Reklama
Jeszcze jest czas, by nie pozwolić rosyjskiej armii na zrealizowanie celów politycznych. W przeciwnym wypadku za 2-4 lata będziemy świadkami kolejnej wojny oraz eskalacji żądań wobec NATO i Polski – ostrzega gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa Sztabu Generalnego.
Donald Trump, były prezydent Stanów Zjednoczonych i prawdopodobny kandydat Republikanów na kolejną prezydenturę, zapowiedział zmianę polityki USA wobec NATO i wojny na Ukrainie. Jego słowa zszokowały Europę i wywołały lawinę pytań, m.in. o rzeczywiste intencje Trumpa i stosunek amerykańskiego społeczeństwa do kontynuowania pomocy dla Kijowa.
Wielki Post nie jest rodzajem zawodów sportowych, w których gdy osiągniesz odpowiedni wynik, to dostaniesz nagrodę. Warto więc zadać sobie pytanie: czego Bóg oczekuje ode mnie naprawdę?
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Przepowiadanie czysto moralizujące lub indoktrynujące, również i to, które przemienia się w lekcję egzegezy, pomniejsza tę komunikację między sercami, jaka ma miejsce w homilii i która powinna mieć charakter niemal sakramentalny: «wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa» (Rz 10, 17). W homilii (...)
W adhortacji Marialis cultus Paweł VI w sposób nowatorski ukazuje Maryję w Jej wewnętrznych postawach: jako Dziewicę słuchającą, Dziewicę modlącą się, Dziewicę rodzącą, Dziewicę ofiarującą i Nauczycielkę pobożności. Co to znaczy, że Maryja jest Dziewicą słuchającą? Jakie to ma znaczenie dla nas, ludzi wiary?
Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam się przemienił wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe, tak jak żaden na ziemi folusznik wybielić nie zdoła.
Pan Bóg może wszystko, „dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”, jak czytamy w Piśmie Świętym (Łk 1, 37). To pokazuje nam jasno, jak wielkie znaczenie powinien mieć Bóg w życiu człowieka. Począwszy od stworzenia świata Pan Bóg, jako Stwórca, ma władzę nad każdym jego elementem.
Drugie czytanie dzisiejszej Liturgii Słowa z Listu do Rzymian to hymn dziękczynienia za dokonane przez Boga w Chrystusie dzieło zbawienia. Święty Paweł Apostoł wyraża w nim głęboki teologiczny sens wcielenia Syna Bożego, Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Jest to także duchowa analiza kondycji człowieka odkupionego – jego godności wypływającej z otrzymanego od Boga daru.
Ewangelię, którą w tę niedzielę czytamy i rozważamy w Kościele, usłyszymy w tym roku ponownie podczas święta Przemienienia Pańskiego. Ewangelia dziś czytana, wraz z pierwszym i drugim czytaniem, chce nam jednak ukazać to wydarzenie zbawcze w innym kontekście.
Był jednym z największych ormiańskich teologów, mistyków i poetów.
Moim zdaniem, kapłan nie byłby zawsze do dyspozycji parafian, gdyby miał własną rodzinę.
Robienie z siebie „celibatowego męczennika”, pozbawia celibat jakiegokolwiek sensu.
To zdumiewające i napełnia smutkiem – powiedział najbliższy współpracownik Ojca Świętego kard. Pietro Parolin, komentując wiadomość o śmierci Aleksieja Nawalnego. – Widziałem w wiadomościach, co mogę powiedzieć? Bardzo mi przykro, myślałem, że można to rozwiązać inaczej – powiedział kardynał dziennikarzom.
akiej instytucji nie ma na całym świecie – twierdzą zgodnie misjonarze. Centrum Formacji Misyjnej (CFM) na warszawskim Zaciszu w ciągu 40 lat działalności przygotowało do pracy 1109 misjonarzy.
Pozwól mi, za przykładem Twoim, przyjąć także ten grzeszny świat, jakim jest, a nie jakim ja chciałbym, aby był. Pozwól mi Tobie zaufać.
Im więcej się dzieje, tym większy zamęt rodzi się w naszych głowach. Często łapiemy się na tym, że tracimy miarę, przestajemy się orientować w tym, co jest dobre, a co złe, tracimy rozeznanie co do wartości i kierunków. Powstaje wtedy pytanie: czy z tej wariackiej „kąpieli” w emocjach i niechcianych informacjach możemy się skutecznie wyrwać?
Na kilku scenach Teatru im. Jana Kochanowskiego w dniach 1-3 marca odbędzie się piąta już edycja Opolskiego Maratonu Teatralnego – przeglądu opolskich premier z ostatnich lat.
Koncert, który odbędzie się 2 marca o godz. 17 w Rydlówce – oddziale Muzeum Krakowa (ul. Tetmajera 28), prezentuje mało znany repertuar pieśni rekruckich z okresu powstania styczniowego, zachowanych w tradycji Galicji Wschodniej. Złotym Oddziałem składającym się z mieszkańców galicyjskich miast dowodził płk Leon Czechowski, który na polecenie gen. Józefa Wysockiego organizował galicyjską wyprawę do Królestwa Polskiego.
Mamy w Polsce prawdziwe perły, które bez oglądania się na boki konsekwentnie realizują swoje artystyczne plany w niełatwych czasach komercjalizacji show-biznesu.
Z całą pewnością nie da się jej przewidzieć. Można natomiast wskazać warunki i miejsca, gdzie może się tworzyć.
Jedność małżeńska została zaprojektowana dla każdego aspektu wspólnego życia: fizycznego, emocjonalnego, duchowego, a nawet... finansowego.
Kurkuma ceniona jest nie tylko za swoje walory smakowe, ale również za rozległe korzyści zdrowotne wynikające z jej regularnego spożywania.
Obierz i pokrój cukinię i cytrynę. Przeciśnij przez wyciskarkę natkę pietruszki. Wszystkie składniki zblenduj z awokado i kurkumą.
Może być sygnałem infekcji lub problemów neurologicznych, może też być skutkiem odwodnienia, niewyspania i wielu innych przyczyn. Mowa o bólu głowy.
Mają niesamowite właściwości i wartości odżywcze. Pochodzą z Bliskiego Wschodu i podobno były popularne już 7 tys. lat temu. Dostarczają organizmowi wielu składników mineralnych i aż 30 witamin.
Alicja Ostolska – aktorka młodego pokolenia, która odważnie przyznaje się do wiary. Ufa, że nawet nieudane decyzje czegoś uczą.
Co nowego może wymyślić człowiek na Wielki Post, jeśli przeżył już tych postów kilkadziesiąt? Jakie wprowadzić nowe umartwienie, żeby się nie powtarzać? No i żeby oczyścić w sobie kolejne grzeszne poletko. A do tego dochodzi ograniczenie – z powodu wieku i zmniejszonej sprawności – co do możliwości grzeszenia, więc i te poletka są coraz mniejsze.
Widział przyszłość, prorokował, czytał w ludzkich sercach, miał dar bilokacji. Święty Alfons Rodríguez po dziś zadziwia charyzmatami, którymi obdarzył go Bóg.
Tydzień temu zachęcaliśmy do podjęcia aktywności, które mogą poprawić nasze zdrowie. Dziś przestrzegamy przed tymi, które je rujnują.
Rośnie zarówno na obrzeżach, jak i w wilgotnych lasach w Argentynie, Brazylii, Kolumbii oraz Chile. Kiedy kwitnie, przyciąga liczne motyle i owady. Od wielu lat skrada serca ogrodników na całym świecie. Ze względu na swoje powiewające na wietrze łodygi ozdobione kwiatami jest coraz częściej sadzona nie tylko w naszych parkach, ale i prywatnych ogrodach.
Obietnica dana ludowi wybranemu dotyczyła również pożywienia. Jakie smaki przewijają się na kartach Pisma Świętego?
Pozwalają pokonać przeszkody. Ułatwiają dotarcie do celu. Wywołują dreszczyk emocji. A przede wszystkim łączą: miasta, dzielnice, wyspy, szczyty gór i... ludzi.
...polega akcja Misjonarz na Post?
Każdy z nas ma w sobie jakiś ogień i tą iskrą próbujemy się dzielić. Kiedy ojcowie niosą ten płomień do swoich rodzin, wzniecają kolejne... I wszyscy wzbudzamy „pozytywny pożar” w naszych sercach – mówi Michał Piekara, pomysłodawca projektu Nowe Pokolenie Ojców.
„Może pomóc w zrozumieniu Boga i w byciu lepszym człowiekiem. Jest potrzebna do budowania naszej świadomości, zrozumienia siebie” – mówią uczniowie z diecezji tarnowskiej.
Nie można szarpać bohaterów, zwłaszcza tych, którzy już nie mogą się bronić – przekonuje w rozmowie z "Niedzielą" Romuald Rzeszutek.
To nasze ostatnie zadanie, które dotyczy księdza biskupa i jego pracy duszpasterskiej. Chcielibyśmy bliżej go poznać i zadać mu kilka pytań – powiedziała katechetka Izabela Cedro-Ciborska.
Wspólnota Rycerzy Kolumba w Polsce wzbogaciła się o nowych członków. Wśród nich jest jeden szczególny.
Wkrótce odbędą się warsztaty dla mam z córkami.
O rodzinie, firmie i dewocjonaliach z Grzegorzem Odojem rozmawia ks. Piotr Bączek.
O czym mówili zaproszeni goście na I Forum dla Rodziny w parafii św. Macieja w Andrychowie?
Marzyliśmy o obronie tytułu, ale jak to chłopaki mówili, trzeba się też podzielić medalami i pucharami z innymi – podsumowuje ks. Zbigniew Wojtysek, wikariusz parafii św. Maksy-miliana Marii Kolbego w Radomsku i napastnik reprezentacji Polski księży w piłce nożnej halowej, która w Albanii wywalczyła wicemistrzostwo Europy.
Czasy dla duszpasterstwa nie są łatwe, ale trzeba być blisko ludzi i stale budować jedność – mówi Niedzieli ks. Jacek Kołodziejczyk, proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrzosowej.
Ksiądz prałat Marian Szczepański był wybitnym specjalistą w dziedzinie prawa kanonicznego. Jego pracę doceniał Watykan.
Biskup Piotr Sawczuk w Środę Popielcową w drohiczyńskiej katedrze przewodniczył Eucharystii rozpoczynającej okres Wielkiego Postu.
Decyzją bp. Piotra Sawczuka została podjęta Diecezjalna sztafeta modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.
W 84. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir w wielu miejscach uczczono pamięć Sybiraków przypominając o tragicznych zdarzeniach, które boleśnie odcisnęły się w historii Polski, o wydarzeniach oznaczających katorgę, niewolę i śmierć tysięcy obywateli naszego narodu.
Był człowiekiem głębokiej wiary i potrafił ją wiązać z nauką. Całym sobą angażował się w wykład, wręcz spalał się dla innych, nie oszczędzając czasu dla studentów, wykładowców – mówił prof. dr hab. Ryszard Gryz o ks. prof. dr. hab. Danielu Olszewskim.
Jakie trzy główne typy przedstawień Frasobliwego można wyróżnić na Kielecczyźnie? Gdzie je odnajdziemy?
Caritas Diecezji Kieleckiej niedawno otworzyła drugi Zakład Aktywności Zawodowej. To szczególna forma wsparcia i szansa zawodowa dla niepełnosprawnych, którzy chcą żyć normalnie i pracować. Co oferuje ZAZ, jaka jest jego specyfika i kim są jego pracownicy?
To zaproszenie do medytacji, do kontemplacji wizerunku Chrystusa – zaznaczył ks. Jacek Kurzydło, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.
Takie wydarzenia uczą historii, o której przez lata w szkołach się nie wspominało – przekonuje w rozmowie z Niedzielą Kazimierz Cholewa.
Nie mogłem spodziewać się większego daru dla liturgii, Bożej chwały i radości naszych parafian oraz gości niż praca tej wspólnoty – stwierdza ks. Grzegorz Kotala.
Śpiew w liturgii jest bardzo ważny, przekazuje istotne treści, uwydatnia to, co dzieje się podczas Mszy św. i prowadzi do Chrystusa – powiedziała dyrygentka Teresa Kmieć.
Ekstremalna Droga Krzyżowa to droga w głąb siebie – mówi ks. Mirosław Ładniak.
Niestety, osłabło zainteresowanie Ukrainą, jakby świat zmęczył się jej cierpieniem – powiedział kard. Matteo Zuppi.
W Środę Popielcową, 14 lutego, Mszy św. na rozpoczęcie liturgicznego okresu Wielkiego Postu przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.
13 lutego w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów obchodziło jubileusz XV-lecia powstania.
Rozpoczyna się czas rekrutacji. W związku z tym Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy zaprasza rodziców i dzieci z oddziałów „zerówkowych” oraz klas I-III na dzień otwarty.
Z tego wszystkiego, czego w życiu szukacie, co jest dla was ważne, co jest z tego wieczne? – pytał zgromadzonych kard. Grzegorz Ryś.
Wielki Post to taki czas, w którym inaczej patrzymy na krzyż Chrystusa – powiedział ks. Marek Chrzanowski, orionista.
Nabożeństwo Gorzkich Żali uświadamia mi, ile Pan Jezus musiał wycierpieć, aby wykupić mnie z grzechu – zaznacza parafianka strykowskiej parafii.
Słyszymy dziś wezwanie do nawrócenia, a także do pokuty, modlitwy i postu. Wkraczając w ten święty czas Wielkiego Postu, przyjmijmy go w duchu wiary – powiedział abp Adam Szal.
Doświadczamy samotności w różny sposób, nie tylko w czasie choroby i cierpienia, ale też wtedy, gdy brakuje nam poczucia bezpieczeństwa – powiedział abp Adam Szal.
Niech ta kolejna uroczystość mobilizuje nas, by kochać ojczyznę. By zapisać nową, lepszą kartę naszej historii – powiedział ks. prał. Jan Mazurek.
Chcemy pokłonić się wszystkim, którzy są blisko ludzi cierpiących i chorych. Dziękujemy im za codzienną służbę i bliskość, za wrażliwość serca – powiedział bp Jan Wątroba.
Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 r., później – jako skoczek „cichociemny” – podjął walkę w okupowanym kraju, przetrwał sowieckie łagry, jego imię nosi jedna z ulic w Rzeszowie.
Najpierw był stan wojenny. I lęk o przyszłość – co z nami będzie? Pamiętam ten czas – żywność na kartki, nocne kolejki, trudne Polaków rozmowy…
Parafia św. Marcina przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Pączek dla misjonarza – wyślij pączka do Afryki”.
Gdy poznałem moją żonę miałem na sobie jedyną parę butów do tego dziurawych – opowiada Wojtek. O trudnej miłości i wielkiemu zawierzeniu Panu Bogu z Dorotą i Wojtkiem rozmawia ks. Wojciech Kania.
W Sandomierzu co miesiąc odbywają się w sali parafialnej przy kościele św. Józefa „Wykłady Otwarte z Filozofii”.
Bądźcie apostołami sakramentu chorych – to ważne przesłanie, które skierował do wiernych abp Adrian Galbas.
– Dziś rozpoczynający się Wielki Post mówi nam: działaj! – zaznaczył abp Adrian Galbas w Środę Popielcową w bazylice katedralnej w Sosnowcu.
Moi kochani, dajcie się prowadzić Panu Bogu, pozostańmy w jego rękach – tak mówił podczas jubileuszu swojego 90-lecia zmarły w tym miesiącu ks. prał. dr Czesław Tomczyk.
U progu Wielkiego Postu biskup świdnicki zachęcał, by podejmowane postanowienia nie były tylko pokutą samą w sobie, ale przede wszystkim pomagały w odnowieniu relacji z Bogiem i bliskimi.
Zadbajmy o to, aby martyrologia naszych Rodaków znana była młodemu pokoleniu. To należy do wychowania patriotycznego – zaapelował bp Ignacy Dec w 84. rocznicę wywózek na Sybir.
Centrum Edukacji Katolickiej przy świdnickim seminarium stało się miejscem wyjątkowych warsztatów, których celem było pogłębienie wiedzy na temat misji oraz zainspirowanie do aktywnego ich wsparcia.
W parafii św. Stanisława Kostki odbyło się spotkanie Apostolatu Chorych oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
W sobotę, 10 lutego, nieliczna już grupa goleniowskich Sybiraków spotkała się przy symbolicznym grobie tych, którzy na zawsze zostali w nieludzkiej ziemi, by uczcić ich pamięć i poświęcić odnowiony pomnik.
Nasi sąsiedzi w Ukrainie wciąż potrzebują naszej solidarności.
Wsparcie osób chorych nie zawsze musi wiązać się z heroicznymi działaniami. Wystarczy być i poświęcić swój czas tym, którzy w swojej codzienności mierzą się z samotnością i odrzuceniem.
Czuwanie modlitewne o św. Ricie miało miejsce w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu.
Czy cierpienie może mieć sens? Czy życie konsekrowane mówi coś współczesnemu światu? W jaki sposób patrzył na te tajemnice św. Jan Paweł II?
O miłości do Jezusa obecnego w Eucharystii i w kapłanach, szkole modlitwy i duchowej walce s. Wandy Boniszewskiej z ks. dr. Jerzym Jastrzębskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Do parafii na ursuskim osiedlu Niedźwiadek zawitało nowe nabożeństwo pasyjne. Raz w miesiącu, przez 24 godziny, rozważana jest Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa.
Niektóre warszawskie dzielnice alarmują, że brakuje dzieci w przedszkolach. Jaka jest tego przyczyna? I czy nie będzie to pretekstem do zamykania placówek, a więc oszczędności na wychowaniu najmłodszych?
W auli PWT odbył się panel dyskusyjny pt. „Dzielnica Czterech Świątyń, Dzielnica Wzajemnego Szacunku – sięgnijmy do początków”.
W parafii św. Józefa Rzemieślnika można było wysłuchać świadectwa s. Nulli Garlińskiej ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, uzdrowionej za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego.
W naszym wielkopostnym cyklu kolejny uczynek miłosierdzia względem ciała „nagich przyodziać” i Łaźnia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, skąd bezdomni wychodzą odmienieni.
W Lubaczowie odbyły się obchody XXXII Światowego Dnia Chorego.
W Starym Bidaczowie został uroczyście poświęcony Krzyż Powstańczy upamiętniający 193. rocznicę powstania listopadowego i wojny polsko-rosyjskiej 1830-1831 r.
Katolickie Przedszkole im. św. Jana Pawła II w Biłgoraju, jedyne katolickie przedszkole w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, istnieje już od 10 lat.
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich zainteresowanych dorobkiem Aspektów od 1996 r., czyli od momentu rozpoczęcia współpracy z Niedzielą. Na stronie niedzielaonline.pl można znaleźć i bezpłatnie czytać zarchiwizowane wydania.
Startowali od 50 tys. wyświetleń miesięcznie. Były takie miesiące, że ich witrynę odwiedzało nawet 750 tys. osób. To wyniki Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA.
Towarzyszymy sobie i wzajemnie się ubogacamy – mówi ks. Mateusz Pobihuszka o ruchu Wiara i Światło.
Reklama
Wiara
Wiadomości
Wiara
Wiara
Wiara
Wiadomości
Kościół
W wolnej chwili
Wiara