Reklama

Z dziejów biblioteki łowickiej (2)

Biblioteka to najogólniej rzecz biorąc zbiór książek złożonych w jednym miejscu i w określonym celu. Biblioteki znane były już w starożytnym Egipcie i zapewne pozostawały w ścisłym związku ze świątyniami. Najsławniejsza starożytna biblioteka powstała w Aleksandrii w III w. przed Chrystusem z inicjatywy Ptolemeusza I i Ptolemeusza II.
We wczesnym średniowieczu troska o biblioteki znalazła się przede wszystkim w rękach Kościoła. Zwłaszcza uczeni biskupi, jak Izydor z Sewilli, a także mnisi benedyktyńscy, tworzyli biblioteki o dużym znaczeniu. Wynalazek druku i wielkie reforamtorskie ruchy w XVI w. nie tylko pomnożyły ilość książek w bibliotekach, ale i niepomiernie rozszerzyły ich sieć. Z tego też czasu sięgają początki bibliotek Łowicza. Na temat ich historii i współczesności z byłym pracownikiem Biblioteki Miejskiej w Łowiczu - Aliną Owczarek-Cichowską rozmawia ks. Paweł Staniszewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Paweł Staniszewski: - Dzisiaj przy parafii katedralnej istnieje biblioteka parafialna, w której Pani pracuje. Wiemy, że istniała ona jeszcze przed I wojną światową. Czy można coś więcej na jej temat powiedzieć?

Alina Owczarek-Cichowska: - Niestety nic konkretnego. Bliższe wiadomości na jej temat posiadamy dopiero z czasu po II wojnie światowej. Wiemy, że Biblioteka Parafialna działała i zaopatrywana była w bieżące nowości z zakresu literatury pięknej i religijnej dostępnej na rynku księgarskim. Znaczna część książek o treści religijnej przekazana została z biblioteki sióstr bernardynek. Wiele też książek z tego okresu pochodzi z darów osób prywatnych. W latach 1960-1984 rejestracją, porządkowaniem i wypożyczaniem książek zajmowała się Halina Niemczyk (26.09.1916 r. - 13.04.1995 r.). W 1984 r. Biblioteka z pomieszczenia w starym domu parafialnym - obecnie siedziba ks. proboszcza i księży - została przeniesiona do nowego pomieszczenia w nowo wybudowanym domu parafialnym, gdzie dotąd się znajduje. W tym też roku opiekę i prowadzenie Biblioteki objęły Bożena Czubak i Halina Boczek, które też przeniosły i urządziły bibliotekę w nowym lokalu. Swoją pracę zakończyły ok. 1990 r. i w tym też czasie przestała funkcjonować biblioteka, a jej lokal służył przez jakiś czas jako czytelnia prasy oraz miejsce spotkań różnych grup środowiskowych, m.in. Związkowi Pszczelarzy, Grupie AA... Taki stan trwał do 1997 r., kiedy to ówczesny proboszcz ks. Jerzy Bors powierzył prowadzenie Biblioteki mojej skromnej osobie. Po uporządkowaniu księgozbioru, zinwentaryzowaniu i urządzeniu lokalu, Biblioteka wznowiła swoją działalność 9 października 1997 r. pod nazwą Biblioteka Parafii Katedralnej.

- Jak przedstawia się księgozbiór Biblioteki w chwili obecnej?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Początkowo dysponowała księgozbiorem, który zastano w lokalu bibliotecznym (ok. 2000 woluminów). Od 1997 r. Biblioteka wzbogaciła się o liczne dary od parafian (1058 woluminów). W ostatnich dwóch latach zakupiono też 105 woluminów, z funduszy przekazanych przez ks. Wiesława Skoniecznego. Łącznie, w chwili obecnej, Biblioteka Parafii Katedralnej dysponuje księgozbiorem w ilości 3353 woluminów. Poza literaturą piękną polską i obcą dla dorosłych i dzieci, Biblioteka posiada także książki z innych dziedzin wiedzy, a mianowicie: bogato prezentuje się zbiór książek z zakresu religii, w tym tzw. hagiografia, czyli żywoty świętych i błogosławionych. Można też znaleźć tu książki z zakresu nauk społecznych, filozofii, nauk ścisłych, wychowania w szkole i w rodzinie, prawa, medycyny, sztuki, geografii i historii. Wśród zakupionych nowości są to: literatura piękna, pamiętniki i biografie oraz książki o treści religijnej. Zakupiono m.in. kilka nowo wydanych książek o Ojcu Świętym Janie Pawle II, jego encykliki i orędzia, książki o prymasie S. Wyszyńskim, a także o świętych wyniesionych w ostatnich latach na ołtarze. Są także wśród nich książki poszerzające naszą wiedzę o chrześcijaństwie, religii katolickiej i innych religiach w Polsce i na świecie, o nowych stowarzyszeniach, które w kościele przyczyniają się do duchowej odnowy. Można też wśród nowości znaleźć literaturę mówiącą o niebezpieczeństwach, jakie niosą sekty i różne związki religijne, o których coraz częściej słyszymy i u nas w kraju.
Biblioteka Parafii Katedralnej posiada również filmy o treści religijnej na kasetach wideo, które Bibliotece przekazał ze swoich zbiorów proboszcz ks. W. Skonieczny.
Ponadto Bibliotece znaleźć też można czasopisma religijne m.in.: komplety roczników Niedzieli, Gościa Niedzielnego, L´Osservatore Romano, Arki oraz niektóre numery: Miejsca Święte, List do Pani, List, Powściągliwość i praca, czasopisma dotyczące polskich misji zagranicznych i in.

- Kiedy można odwiedzać Bibliotekę?

- Zapraszamy do Biblioteki Parafii Katedralnej dorosłych, młodzież i dzieci. Biblioteka czynna jest: w środy w godz. 10.00-12.00 i w czwartki w godz. 14.00-17.00. Prosimy także tych parafian i nie tylko, którzy chcieliby pozbyć się nadmiaru książek już przeczytanych, o darowanie ich naszej, przecież wspólnej Bibliotece. Będziemy wdzięczni.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

W imię Trójcy Świętej

2024-05-21 13:57

Niedziela Ogólnopolska 21/2024, str. 22

Trójca Święta (ikona Andrieja Rublowa)

Andrej Rublow

Trójca Święta (ikona Andrieja Rublowa)

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 26.): Afekt i efekt

2024-05-25 20:50

mat. prasowy

Czy Maryja może być papieżem? Jak się modlił Jan Paweł II, kiedy kula przeszyła jego brzuch? I co właściwie ma wspólnego afekt z efektem? Zapraszamy na dwudziesty szósty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przywołuje trzy mało znane i niesamowite wypowiedzi św. Jana Pawła II o Maryi oraz opowiada o Jej roli w życiu i pontyfikacie papieża z Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Bp Andrzej Przybylski: Pozwólmy się wybrać i prowadzić...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Pozwólmy się wybrać i prowadzić...

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Wiara

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania