Z udziałem blisko 10. tys. wiernych z archidiecezji częstochowskiej i z Polski, m. in. Opola, Łodzi, Krakowa, Szczecina, Łowicza, Lipnika, Kęt, Częstochowy, Radomska, Wielunia, odbyły się 12 września uroczystości koronacji koronami papieskimi obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, w archidiecezji częstochowskiej.
Uroczystości rozpoczęły się procesją z obrazem Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia do ołtarza koronacyjnego na szczycie Kalwarii. Procesji przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mszy św. przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. Mszę św. koncelebrowało 147 kapłanów, a także abp Wacław Depo metropolita częstochowski, abp senior Stanisław Nowak, bp Jan Wątroba z Rzeszowa, bp Henryk Tomasik z Radomia, bp senior Jan Wieczorek z Gliwic, bp Ireneusz Pękalski z Łodzi i bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, o. Marian Waligóra, przeor z Jasnej Góry, o. Azariasz Hess, kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, ks. prał. Teofil Siudy przewodniczący Komitetu Koronacji Obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W sumie w uroczystościach uczestniczyło 238 kapłanów.
Reklama
Na Mszy św. obecni byli członkowie kapituł archidiecezji częstochowskiej, alumni Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Niższego Seminarium Duchownego oraz przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszenia i bractwa m. in. bractwa kalwaryjskie, bractwo kurkowe z Krakowa, Zakon Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, liczne poczty sztandarowe. Na uroczystości przybył Adam Kwiatkowski sekretarz stanu i szef gabinetu Prezydenta RP, który odczytał list od Andrzeja Dudy prezydenta RP, w którym Prezydent RP podziękował za „pielęgnowanie maryjnej tradycji i wsłuchiwanie się w słowa modlitwy zawierzenia Jana Pawła II” i wskazał na konieczność budowania ufności oraz poprosił o modlitwę w intencji Rzeczpospolitej Polskiej.
Uroczystości ubogaciły swoim śpiewem połączone chóry: „Cantilena” z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie, „Basilica Cantans” z bazyliki archikatedralnej w Częstochowie, chór z parafii kolegiackiej Nawiedzenia NMP w Wieluniu, schola liturgiczna „Domine Jesu” z Wręczycy Wielkiej, chór parafii św. Jana Kantego z Częstochowy, chór „Schola Cantorum” z parafii NMP Królowej Polski w Częstochowie oraz Orkiestra Dęta OSP w Wieruszowie. Asystę liturgiczną stanowili klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Komentarz liturgiczny poprowadził ks. prof. dr hab. Kazimierz Szymonik.
„Potwierdzamy z wiarą, że otrzymaliśmy od Chrystusa dar Matki Maryi. Ona jest Matką naszych życiowych dróg. Ten obraz Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia pobłogosławiony w sierpniu 2002 r. ręką św. Jana Pawła II jest znakiem nadziei” – mówił na początku uroczystości abp Wacław Depo metropolita częstochowski.
„Sanktuaria maryjne kształtują religijną tożsamość i moralne oblicze na polskiej ziemi”. – kontynuował abp Depo i przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane 16 sierpnia 1964 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej: „Jesteśmy szczęśliwi i błogosławieni, że Polska ma tyle ośrodków czci Maryi. Jeszcze Polska nie zginęła. Jest Bóg w narodzie”. – mówił wówczas Prymas Tysiąclecia.
Rozpoczynając Mszę św. abp Zygmunt Zimowski podziękował wszystkim za modlitwy w czasie jego choroby. - Mogłoby mnie tutaj nie być, ale dziękuję za modlitwy o moje zdrowie na Jasnej Górze, na Kalwarii w Praszce. Bóg zapłać za szturm do nieba przez ręce Maryi. - mówił abp Zimowski.
Natomiast w homilii abp Zimowski odnosząc się do wrześniowych rocznic wybuchu II wojny światowej i napaści ZSRR na Polskę podkreślił, że „pierwsze bomby padły na wieluńskiej ziemi, na Wieluń”. - Padły na miejsce szczególne, na szpital Wszystkich Świętych. Jak mówią historycy, zginęły wtedy 32 osoby, ludzie chorzy i cierpiący, jak również siostry szarytki.- mówił abp Zimowski i dodał:. „Te dwie ideologie, z zachodu i wschodu wypowiedziały walkę Bogu i człowiekowi”.