Reklama

Strzemieszycki dom Sióstr Pasjonistek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęty 6 lat temu remont domu prowadzonego przez Siostry Pasjonistki w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach powoli dobiega końca. "Na dzień dzisiejszy wykonanych jest 85 % wszystkich prac remontowo-budowlanych", powiedział "Niedzieli" szef firmy budowlanej Paweł Łuczak. W grudniu ubiegłego roku oddano do użytku III piętro, gdzie siostry mają swoje pokoje, kaplicę, kuchnię i świetlicę. Umożliwia im to normalną pracę i normalną egzystencję.

Życzeniem założycielki Sióstr Pasjonistek Matki Józefy Hałacińskiej, która dużą sympatią darzyła ziemię zagłębiowską, było to, by siostry służyły społeczeństwu. Obecnie, gdy zmieniła się sytuacja społeczno-polityczna, Zgromadzenie pragnie wrócić do korzeni, dlatego przystąpiono do remontu kapitalnego i adaptacji domu w Strzemieszycach.

To, że prace remontowe są tak zaawansowane nie znaczy, że dom zostanie otwarty już za kilkanaście tygodni. Wykończenie i wyposażenie placówki na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych, którym będzie on służył w przyszłości, wymaga kolosalnych nakładów finansowych. Zgromadzenie nie dysponuje tak ogromnymi funduszami. Stąd siostry kwestują w parafiach całej Polski na rzecz remontu i szybkiego wyposażenia domu. Zgromadzenie pragnęło również sprzedać kilka działek z terenu przylegającego do domu w Strzemieszycach. Jednak do transakcji nie doszło, gdyż teren ten znajduje się w paśmie ochronnym Huty Katowice i nie można w nim budować domów mieszkalnych. To również utrudniło siostrom pozyskanie pieniędzy. Niemniej jednak prace w miarę finansowych możliwości postępują.

"To, że dom został wyremontowany, niewątpliwie jest darem Bożym, powiedziała Niedzieli s. Alina Kosobudzka, przełożona domu, widać w tym rękę Bożej Opatrzności. Było bowiem tyle przeciwności, problemów i trudności, że po ludzku rzecz ujmując nie udało by się przeprowadzić tak wielkiego dzieła".

Prace remontowe można podzielić na kilka etapów, które następowały po sobie w różnych odstępach czasu, w zależności od uzyskanych funduszy. Ostatni taki etap ruszył we wrześniu ub. r. i trwa do dnia dzisiejszego. Jeżeli napłyną pieniądze, remont może zostać zakończony jeszcze w tym lub w następnym roku.

Anna Jelonek, zaangażowana w remont domu od samego początku, twierdzi, że współpraca z firmą Westt 2, która obecnie wykonuje pracę, układa się najlepiej z dotychczasowych. "Solidnie, szybko i bez niedociągnięć remontują dom". Dużą pomocą służy także społeczny komitet na rzecz remontu domu złożony z osób świeckich, których duszą i szefem jest również Anna Jelonek. "Komitet złożony z mieszkańców Strzemieszyc za punkt honoru obrał sobie odbudowę domu - mówi - dokładamy wszelkich starań, by upragniona przez siostry data oddania domu nadeszła".

Reklama

Remonty

Dom podwyższono o jedno piętro. Pozwoliło to na wygospodarowanie facjatek dla sióstr. III piętro, tyle bowiem kondygnacji ma dom, zostało oddane do użytku w grudniu ub. r. Do tej pory wymieniono wszystkie drzwi i okna. Położono nowy dach kryty blachą gontową. Przygotowywana jest kuchnia, ze sprzętem ufundowanym przez katolicką fundacje "Renovabis" z Niemiec. Założono centralne, gazowe ogrzewanie. Do wszystkich pomieszczeń doprowadzone są przewody elektryczne i kanalizacja. Wewnątrz cały budynek został wytynkowany i położono gładzie gipsowe. Piętra I, II oraz parter zostały przygotowane do wykończenia. "Pozostaje tylko malowanie oraz położenie podłogi najprawdopodobniej przemysłowej oraz wyposażenie łazienek w ceramikę, zamontowanie drzwi, złożenie mebli i można przyjmować pensjonariuszy", mówi Paweł Łuczak.

Z zewnątrz budynek zostanie docieplony i położona będzie elewacja. Zabezpieczone jest także miejsce pod windę, która będzie usytuowana na zewnętrznej ścianie budynku. Cały remont wykonywany jest zgodnie z zaleceniami PFRON, by spełniać wszystkie warunki budowlane, organizacyjne i rehabilitacyjne. Pokoje, w których będą mieszkać pensjonariusze, są dwu lub trzyosobowe, z łazienką. Podopieczni będą mieli do dyspozycji świetlicę, salę rekreacyjną, małą kuchenkę, salę rehabilitacyjną. Wokół domu powstanie 4-hektarowy park. Jest już projekt zagospodarowania terenu, jednak najpierw trzeba ukończyć prace remontowe.

Na ile to jest możliwe, pomaga Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Departament wyznań. Przez czas remontu, raz w roku, desygnuje pieniądze. Pomagają pobliscy przedsiębiorcy. Nie bez znaczenia jest pomoc firmy " Saint Gobain". Okoliczne zakłady przy Hucie Katowice także przysłużyły się dziełu nieodpłatnie przekazując stal, cement, wapno, piasek, szyby. Stale też na konto domu wpływają drobne, ale systematyczne ofiary od sympatyków. Okoliczni mieszkańcy są bardzo przychylni przedsięwzięciu. Jedni pytają o miejsce dla siebie w domu opieki, inni zaś pytają o pracę.

Historia domu

W 1919 r., jeszcze za życia założycielki Zgromadzenia Matki Józefy Hałacińskiej, siostry kupiły niewielki dom w Strzemieszycach i od razu rozpoczęły w nim działalność charytatywną. Zorganizowały naukę szycia i haftu dla dziewcząt. Cieszyło się to bardzo dużą popularnością. Z czasem powstała także ochronka dla sierot. Dzieci przybywało, a dom nie był rozbudowywany. Władze administracyjne przysyłały sieroty, a nie dawały funduszy na ich utrzymanie. W końcu doszło do tego, że w dzień w pomieszczeniach domu była bawialnia, a w nocy w tych samych pokojach urządzano sypialnię. Zmobilizowało to siostry do podjęcia budowy domu, który byłby w stanie sprostać potrzebom. W nowym domu siostry otworzyły przedszkole, z czasem zaczęły także przyjmować osoby w podeszłym wieku. W latach 50. władze komunistyczne odebrały siostrom pieczę nad przedszkolem. Zabroniły także opieki nad sierotami oraz prowadzenia kursów kroju i szycia. Osobami starszymi siostry zajmowały się nadal. Z czasem i ta praktyka ustała, gdyż pensjonariusze zakończyli swój ziemski żywot i nie przyjęto nowych. W połowie lat 70. państwowe przedszkole przeniosło się no nowego budynku. Wówczas dom został przystosowany dla potrzeb sióstr.

Odnowiony dom będzie więc nawiązywał do tradycji sprzed kilkudziesięciu lat i będzie służył tak jak pragnęła tego Matka Józefa Hałacińska lokalnemu społeczeństwu.

Dla zainteresowanych pomocą podajemy nr konta: Dom Pomocy Społecznej dla Niepełnosprawnych, ul. Majewskiego 19, 42-530 Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce; Oddział PKO B.P. Dąbrowa Górnicza, 10202397-542076-270-1

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Więcej ...

Papież: chińscy katolicy wnoszą wkład w dobro swej ojczyzny

2024-05-21 11:34

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Chińscy katolicy, w komunii z Biskupem Rzymu swoim świadectwem wnoszą realny wkład w harmonię współżycia społecznego, w budowanie wspólnego domu - stwierdził papież Franciszek w wiedoprzesłaniu skierowanym do uczestników odbywającej się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana konferencji poświęconej setnej rocznicy Synodu w Szanghaju.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj