Tym razem trasa będzie wiodła ulicami: Wzgórze, ks. Stojałowskiego, 11 listopada aż na plac Wojska Polskiego. To właśnie na nim przyszykowano plenerową scenę, na której już w połowie grudnia ub.r. ustawiono betlejemską szopkę. W drodze do niej przewidziano trzy przystanki. W sąsiedztwie zamku Sułkowskich uczniowie podstawówki i liceum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości zaprezentują się w programie kolędowym. Kilkaset metrów dalej przy zbiegu ulic Barlickiego i Stojałowskiego średniowieczni wojowie z grupy rekonstrukcyjnej pod wodzą Wojciecha Szlagura dadzą pokaz techniki obronnej, zabezpieczając w ten sposób spokojną podróż Świętej Rodziny. Z kolei nieopodal pomnika Reksia stowarzyszenie artystyczne „Kuchnia teatralna” przedstawi w nowatorski sposób inscenizację walki dobra ze złem.
Reklama
Po dotarciu do celu – ok. godz. 12 – Jezus, Maria i Józef, w których postacie wcielą się członkowie rodziny Rafała Chrzana, odbiorą hołd od Mędrców ze Wschodu i ich orszaków. Zarówno Kacper, Melchior i Baltazar, którzy się wtedy pokłonią, będą osobami reprezentującymi środowisko organizatora wydarzenia, jakim jest bielskie stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny „Światło”. Wkrótce po hołdzie rozpocznie się kolędowanie, za które odpowiadać będzie diakonia muzyczna wspólnoty „Miłość i łaska Chrystusa”. W jego trakcie rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą własnoręcznie wykonaną szopkę. Konferansjerkę poprowadzi aktor Kuba Abrahamowicz. Na wszystkich kolędników będzie czekał ciepły poczęstunek, który przygotuje Luce Arena. – Mam nadzieję, że moc atrakcji i piękna oprawa zelektryzuje mieszkańców Bielska-Białej i wyciągnie ich z domów po to, aby wraz z Trzema Królami pokłonić się Jezusowi. W to święto warto mieć podniosły nastrój i przeżywać radosne chwile, a nie zajmować się szarą codziennością – mówi Kinga Mirocha ze stowarzyszenia WEiR „Światło”. Hasłem wydarzenia będą słowa: „Kłaniajcie się królowie”. – Te wielkie ogólnopolskie jasełka mają przypominać o roku jubileuszowym oraz o tysiącleciu koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski – dopowiada K. Mirocha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ulicami Bielska-Białej orszak przejdzie już po raz 14. Za ostatnich osiem jego edycji odpowiada stowarzyszenie WEiR „Światło”, które prowadzi przedszkole „Ziarenko”, szkołę podstawową „Skała”, a w nowym roku szkolnym uruchomi Akademickie Liceum Ogólnokształcące „Zenit”. Honorowy patronat nad Orszakiem objęli bp Roman Pindel i Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.
Podobne uroczystości o ekumenicznym charakterze odbędą się w Cieszynie. Centralnym miejscem spotkania będzie rynek, na którym od godz. 13 zaplanowano pokłon przed Bożą Dzieciną, przegląd strojów orszakowych oraz kolędowanie z zespołem Dzień Dobry. Pochodu Trzech Króli nie zabraknie także w Żywcu. Jego początek wyznaczy Msza św. o godz. 12, której w kościele św. Floriana przewodniczyć będzie bp Piotr Greger. Po liturgii Mędrcy ze Wschodu wsiądą do bryczki i odjadą w stronę rynku. Za nimi ruszy m.in. Asysta Żywiecka oraz Jukace, którzy zasygnalizują swoją obecność trzaskaniem z bata. Na miejscu na wszystkich czekać będzie grochówka.