaniewie Kolonii oraz w usadowionej obok świetlicy, położonych na terenie parafii św. Stanisława B. i M. w Milejczycach odbyły się dwie uroczystości: dziękczynienie za tegoroczne plony oraz otwarcie i poświęcenie świetlicy.
Jaki jubileusz i jak świętował Kielecki Oddział Związku Literatów Polskich?
35 lat temu Caritas Diecezji Kieleckiej po mrocznych latach komunizmu znowu zaczęła rozdawać miłosierdzie. O historii i teraźniejszości tej instytucji z ks. dr. Stanisławem Słowikiem rozmawia Władysław Burzawa.
Duszpasterstwo Środowisk Akademickich we wspomnienie św. Jana Pawła II zainaugurowało rok akademicki 2024/2025.
Dla tych dzieciaków to jest super nauka; obok muzyki – lekcja historii i patriotyzmu – stwierdza Marta Wachnicka.
Rodzina jest w centrum wszystkich rzeczy – powiedziała Anna Leszczyńska-Lenda.
W sobotę 26 października Koło nr 9 Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Krakowskiej świętowało 30-lecie swej działalności.
Trzeba nam przypomnieć sobie, jak kluczowe funkcje w liturgii pełni lud – mówi o. Augustyn Spasowicz, cysters.
W murach Metropolitalnego Seminarium Duchownego odbyła się inauguracja roku akademickiego.
Szkoła jest miejscem, gdzie najważniejszy jest uczeń, duszą są nauczyciele, wsparciem rodzice, a dumą absolwenci – powiedziała Ilona Stolarz.
Możemy być dumni z postawy naszych przodków, którzy nie zmarnowali okazji, aby przywrócić Polsce wolność.
W sobotę 26 października bp Andrzej Siemieniewski wizytował parafię św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie.
19 października obchodziliśmy 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, duszpasterza środowisk ludzi pracy i kapelana „Solidarności”.
Powodzianie nadal potrzebują wsparcia. Minął już pewien czas, od kiedy wielka woda zalała wiele miejscowości na Dolnym Śląsku.
Przy okazji Święta Niepodległości warto wspomnieć tych łódzkich księży, którzy swą postawą podtrzymywali w narodzie ducha walki o wolność.
Jestem bardzo wzruszony i przejęty dzisiejszą chwilą i dziękuję, że jesteście tu dziś ze mną! – mówił bp Piotr Kleszcz.
Żyjemy w zgodzie i wzajemnie się wspomagamy – podkreśla ks. Piotr Braczkowski, proboszcz parafii św. Marcina.
Rada ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Przemyskiej zaprasza na projekt Studium Animatora Parafialnego. To inicjatywa skierowana do świeckich chcących się zaangażować w życie parafii.
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Drohojowie odbył się XV Wojewódzki Konkurs Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II – miłośnik gór i przyrody”.
Ksiądz Jerzy wiedział, bo tak został wychowany, że pragnienie prawdy jest w każdym człowieku i nikt nie chce być okłamywany – podkreślił ks. dr hab. Waldemar Janiga.
W sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu 19 października odbył się II Kongres Modlitewnych Grup św. Ojca Pio z diecezji rzeszowskiej.
Marszałek Józef Piłsudski kilkakrotnie przebywał w Rzeszowie. Dziś proponujemy spacer jego śladami.
W przededniu Narodowego Święta Niepodległości grozą napawa mnie myśl, że może to być ostatnie takie święto. Ono może nie zniknie z kalendarza, a jego tło i scenariusz będą podobne, może nawet „weselsze” w swej wymowie, o co przecież zawsze zabiegali różni maruderzy twierdzący, że ważne rocznice narodowe Polacy umieją świętować tylko „na smutno”.
Nosimy nasze pragnienia w sercu, ale wcześniej trzeba je rozeznać. Rozeznać w głębi tego samego serca, czy ich realizacja będzie dobra czy zła – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Zgromadziliśmy się tutaj w Staszowie, by dziękować Bogu za naszego patrona i przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II prosić o błogosławieństwo dla miasta i jego mieszkańców – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Całun, jak powiedział św. Jan Paweł II, jest „zwierciadłem Ewangelii”. To dla nas okazja, by pomóc wiernym spotkać się z Chrystusem, kontemplując Jego cierpienie i miłość – mówił o. Mariusz Kiełbasa.
26 października br. została powołana i spotkała się w pełnym składzie Komisja „Wyjaśnienie i Naprawa” spraw wrażliwych Diecezji Sosnowieckiej.
Choć to dopiero listopad, warto już pomyśleć o repertuarze kolędowym. Organizatorzy 31. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika czekają na zgłoszenia uczestników.
O różnych aspektach odkrywania swojej życiowej drogi mówi ks. Łukasz Wawrzyniak, diecezjalny duszpasterz powołań.
Od ponad stu dni mieszkańcy Dzierżoniowa protestują przeciwko zakazowi odtwarzania Apelu Jasnogórskiego z wieży kościoła Chrystusa Króla.
Animator to przede wszystkim świadek i sługa wspólnoty, który czerpie swoją siłę z bliskości z Chrystusem – powiedział bp Marek Mendyk.
Teresa Wieliczko, uczennica wałbrzyskiego II LO, harcerka zastępu „Nietoperz”, opowiada, jak wygląda życie harcerskie i duchowe Skautów Europy.
O sferze wiary w domu rodzinnym, łasce powołania i biskupich drogach z abp. Wiesławem Śmiglem, nowym metropolitą szczecińsko-kamieńskim, rozmawia ks. Robert Gołębiowski.
Mamy nadzieję, że z groszy, które posiadamy i będziemy chcieli przekazać powstanie wielka fala pomocowa – mówią organizatorzy akcji.
Dwie szczególne okoliczności łączą nas w sprawowaniu tej Eucharystii i dwa szczególne środowiska – powiedział do zgromadzonych na uroczystości bp Zbigniew Zieliński.
Dzieci z diecezji toruńskiej zaskoczyły wszystkich swoją pomysłowością, tworząc różańce z kasztanów, jarzębiny, koralików, a nawet klocków Lego! Przez swoje zaangażowanie mogły odkryć znaczenie modlitwy, rozwijając swoje talenty i wyobraźnię.
Chcemy doświadczać i rozsmakować się w pięknej i starannie przygotowanej liturgii – taki był cel rekolekcji liturgicznych organizowanych przez ośrodek Mysterium Fidei.
Potrafią razem z zespołem Tabga z Unisławia łączyć się w radosnym uwielbieniu. Z równą radością trwają w ciszy przed Najświętszym Sakramentem.
Ojciec Święty mianował abp. Adriana Galbasa nowym Arcybiskupem Metropolitą Warszawskim
O tym, czego uczy nas bł. Hanna Chrzanowska, co jest ważne w opiece nad osobami terminalnie chorymi i wartości cierpienia, z ks. Przemysławem Maciosem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Był księdzem, hierarchą, bywał politykiem. I to z działalności politycznej przez wielu został zapamiętany.
Żył tu na ziemi, ale wiedział doskonale, że jego ojczyzną jest niebo. Dlatego czas ziemskiego życia traktował jako czas Bożej dzierżawy i chciał go jak najlepiej wypełnić – tak o św. Ojcu Pio mówił bp Jacek Kiciński.
Podczas tej Eucharystii dziękujemy Bogu za to, że chce mieszkać wśród was – powiedział do zgromadzonych abp Józef Kupny, który konsekrował kościół Odkupiciela Świata we Wrocławiu – pomnik na Tysiąclecie Archidiecezji Wrocławskiej.
Za nami październikowe Dekanalne Spotkania Zespołów Synodalnych.
Są jubileusze większe i małe. Ten o którym piszemy – Szkolnej Armii Różańcowej, był organizacyjnie bardzo skromny, ale duchowo bogaty, mierzony pragnieniami katechetów, którzy mobilizują swoich uczniów do całorocznego odmawiania różańca w swoich szkołach.
W tym roku, 19 października obchodziliśmy 40. rocznicę śmieci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej racji w Tomaszowskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z s. Krystyną Włodarską, która posługiwała na tej samej parafii co ks. Jerzy i ks. Teofil Bogucki. Na trzy spotkania przyszło w sumie około 650. osób.
15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego, czyli takiego, które nie miało możliwości urodzić się żywe i cieszyć się życiem. Kiedyś szczątki takiego dziecka były utylizowane jako „odpady medyczne”. Obecnie prawo daje możliwość rodzicom pochowania swojego dziecka na cmentarzu, jednak jeśli nie wyrażą takiej zgody obowiązek ten spoczywa na gminie.
W całej diecezji odbyły się marsze, bale i korowody Wszystkich Świętych. Był to czas radości, wspólnej modlitwy, dobrej zabawy, a także ewangelizacji i doświadczenia żywego Kościoła.
Scena z Chrystusem Zmartwychwstałym na tle historycznej panoramy Wschowy z XVIII wieku to nowe malowidło, które powstało na cmentarzu parafialnym w tym mieście.
Darek Stemplewski jest twórcą Fundacji „Być znakiem”, tworzy odzież z przesłaniem. Kilka lat temu przeżył nawrócenie, co całkowicie odmieniło jego życie. Ostatnio podzielił się niezwykłym świadectwem mocy modlitwy za zmarłego tatę.
Reklama
Wiadomości
Wiara
Kościół
Wiara
Kościół
Wiara
Kościół
Wiara
Wiadomości