Reklama

Niedziela Podlaska

Halowa Liga Ministrancka

2024-12-03 13:48

Niedziela podlaska 49/2024, str. IV

Zależy nam na stworzeniu przestrzeni, w której buduje się wspólnota

Archiwum Duszpasterstwa Służby Liturgicznej

Zależy nam na stworzeniu przestrzeni, w której buduje się wspólnota

Czy jest coś, co może połączyć dwie z pozoru niezależne od siebie dziedziny życia człowieka? Jak najbardziej! Piłka nożna i służba przy ołtarzu mają ze sobą wiele wspólnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jednej i drugiej dziedzinie potrzebna jest przede wszystkim chęć. Jako druga w kolejce ustawia się, jakże konieczne i nie do zastąpienia wymaganie od siebie. Wytrwałość również plasuje się w czołówce wymaganych aspektów.

Jako Diecezjalna Służba Ołtarza postanowiliśmy połączyć te dwie, jakże konieczne sfery zainteresowań. Dlatego przy współpracy z licznymi duszpasterzami młodzieży tworzymy wspólną przestrzeń rywalizacji, wytrwałości i cierpliwości dla ministrantów, poprzez Turniej Halowej Ligi Ministranckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozwój duchowy, podczas służby przy ołtarzu, a także sportowy – niestrudzenie umacniany i szlifowany na boisku tutaj idą w parze jako dwie zaprzyjaźnione ze sobą dziedziny.

Oczywiście, że drużyny podczas każdego z meczów zdobywają punkty. Bo przecież bez tego ani rusz. Jak inaczej sklasyfikować wyniki i umiejętności zawodników. Pewne rzeczy są oczywiste. Nam jednak o wiele bardziej niż na punktach, stopniach, podium, zależy na stworzeniu przestrzeni, w której buduje się wspólnota. Ta wspólnota jest wyjątkowa. To braterstwo, a zarazem chęć wymagania od siebie po to, by iść do przodu i poznawać siebie, Boga i drugiego człowieka. Dlaczego? Bo na tym właśnie polega umiejętność życia.

Turniej, który jest jednością

Reklama

Do turnieju zgłosiło się 30 zespołów z różnych lokalizacji diecezji drohiczyńskiej. Są to przedstawiciele z Bielska Podlaskiego (MB z Góry Karmel), Brańska, Domanowa, Dziadkowic, Gnojna, Hajnówki (Podwyższenia Krzyża Świętego), Kamionny, Kosowa Lackiego, Kożuchówka, Łochowa, Perlejewa, Prostyni, Rozbitego Kamienia, Sadownego, Serpelic, Sokołowa Podlaskiego (Konkatedry i Miłosierdzia Bożego), Strabli oraz Węgrowa (Bazyliki). Łącznie w halach sportowych w zawodach bierze udział ponad 200 ministrantów.

Rozgrywki są podzielone na dwie kategorie wiekowe: dla młodszych (do siódmej klasy szkół podstawowych) i starszych (od siódmej klasy wzwyż). Drużyny są zgrupowane w trzech grupach: A, B i C. Każdy z nich walczy o najlepszy wynik, poprzez zdobycie jak największej ilości punktów i awansowanie do fazy pucharowej. Dwie najlepsze drużyny w swojej kategorii przechodzą dalej – do Drohiczyna.

Plan

Pierwsza faza turnieju obejmuje trzy kolejki meczowe. Spotkania w październiku, listopadzie i marcu. Dwie pierwsze kolejki zostały rozegrane w różnych lokalizacjach diecezji, m.in. w Czartajewie, Sadownem, Domanowie, Bielanach (parafia Rozbity Kamień), Łochowie i Brańsku. Sportowa rywalizacja w halach jest nie tylko możliwością sprawdzenia umiejętności sportowych zawodników, ale także okazją do integracji ministrantów z różnych parafii. To właśnie podczas takich spotkań młodzi ludzie mają możliwość zawarcia nowych znajomości, wymienienia się doświadczeniami ze szkoły, parafii.

Księża zaangażowani w organizację mówią, że Halowa Liga Ministrancka to coś więcej niż piłka nożna. – Chcemy, by ministranci czuli, że sport może być przestrzenią rozwoju nie tylko fizycznego, ale także duchowego. Turniej uczy współpracy, wytrwałości i odpowiedzialności – cechy, które są istotne także w życiu wiary – mówi jeden z duszpasterzy.

Rywalizacja

Reklama

Każdy wyjazd na turniej łączy się z pozostawieniem różnych obowiązków, a wejście na boisko oznacza pot, zmęczenie, ale także oddanie dla drużyny. Każda drużyna świadczy nie tylko o sobie, swoim duszpasterzu, ale także o parafii. Chociaż nieraz atmosfera i walka jest zacięta, każdy próbuje panować nad emocjami. Wielu ministrantów bierze przykład ze św. Pawła, który pod koniec swojego życia stwierdza. „Stoczyłem piękną walkę, bieg ukończyłem, wiary nie straciłem. Teraz czeka mnie już tylko sprawiedliwie zasłużony wieniec zwycięstwa” (2 Tym 4,7).

Drohiczyn – cel mistrzów

Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do fazy pucharowej, która odbędzie się w Drohiczynie podczas Wspólnoty Wszystkich Wspólnot – jednego z głównych wydarzeń diecezjalnych. To tam rozstaną rozegrane mecze, a zwycięska drużyna otrzyma na rok puchar przechodni Biskupa Drohiczyńskiego. (W roku 2023/24, była rozgrywana Liga Demo – zmniejszona ilość spotkań – puchar powędrował do najlepszych drużyn. Grupa młodsza – Kosów Lacki, grupa starsza – Perlejewo.) Dla młodych ministrantów to nie tylko sportowy cel, ale przede wszystkim ukazanie się jako aktywna parafialna wspólnota ministrancka.

Wdzięczność za zaangażowanie

Nie byłoby Halowej Ligi Ministranckiej bez zaangażowania wielu osób. Szczególne podziękowania należą się kapłanom, którzy współorganizują rozgrywki i także dbają o formację duchową młodych ministrantów. – To piękne, że nasi młodzi chłopcy mogą nie tylko służyć przy ołtarzu, ale też rozwijać swoje pasje i talenty sportowe w duchu wiary – zauważa jeden z księży.

Wspólnota, która buduje

Halowa Liga Ministrancka to coś więcej niż tylko mecze. To wspólnota, która buduje młodych ludzi na wielu płaszczyznach – duchowej, sportowej i społecznej. Turniej pokazuje, jak można łączyć różne aspekty życia, by prowadzić młodzież ku większemu zaangażowaniu w życie Kościoła i dać świadectwo wiary.

– Piłka nożna nie jest celem sama w sobie, ale środkiem do tego, by inspirować młodych ludzi do życia wiarą i wypełniania swoich obowiązków ministranckich z radością i pasją. Dodatkowo turniej jest okazją zobaczenia, jak wielu młodych ludzi służy przy ołtarzu i nie wstydzi się swojej wiary – podsumowuje jeden z księży.

Halowa Liga Ministrancka to piękny przykład, że sport, wiara i wspólnota mogą się uzupełniać, prowadząc młodych ku temu, co najważniejsze: miłości do Boga i bliźnich.

Punktacja po drugiej kolejce rozgrywek:

Grupa A

Grupa młodsza

1. Kosów Lacki – 20 pkt

2. Węgrów Bazylika – 18 pkt

3. Kamionna – 13 pkt

4. Sadowne – 6 pkt

5. Łochów – 1 pkt

Grupa starsza

1. Kosów Lacki – 23 pkt

2. Konkatedra – 20 pkt

3. Sadowne – 17 pkt

4. Bazylika Węgrów – 16 pkt

5. Kamionna – 7 pkt

6. Prostyń – 3 pkt

Grupa B

Grupa młodsza

1. Karmel – 13 pkt

2. Hajnówka – 10 pkt

3. Domanowo – 5 pkt

4. Brańsk – 3 pkt

Grupa starsza

1. Brańsk – 24 pkt

2. Karmel – 13 pkt

2. Domanowo – 13 pkt

4. Hajnówka – 6 pkt

5. Strabla – 3 pkt

Grupa C

Grupa młodsza

1. Sokołów Miłosierdzie – 17 pkt

2. Rozbity Kamień – 16 pkt

3. Serpelice – Gnojno – 1 pkt

Grupa starsza

1. Perlejewo – 27 pkt

2. Rozbity Kamień – 13 pkt

3. Sokołów Miłosierdzie – 13 pkt

4. Serpelice – Gnojno – 10 pkt

5. Dziadkowice – 8 pkt

6. Kożuchówek – 8 pkt

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polscy księża zostali mistrzami Europy w piłce nożnej halowej!

fot. facebook.com/zbigniew.wojtysek

W finale reprezentacja polskich księży pokonała Portugalię 3:2!

Więcej ...

Gorzko było w sądzie w Warszawie…

2024-12-17 18:51
Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

Wtorkowy poranek, 17 grudnia 2024 roku. W metrze tłok, stolica budzi się do życia. Czytam w komórce prognozę pogody: „Cały dzień ma być wietrznie, pochmurno, deszczowo”. Przeglądam najnowsze wiadomości: „Król Karol przyjedzie do Polski”; „MEN idzie na konfrontację w sprawie lekcji religii”; „los ministra edukacji wisi na włosku”; „rządowa agencja sprzedaje masło”; „rodzice wygłodzonej trzylatki zostali zatrzymani”; na Powązkach uroczystości pogrzebowe Stanisława Tyma…”.

Więcej ...

Watykan: papież zatwierdził dekrety o kanonizacji i beatyfikacji

2024-12-18 13:06

pixabay.com

18 grudnia 2024 r. Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Podczas audiencji Papież potwierdził wnioski sesji zwyczajnej kardynałów i biskupów, członków Dykasterii, i postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult błogosławionej Teresy od świętego Augustyna (ur. Marie-Madeleine-Claudine Lidoine) i 15 towarzyszek z zakonu karmelitanek bosych z Compiègne, męczennic, zabitych z nienawiści do wiary 17 lipca 1794 r. w Paryżu (Francja), poprzez wpisanie ich do katalogu świętych (kanonizacja równoważna) - poinformowała Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Afera wokół Domu Miłosierdzia. Bp Zieliński: Mnie na...

Kościół

Afera wokół Domu Miłosierdzia. Bp Zieliński: Mnie na...

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i...

Wiara

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i...

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Wiara

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Wiara

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

"Potrzeba, abym ja się umniejszał, by Jezus mógł...