Reklama

Wiara

Przez Nią Bóg wszedł w świat

Karol Porwich/Niedziela

Dzień Nowego Roku wielu z nas traktuje jako symboliczną bramę. Przechodząc przez nią, wnosimy w nadchodzący czas nadzieje, ale też obawy i niepokój o przyszłość. Dlatego we wszystkie nasze sprawy dobrze jest wejść z Maryją.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy dzień nowego roku, który jest już za nami, to ósmy dzień od narodzenia Jezusa. W oktawie Bożego Narodzenia, dziękując Bogu za przyjście na świat Chrystusa, Kościół 1 stycznia obchodził uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Tego dnia ze wszystkich przymiotów Maryi Kościół czci szczególnie Jej macierzyństwo. Co mówi nam prawda o Bożym Macierzyństwie Maryi?

Wobec tajemnicy

„Witaj, Święta Boża Rodzicielko, Ty wydałaś na świat Króla, który włada niebem i ziemią na wieki wieków”. Antyfona, będąca wprowadzeniem do liturgii na uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, 8 dni po Bożym Narodzeniu, zachęca nas do refleksji nad rolą, którą Maryja odegrała w tej tajemnicy. W przeżywaniu niepojętego misterium przychodzi z pomocą refleksja artystów, którzy swój zachwyt i zadziwienie wyrażali poetyckim słowem czy obrazem. Możemy powtórzyć za Cyprianem K. Norwidem, który, rozważając cud wejścia Boga – przerastającego wszystko, co może pomyśleć i zrozumieć człowiek – w ludzki świat, napisał:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

On, który jeden jest – taki szeroki,

Taki bezdenny naokoło człeka,

Taki straszliwy i tak wszystkooki,

Że gdyby lekka przynajmniej powieka

Tę przesłoniła nam światłości przepaść,

Byłoby łacniej stać, podobniej nie paść,

Serdeczniej westchnąć, prosić mniej straszliwie:

Więc – aż rozrzewnił się Miłością wielką,

Reklama

I pośrednictwa cud między cudami

Stał się – o! Święta Boża Rodzicielko,

Módl się za nami...

Z kolei patrząc na obrazy przedstawiające Maryję adorującą Dziecię Jezus, widzimy, że często ukazywana jest Ona z welonem, przezroczystą szatą, którą okrywa Syna. Gest ten ukazuje nie tylko pełną czułości troskę Matki o swoje Dziecko, jest on bowiem przede wszystkim znakiem tajemnicy, która nam się objawia.

W Jej macierzyńskim łonie Bóstwo zjednoczyło się z człowieczeństwem w jednej Osobie Wcielonego Słowa. Bóg wszedł w dzieje, jest blisko człowieka, wciąż jednak pozostaje ukryty za zasłoną. Pięknym przykładem takiego przedstawienia jest kopia obrazu Rafaela znajdująca się w bazylice św. Augustyna w Rzymie. Skupiona twarz Maryi pochylonej nad Dzieciątkiem to jakby ilustracja słów Ewangelii: „Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2, 19) – Matka w Synu adoruje swego Stworzyciela, ale adoruje także niepojętą tajemnicę swego macierzyństwa.

Dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi

Prawdę o Bożym Macierzyństwie Maryi ogłosił sobór efeski w 431 r. Biskupi zebrani w Efezie wykazali, że Jezus miał tylko jedną osobę, której własnością były dwie natury: Boska i ludzka. Dlatego Maryja była Matką Osoby Jezusa Chrystusa w Jego ludzkiej naturze – była więc Bożą Rodzicielką. Prawda ta została ogłoszona jako dogmat, a to oznacza, że nie tylko można, ale należy Maryję nazywać Matką Bożą – Bogurodzicą.

Reklama

W 1500. rocznicę soboru w Efezie papież Pius XI ustanowił święto Bożej Rodzicielki, które pierwotnie obchodzono 11 października. Przywołując nauczanie soboru w encyklice Lux veritatis, ogłoszonej 25 grudnia 1931 r., papież wspomniał o radości ludu po ogłoszeniu dogmatu: „A ludność Efezu tak wielka ogarnęła cześć do Bogarodzicy Dziewicy, taką zapałała miłością, że dowiedziawszy się o wyroku Ojców Soboru, w żywiołowym wybuchu radości zwołała ich i przy blasku gorejących pochodni w pochodzie do mieszkań odprowadziła. Przepotężna zaś Bogarodzicielka (...) otoczyła niewątpliwie macierzyńską swoją czułością i szczególnym swoim orędownictwem synów swoich w Efezie i wszystkich świata katolickiego wiernych”.

Wyjątkowym świadectwem czci dla Matki Bożej i radości po ogłoszeniu dogmatu jest Bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie, której budowę rozpoczął po soborze papież Sykstus III. W bazylice znajduje się słynna ikona Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), przed którą od wieków modlą się zarówno mieszkańcy Rzymu, jak i pielgrzymi przybywający do tego najważniejszego sanktuarium maryjnego Zachodu. W bazylice przechowywane są również relikwie żłóbka z Betlejem. W ten sposób stale przypominana jest wiernym prawda ogłoszonego w Efezie dogmatu, który wciąż na nowo przeżywany jest na modlitwie w kaplicy przed ikoną Matki trzymającej w ramionach Syna i czczony przez wiernych w tajemnicy żłobka. Papież Mikołaj IV zlecił bowiem Arnolfowi di Cambio, jednemu z najwybitniejszych rzeźbiarzy włoskiego średniowiecza, wykonanie marmurowego żłóbka (1291) dla oratorium w tej bazylice. Grupa rzeźb z marmuru karraryjskiego jest pierwszym znanym w historii sztuki przedstawieniem betlejemskiej szopki.

Po reformie liturgicznej dokonanej po Soborze Watykańskim II święto podniesione do rangi uroczystości zostało przeniesione na 1 stycznia.

Brama Nowego Roku

Reklama

Dzień Nowego Roku wielu z nas traktuje jako symboliczną bramę. Przechodząc przez nią, wnosimy w nadchodzący czas nadzieje, ale też obawy i niepokój o przyszłość. Wtedy warto sobie przypomnieć, że dawnym zwyczajem było umieszczanie wizerunków Maryi w bramach miejskich, nad wejściem do domu, by we wszystkie sprawy – osobiste i społeczne – wchodzić razem z Nią i przez Nią. W nowy rok wchodzimy również z Maryją i przez Maryję – razem ze Świętą Bożą Rodzicielką. Patrząc na Nią, uczymy się przeżywać tajemnicę Boga i tajemnicę człowieka, tajemnicę naszego życia.

Maryja dająca ciało Temu, który jest „zrodzony z Ojca przed wiekami: Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego, zrodzony, a nie stworzony”, najbardziej wywyższona, jest też najbardziej pokorna. Zdaje się, że słowa: „Oto ja służebnica”, rozbrzmiewają, gdy patrzymy na Matkę adorującą nieskończoną tajemnicę Syna, tajemnicę Boga, który staje się człowiekiem i przychodzi na świat w stajni w Betlejem. To Ona uczy też pokoju i ciszy serca, aby umieć przyjąć „niespodzianki Opatrzności Bożej”, jak mawiał święty papież Jan XXIII.

Wpatrzeni w Bożą Rodzicielkę wchodzimy w nowy rok – z pokorą wobec Bożej tajemnicy, z pokojem, który przynosi Ten, którego adorujemy wraz z Jego Matką, i z posłuszeństwem, które tak jak u Maryi jest zgodą na trwanie przy Bogu i przy człowieku. Wchodzimy również z radością i nadzieją wypływającą z obfitego Bożego błogosławieństwa. To przez Nią to błogosławieństwo przychodzi do każdego z nas.

Autorka jest doktorem teologii dogmatycznej, sekretarzem Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, nauczycielem języka polskiego.

Podziel się:

Oceń:

2024-12-28 16:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

1 stycznia - uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

adobe.stock.pl

1 stycznia – w ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia a zarazem pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Ponadto 1 stycznia Kościół obchodzi Światowy Dzień Pokoju, ustanowiony w 1968 r. przez papieża Pawła VI.

Więcej ...

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Więcej ...

Abp Depo: Wielki Piątek to nie teatr

2025-04-18 22:19

Maciej Orman/Niedziela

– W każdej Eucharystii Jezus oddaje swoje życie za nas. To nie jest teatr, to jest zaproszenie – powiedział abp Wacław Depo. W Wielki Piątek metropolita częstochowski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...