Parafia stała się miejscem szczególnego kultu św. Apolonii, patronki stomatologów i osób cierpiących na choroby jamy ustnej. Od 10 lat wierni, a zwłaszcza lekarze stomatolodzy, którym patronuje święta, coraz liczniej przybywają na indywidualne modlitwy oraz na odpust parafialny, który przypada 9 lutego – w liturgiczne wspomnienie świętej.
W parafii od roku działa Bractwo św. Apolonii, które raz w miesiącu gromadzi się na wspólnej modlitwie za przyczyną swojej patronki. Wierni modlą się na różańcu o zdrowie, w intencjach ojczyzny i parafii. Szczególnym świadectwem kultu był dotychczas obraz św. Apolonii, znajdujący się w bocznym ołtarzu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Arcybiskup Stanisław Gądecki w homilii zwrócił uwagę na trzy kwestie: postać i przesłanie św. Apolonii, okoliczności jej śmierci oraz znaczenie ustanowienia sanktuarium w Borkowie Kościelnym. – Prośmy św. Apolonię o wstawiennictwo w chorobach duszy i ciała, abyśmy podążali wraz z nią ku prawdziwemu dobru, którym jest sam Bóg – podkreślił metropolita poznański.
Podczas uroczystości do kościoła wniesiono relikwie św. Apolonii, sprowadzone z Mediolanu. W darach ołtarza przyniesiono m.in. figurę świętej oraz środki higieniczne – w tym pasty i szczoteczki do zębów – zebrane przez uczniów z dwunastu szkół w diecezji. Odczytując dekret ustanawiający sanktuarium w Borkowie Kościelnym, biskup płocki Szymon Stułkowski wyraził nadzieję, że modlitwa zanoszona za przyczyną św. Apolonii będzie ożywiać wiarę nie tylko w regionie.
Święta Apolonia żyła w III wieku, za cesarza Decjusza, w Aleksandrii Egipskiej. Jej atrybutami są obcęgi i ząb.
Oprac. za: diecezjaplocka.pl