Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 46/2024, str. 5

Adobe.Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podobni do Chrystusa

– Tutaj wszyscy stajemy się równi, dla wszystkich jest miejsce na Jasnej Górze – podkreślają ci, którzy na co dzień zmagają się z ubóstwem, kryzysem bezdomności, oraz ci, którzy niosą im pomoc. Szczególny apel, by chrześcijanie nie tracili zmysłu miłosierdzia, a w polskiej przestrzeni nie zabrakło tych, którzy służą potrzebującym, towarzyszy obchodom Światowego Dnia Ubogich. Od lat organizowane są przez Caritas Polska pielgrzymki osób w kryzysie bezdomności. To czas modlitwy za wszystkie osoby w kryzysach życiowych i o to, by nie zabrakło „pomocnych dłoni”, bo „modlitwa ubogiego dociera do Boga” (por. Syr 21, 5). Jasnogórskie spotkania są też zwróceniem uwagi na bezdomność jako najbardziej dramatyczną odmianę ubóstwa.

Reklama

Pomysł na te spotkania zrodził się w roku jasnogórskich jubileuszy: 350-lecia ślubów Jana Kazimierza i 50-lecia Ślubów Narodu Polskiego, w których jest rota przyrzeczenia: by „dzielić się plonami ziemi i owocami pracy, aby (...) nie było głodnych, bezdomnych i płaczących”. Osoby w kryzysie bezdomności pielgrzymują tutaj także pieszo. Pomagają osobom z niepełnosprawnościami, na wózkach, np. w czasie Pieszej Pielgrzymki Świata Osób Słabych i Ubogich organizowanej przez Międzynarodowy Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”. – Nawet jeśli nie masz domu, masz Matkę – powtarzane są słowa nieżyjącego już podopiecznego Fundacji św. Barnaby, p. Mirka, który swoje nawrócenie „wychodził na Jasnej Górze”. Siostra Milena Banach, „józefitka od bezdomnych”, przypomina jego ostatnie słowa: „Jeżeli miałbym być do kogoś podobny, to tylko do Chrystusa”. Opiekujący się bezdomnymi zwracają uwagę na zamykanie tych osób w stereotypach, które stają się dla nich rodzajem więzienia. Jeśli słyszysz, że jesteś „lumpem, kloszardem, menelem”, to po jakimś czasie zaczynasz w to wierzyć i zaczyna ci brakować sił, by pokazać, że prawda jest inna, że każdy ma swoją godność – stwierdzają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie tylko chleb, choć tygodniowo do potrzebujących trafia pół tysiąca bochenków, ale i podstawowe produkty żywnościowe zapewnia podopiecznym Jasnogórski Punkt Charytatywny. W ciągu roku inicjuje on także różne akcje pomocowe. Jak zauważa o. Zygmunt Bola, opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, nasilenie potrzeb i liczba osób przychodzących do punktu zmieniają się w zależności od pory roku. Tygodniowo ze wsparcia jasnogórskiego punktu korzysta teraz ok. 200 osób. Utrzymywany jest on z funduszy Jasnej Góry – władze klasztoru przeznaczają potrzebne stypendium na rzecz potrzebujących pomocy. – Darczyńcami są wszyscy pielgrzymi odwiedzający sanktuarium, ponieważ środki na utrzymanie i klasztoru, i wszystkich instytucji podległych Jasnej Górze pochodzą od wiernych. Tak więc każdy, kto tu przyjeżdża, jest poniekąd darczyńcą Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego – wyjaśnia zakonnik i wszystkim wyraża wdzięczność.

Powrót do źródeł

Na Jasnej Górze odbyły się paulińskie rekolekcje zakonne pn.: „By przypatrzeć się swojemu powołaniu…”. Uczestniczyli w nich ojcowie i bracia z Polski i zagranicy. Nauki głosił ks. dr Marek Jarosz, sekretarz zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. – Musimy stale dbać, by nasz charyzmat płonął. Powinien on być wzmacniany do pełnienia woli Bożej, która czasami stoi w poprzek naszym ludzkim oczekiwaniom – powiedział rekolekcjonista.

Ojciec Ryszard Dec, definitor generalny Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika i organizator rekolekcji, podkreślił, że dzisiejsze niełatwe czasy nawołują do jeszcze głębszej modlitwy, zawierzania Bogu i otwartości na człowieka. – Widzimy, co się dzieje na świecie. Jest napięcie i niepewność, co będzie, dlatego potrzeba ludzi mocnych i silnych, którzy będą pokazywać, że jest nadzieja w Jezusie – tłumaczył o. Dec. Ojciec Dominik Partyka z Ostrawy zwrócił uwagę, że coroczne rekolekcje są dla niego „powrotem do źródeł” i do miejsca, gdzie kształtowało się także jego powołanie. Zauważył, że takie ćwiczenia duchowe pozwalają zakonnikom zastanowić się, co można ulepszyć w ich posłudze, by umacniać się w Bożym Miłosierdziu i uczyć się takiej miłości do bliźniego i współbrata w powołaniu. Stosownie do przepisów konstytucji zakonnych paulini spotykają się na 6-dniowych rekolekcjach raz w roku.

Podziel się:

Oceń:

2024-11-12 12:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Marx podczas Mszy na Jasnej Górze: pragniemy wspólnie kształtować Europę

Marian Sztajner

- Pragniemy wspólnie kształtować naszą ojczyznę – Europę oraz przyszłość chrześcijaństwa na naszym kontynencie - zapewnił dziś na Jasnej Górze kard. Reinhard Marx. Przewodniczący Episkopatu Niemiec wygłosił kazanie podczas Mszy św. celebrowanej w Kaplicy Matki Bożej z okazji 50. rocznicy wymiany listów o pojednaniu między biskupami polskimi i niemieckimi.

Więcej ...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali Jezusowi?

2025-03-10 13:19

Agata Kowalska

Rozważania do Ewangelii J 5, 31-47.

Więcej ...

Szczątki dzieci - ofiar niemieckiego bestialstwa znalezione w Łodzi

2025-04-03 12:31
W Łodzi odkryto szczątki dzieci – ofiar niemieckiego obozu

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

W Łodzi odkryto szczątki dzieci – ofiar niemieckiego obozu

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że na cmentarzu św. Wojciecha w Łodzi odkryto szczątki dzieci – ofiar niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Kościół

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?