Reklama

Niedziela 8/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Sens daru z siebie

Ks. Jarosław Grabowski

Celibat przeżywany bez przymusu staje się potężnym znakiem dla współczesnej kultury ekspansywnego egocentryzmu.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: o. Michał Bortnik, Maria Bareła-GawendaBP @JasnaGóraNews

Zadaniem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (bożogrobców) jest pomoc duchowa i materialna chrześcijanom w Ziemi Świętej. Na Jasnej Górze zakończyły się 3-dniowe rekolekcje wielkopostne zakonu. Ich uczestnicy modlili się o zakończenie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Nauki rekolekcyjne głosił ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski.

treści wiary
12-16

Post uśmierza wady

Ks. Andrzej Cieślik

Wielki Post nie jest rodzajem zawodów sportowych, w których gdy osiągniesz odpowiedni wynik, to dostaniesz nagrodę. Warto więc zadać sobie pytanie: czego Bóg oczekuje ode mnie naprawdę?

Wierzę w Kościół święty

Ks. Janusz Lekan

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Czytamy Franciszka

Przepowiadanie czysto moralizujące lub indoktrynujące, również i to, które przemienia się w lekcję egzegezy, pomniejsza tę komunikację między sercami, jaka ma miejsce w homilii i która powinna mieć charakter niemal sakramentalny: «wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa» (Rz 10, 17). W homilii (...)

Dziewica słuchająca

Ks. Janusz Królikowski

W adhortacji Marialis cultus Paweł VI w sposób nowatorski ukazuje Maryję w Jej wewnętrznych postawach: jako Dziewicę słuchającą, Dziewicę modlącą się, Dziewicę rodzącą, Dziewicę ofiarującą i Nauczycielkę pobożności. Co to znaczy, że Maryja jest Dziewicą słuchającą? Jakie to ma znaczenie dla nas, ludzi wiary?

liturgia tygodnia
17-20

Pielgrzymując na ziemi, uczestniczymy w życiu wiecznym

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam się przemienił wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe, tak jak żaden na ziemi folusznik wybielić nie zdoła.

Czym jest wszechmoc Boga?

Ks. Łukasz Romańczuk

Pan Bóg może wszystko, „dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”, jak czytamy w Piśmie Świętym (Łk 1, 37). To pokazuje nam jasno, jak wielkie znaczenie powinien mieć Bóg w życiu człowieka. Począwszy od stworzenia świata Pan Bóg, jako Stwórca, ma władzę nad każdym jego elementem.

Bóg wydał swojego Syna

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Drugie czytanie dzisiejszej Liturgii Słowa z Listu do Rzymian to hymn dziękczynienia za dokonane przez Boga w Chrystusie dzieło zbawienia. Święty Paweł Apostoł wyraża w nim głęboki teologiczny sens wcielenia Syna Bożego, Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Jest to także duchowa analiza kondycji człowieka odkupionego – jego godności wypływającej z otrzymanego od Boga daru.

Co znaczy „powstać z martwych”?

Ks. Janusz Bodzon

Ewangelię, którą w tę niedzielę czytamy i rozważamy w Kościele, usłyszymy w tym roku ponownie podczas święta Przemienienia Pańskiego. Ewangelia dziś czytana, wraz z pierwszym i drugim czytaniem, chce nam jednak ukazać to wydarzenie zbawcze w innym kontekście.

Doktor pokoju

Ks. Mariusz Frukacz

Był jednym z największych ormiańskich teologów, mistyków i poetów.

moim zdaniem
21

Zebrać na nowo

Ks. Janusz Chyła

Każdy Wielki Post to wejście w zbawcze wydarzenia prowadzące nas krok po kroku w głąb tajemnicy – wprost do Wigilii Paschalnej.

nasza rozmowa
22-24

Jaki jest sens celibatu?

Z o. Jackiem Salijem rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Rewolucja seksualna święci dziś swoje triumfy, a jednym z jej skutków jest także wzrost liczby osób, które łamią śluby celibatu – twierdzi o. prof. dr hab. Jacek Salij.

opinie
25

Wybrałem celibat, bo...

Diakon Krystian Motyl

Moim zdaniem, kapłan nie byłby zawsze do dyspozycji parafian, gdyby miał własną rodzinę.

Świeckim okiem

Tomasz Strużanowski

Robienie z siebie „celibatowego męczennika”, pozbawia celibat jakiegokolwiek sensu.

życie Kościoła
26-29

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

To zdumiewające i napełnia smutkiem – powiedział najbliższy współpracownik Ojca Świętego kard. Pietro Parolin, komentując wiadomość o śmierci Aleksieja Nawalnego. – Widziałem w wiadomościach, co mogę powiedzieć? Bardzo mi przykro, myślałem, że można to rozwiązać inaczej – powiedział kardynał dziennikarzom.

Misyjne serce Polski

Grzegorz Polak

akiej instytucji nie ma na całym świecie – twierdzą zgodnie misjonarze. Centrum Formacji Misyjnej (CFM) na warszawskim Zaciszu w ciągu 40 lat działalności przygotowało do pracy 1109 misjonarzy.

wiara i życie
30-31

Chłopak z Pszowa

Marian Florek

Jeżeli ktoś nie żyje głęboko, nie cierpi, nie kocha, nie jest odpowie-dzialny i nie umiera dla innych, to może coś błyskotliwego napisać, ale z czasem może się to okazać „lipą” – mówi ks. Jerzy Szymik.

Obserwator
32-33

Obserwator

Kreml prowadzi przeciw Mołdawii operację informacyjną bardzo podobną do tej, którą prowadził wobec Kijowa przed atakiem na Ukrainę. Powód? By uzasadnić ewentualną eskalację działań przeciw temu krajowi – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

punkt widzenia
34-35

O co walczą rolnicy?

Artur Stelmasiak

Protestujący rolnicy walczą z polityką Zielonego Ładu, której celem jest ograniczanie produkcji żywności w Europie, a co za tym idzie – wzrost cen na półkach sklepowych.

moim zdaniem
36-37

Smutek, lęk i głupota

Rafał Porzeziński

Pozwól mi, za przykładem Twoim, przyjąć także ten grzeszny świat, jakim jest, a nie jakim ja chciałbym, aby był. Pozwól mi Tobie zaufać.

Odwaga

Witold Gadowski

Im więcej się dzieje, tym większy zamęt rodzi się w naszych głowach. Często łapiemy się na tym, że tracimy miarę, przestajemy się orientować w tym, co jest dobre, a co złe, tracimy rozeznanie co do wartości i kierunków. Powstaje wtedy pytanie: czy z tej wariackiej „kąpieli” w emocjach i niechcianych informacjach możemy się skutecznie wyrwać?

historia
38-39

Pierwszy szaniec Wyklętych

Bogdan Kędziora

Kiedy 8 maja 1945 r. w Europie kończyła się II wojna światowa, na ziemiach polskich wchodziła właśnie w kulminacyjną fazę narzucona przez nowego okupanta totalna konfrontacja z polskim podziemiem, które walczyło z Niemcami.

warte uwagi
41

Energia zrównoważonego rozwoju

Tadeusz M. Krasnawski

Za sprawą działań na rzecz edukacji przyrodniczej, wzbogacania bioróżnorodności, ochrony zagrożonych gatunków czy pomocy osobom najbardziej potrzebującym PGE zmienia świat wokół nas na lepsze.

niedziela z kulturą
43

Można nadrobić zaległości

W.D.

Na kilku scenach Teatru im. Jana Kochanowskiego w dniach 1-3 marca odbędzie się piąta już edycja Opolskiego Maratonu Teatralnego – przeglądu opolskich premier z ostatnich lat.

Wyprawa do Królestwa

J.K.

Koncert, który odbędzie się 2 marca o godz. 17 w Rydlówce – oddziale Muzeum Krakowa (ul. Tetmajera 28), prezentuje mało znany repertuar pieśni rekruckich z okresu powstania styczniowego, zachowanych w tradycji Galicji Wschodniej. Złotym Oddziałem składającym się z mieszkańców galicyjskich miast dowodził płk Leon Czechowski, który na polecenie gen. Józefa Wysockiego organizował galicyjską wyprawę do Królestwa Polskiego.

W deszczową noc na zamku

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
53

Sztuka zwycięża

Piotr Iwicki

Mamy w Polsce prawdziwe perły, które bez oglądania się na boki konsekwentnie realizują swoje artystyczne plany w niełatwych czasach komercjalizacji show-biznesu.

podróżnik
54-56

Kolacja z Papuasami

Jacek Pałkiewicz

Teraz gdy ktoś mnie zapyta, gdzie jest koniec świata, będę już wiedział... jestem niemal u kresu sił i z radością witam punkt docelowy.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

warte uwagi
57

Ich zdrowie wisi na włosku

CARITAS POLSKA

Wojna w Jemenie przyniosła już ponad 230 tys. ofiar. Liczba ta mogłaby być dużo mniejsza, gdyby nie brak opieki medycznej. Obecnie funkcjonuje tam jedynie połowa działających wcześniej ośrodków zdrowia. W 2024 r. Caritas Polska kontynuuje wsparcie pięciu placówek medycznych.

świat pod lupą
58-59

Gdy schodzi lawina

Witold Dudziński

Z całą pewnością nie da się jej przewidzieć. Można natomiast wskazać warunki i miejsca, gdzie może się tworzyć.

sprawy rodzinne
60-61

Budżet na dwie obrączki

Wysłuchała Bernadeta Grabowska

Jedność małżeńska została zaprojektowana dla każdego aspektu wspólnego życia: fizycznego, emocjonalnego, duchowego, a nawet... finansowego.

dobre rady
62-63

Złota przyprawa

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Kurkuma ceniona jest nie tylko za swoje walory smakowe, ale również za rozległe korzyści zdrowotne wynikające z jej regularnego spożywania.

Koktajl z cukinią, natką pietruszki i kurkumą

Obierz i pokrój cukinię i cytrynę. Przeciśnij przez wyciskarkę natkę pietruszki. Wszystkie składniki zblenduj z awokado i kurkumą.

Dlaczego boli?

Anna Wyszyńska

Może być sygnałem infekcji lub problemów neurologicznych, może też być skutkiem odwodnienia, niewyspania i wielu innych przyczyn. Mowa o bólu głowy.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

dobre rady
64

Jak odzyskać kaucję za wynajem?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Jakiś czas temu wynajmowałem mieszkanie. Kiedy się wyprowadzałem, nie dostałem zwrotu kaucji. Jaki jest maksymalny czas, w którym można się starać o odzyskanie niezwróconej kaucji po wygaśnięciu umowy najmu mieszkania?

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Mają niesamowite właściwości i wartości odżywcze. Pochodzą z Bliskiego Wschodu i podobno były popularne już 7 tys. lat temu. Dostarczają organizmowi wielu składników mineralnych i aż 30 witamin.

Alicja Ostolska: Wierzę w Jego plan

Wysłuchała Angelika Kawecka

Alicja Ostolska – aktorka młodego pokolenia, która odważnie przyznaje się do wiary. Ufa, że nawet nieudane decyzje czegoś uczą.

Wielkopostne poletka

Elżbieta Nowak

Co nowego może wymyślić człowiek na Wielki Post, jeśli przeżył już tych postów kilkadziesiąt? Jakie wprowadzić nowe umartwienie, żeby się nie powtarzać? No i żeby oczyścić w sobie kolejne grzeszne poletko. A do tego dochodzi ograniczenie – z powodu wieku i zmniejszonej sprawności – co do możliwości grzeszenia, więc i te poletka są coraz mniejsze.

Cudotwórca z Majorki

Ireneusz Korpyś

Widział przyszłość, prorokował, czytał w ludzkich sercach, miał dar bilokacji. Święty Alfons Rodríguez po dziś zadziwia charyzmatami, którymi obdarzył go Bóg.

Pokonać szkodliwe nawyki

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Tydzień temu zachęcaliśmy do podjęcia aktywności, które mogą poprawić nasze zdrowie. Dziś przestrzegamy przed tymi, które je rujnują.

Czym zastąpić sól w potrawach?

Ewa Nowak

Werbena patagońska

Ojciec Henryk

Rośnie zarówno na obrzeżach, jak i w wilgotnych lasach w Argentynie, Brazylii, Kolumbii oraz Chile. Kiedy kwitnie, przyciąga liczne motyle i owady. Od wielu lat skrada serca ogrodników na całym świecie. Ze względu na swoje powiewające na wietrze łodygi ozdobione kwiatami jest coraz częściej sadzona nie tylko w naszych parkach, ale i prywatnych ogrodach.

Biblijne smaki Ziemi Świętej

s. Amata J. Nowaszewska, nazaretanka

Obietnica dana ludowi wybranemu dotyczyła również pożywienia. Jakie smaki przewijają się na kartach Pisma Świętego?

Mostami przez świat

Red.

Pozwalają pokonać przeszkody. Ułatwiają dotarcie do celu. Wywołują dreszczyk emocji. A przede wszystkim łączą: miasta, dzielnice, wyspy, szczyty gór i... ludzi.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, na czym…

EDC

...polega akcja Misjonarz na Post?

Tata na kolanach

Monika Hyla

Każdy z nas ma w sobie jakiś ogień i tą iskrą próbujemy się dzielić. Kiedy ojcowie niosą ten płomień do swoich rodzin, wzniecają kolejne... I wszyscy wzbudzamy „pozytywny pożar” w naszych sercach – mówi Michał Piekara, pomysłodawca projektu Nowe Pokolenie Ojców.

Młodzi o katechezie

Ewa Biedroń

„Może pomóc w zrozumieniu Boga i w byciu lepszym człowiekiem. Jest potrzebna do budowania naszej świadomości, zrozumienia siebie” – mówią uczniowie z diecezji tarnowskiej.

Niesie konkretne treści

Rozmawia: Maria Fortuna-Sudor

Nie można szarpać bohaterów, zwłaszcza tych, którzy już nie mogą się bronić – przekonuje w rozmowie z "Niedzielą" Romuald Rzeszutek.

Co odpowiedział biskup?

Oprac. za: diecezja.bydgoszcz.pl

To nasze ostatnie zadanie, które dotyczy księdza biskupa i jego pracy duszpasterskiej. Chcielibyśmy bliżej go poznać i zadać mu kilka pytań – powiedziała katechetka Izabela Cedro-Ciborska.

Wśród rycerzy

Oprac. za: parafia.rawa-maz.pl

Wspólnota Rycerzy Kolumba w Polsce wzbogaciła się o nowych członków. Wśród nich jest jeden szczególny.

Niedziela częstochowska

Przegrali dopiero w finale

Maciej Orman

Marzyliśmy o obronie tytułu, ale jak to chłopaki mówili, trzeba się też podzielić medalami i pucharami z innymi – podsumowuje ks. Zbigniew Wojtysek, wikariusz parafii św. Maksy-miliana Marii Kolbego w Radomsku i napastnik reprezentacji Polski księży w piłce nożnej halowej, która w Albanii wywalczyła wicemistrzostwo Europy.

Być blisko siebie

Ks. Mariusz Frukacz

Czasy dla duszpasterstwa nie są łatwe, ale trzeba być blisko ludzi i stale budować jedność – mówi Niedzieli ks. Jacek Kołodziejczyk, proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrzosowej.

Nie szczędził sił dla Kościoła

Ks. Mariusz Frukacz

Ksiądz prałat Marian Szczepański był wybitnym specjalistą w dziedzinie prawa kanonicznego. Jego pracę doceniał Watykan.

Niedziela kielecka

Wspominali wybitnego historyka

Katarzyna Dobrowolska

Był człowiekiem głębokiej wiary i potrafił ją wiązać z nauką. Całym sobą angażował się w wykład, wręcz spalał się dla innych, nie oszczędzając czasu dla studentów, wykładowców – mówił prof. dr hab. Ryszard Gryz o ks. prof. dr. hab. Danielu Olszewskim.

Ikona wielkopostnych zamyśleń

A.D.

Jakie trzy główne typy przedstawień Frasobliwego można wyróżnić na Kielecczyźnie? Gdzie je odnajdziemy?

Aktywni, twórczy, potrzebni

Katarzyna Dobrowolska

Caritas Diecezji Kieleckiej niedawno otworzyła drugi Zakład Aktywności Zawodowej. To szczególna forma wsparcia i szansa zawodowa dla niepełnosprawnych, którzy chcą żyć normalnie i pracować. Co oferuje ZAZ, jaka jest jego specyfika i kim są jego pracownicy?

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024