Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Siła męskiej modlitwy

Ewa Biedroń

Modlący się mężczyzna to nie wstyd, ale wzór odwagi, która inspiruje innych – podkreśla ks. Marcin Gryzło.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowy opiekun tarnowskich Wojowników Maryi zwraca uwagę, że coraz większe jest zainteresowanie mężczyzn ruchami religijnymi. Mimo pracy, różnych obowiązków znajdują czas, by się regularnie spotykać i rozwijać religijnie. – To, co daje siłę w relacji, to nie jest siła mięśni, ale siła wartości. To wartości budują – podkreśla ks. Gryzło.

Wojownicy Maryi, Mężczyźni św. Józefa, Rycerze Kolumba, Ojcowie w obronie dzieci i integralności rodziny, Rycerze św. Jana Pawła II, Formacja Męskiej Tożsamości – to męskie grupy formacyjne działające w diecezji tarnowskiej. Gromadzą one coraz więcej mężczyzn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świadectwo

Od kilku miesięcy działa tarnowska wspólnota Wojowników Maryi. Jej liderem jest Łukasz Świątek. Ma rodzinę, pracuje zawodowo i znajduje czas na modlitwę: – Codziennie jestem na Mszy św. Udział w Liturgii, przyjęcie Komunii św. – to daje mi duchową siłę – dodaje. Panów z różnych rejonów Polski nie przestraszyły śnieg i wiatr. Idąc niedawno ulicami Płocka, oni sami i ich rodziny modlili się na różańcu. W spotkaniu wzięło udział ok. 5 tys. osób. Byli tam także panowie z diecezji tarnowskiej.

Reklama

Grupy Wojowników Maryi działają w Tarnowie, Nowym Sączu, Brzesku i Dębicy. To był ważny dzień także dla Łukasza Świątka, który opowiada: – To był piękny czas „rekolekcji w drodze”, bo wiele godzin zajął dojazd autobusem, niektórzy przylecieli samolotami. To wspólne rozmowy, dzielenie się słowem i czas wzrastania duchowego. Ksiądz Gryzło podkreśla, że widok tylu mężczyzn, którzy idą z różańcem w ręku i głośno się modlą, budził zdziwienie ludzi, wzruszenie, niektórzy mieli łzy w oczach.

Tymczasem w sobotę 15 lutego w Nowym Sączu odbędzie się ogólnopolski zjazd Wojowników Maryi. Jest przewidziana procesja różańcowa z rynku do kościoła Matki Bożej Niepokalanej. Mszy św. przewodniczyć będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Będą też konferencja ks. Dominika Chmielewskiego oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia, adoracja i rozesłanie.

Do Wojowników Maryi mogą należeć wszyscy mężczyźni, a pasowani mogą być panowie w wieku 18-50 lat. Spotkania w Tarnowie odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca w kościele Księży Misjonarzy (ul. Krakowska 41).

Męska tożsamość

Już w pierwszych dniach 2025 r. na męską formację postawiła Wspólnota Mężczyzn św. Józefa w Tarnowie. W klasztorze Sióstr Kanosjanek w Gosławicach odbyły się rekolekcje „To jest Pan. Lectio divina ze św. Janem”. O tym czasie mówi rekolekcjonista Arki w Gródku nad Dunajcem ks. Tomasz Rąpała: – Rekolekcje miały charakter medytacji słowa Bożego w kontekście codzienności. Przedstawiłem historię Jana Apostoła, przede wszystkim to, że jedynym powodem głoszenia Jezusa była miłość do Niego. Jan to charyzmatyk, który uczy nas patrzenia na codzienność od strony Jezusa Chrystusa. Widzieć tak, jak widzi Bóg. Tego uczy Jezus, a Jan jest Jego wiernym uczniem, dlatego jest dla nas wiarygodnym przykładem i świadectwem życia Ewangelią w realizmie codzienności, a nie udawania czy wiary na sposób abstrakcyjny – dodaje.

Mężczyźni św. Józefa spotykają się raz w miesiącu, w ostatnią środę miesiąca o godz. 19, w tarnowskiej Alegorii (pl. Kazimierza Wielkiego 5). Opiekę duszpasterską nad wspólnotą sprawuje ks. Dawid Włodarczyk. W każdą środę (oprócz ostatniej) mężczyźni wędrują na Górę św. Marcina i głośno odmawiają Różaniec. Zaczynają o godz. 21 na parkingu przy basenie. Członkowie tej wspólnoty zapraszają każdego mężczyznę, który chciałby się wspólnie pomodlić na Różańcu.

Podziel się:

Oceń:

2025-01-28 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przez modlitwę i sport do Chrystusa

Na zwycięzców czekały m.in. medale

Karolina Gnutek

Na zwycięzców czekały m.in. medale

Czas letni obfituje w wiele wydarzeń sportowych. Tym razem Pakość stała się miejscem rywalizacji w I Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Gwardiana i Proboszcza.

Więcej ...

Bóg już otwarł bramy swojego królestwa dla tych, którzy uwierzyli w Jego Syna

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 13-17.

Więcej ...

307. rocznica cudownego ocalenia Lublina. Ekspert KUL: w tej historii jest jeszcze wiele do odkrycia

2026-06-02 10:08

Adobe Stock

- Ta historia nie jest tak oczywista jak się mogło wydawać. Jest w niej jeszcze wiele do odkrycia - wskazuje prof. Jacek Chachaj, historyk KUL specjalizujący się w dziejach Lublina. 2 czerwca 1719 r. w Lublinie miał miejsce rozległy pożar, w wyniku którego żywioł spustoszył dużą część miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo Dominiki Chorosińskiej: „Wiara jest...

Wiara

Świadectwo Dominiki Chorosińskiej: „Wiara jest...

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Kościół

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Satanistyczny koncert tuż po Bożym Ciele. Diecezjalny...

Kościół

Satanistyczny koncert tuż po Bożym Ciele. Diecezjalny...

W Lublinie dziecko przeżyło aborcję

Wiadomości

W Lublinie dziecko przeżyło aborcję

Zmarł dr dr h.c. Krzysztof Czajkowski

Niedziela Częstochowska

Zmarł dr dr h.c. Krzysztof Czajkowski

Zmiany personalne w diecezji

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji

Nowenna przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi...

Wiara

Nowenna przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi...