Reklama

Żywa historia na zebraniach SMJ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia pisałem kiedyś na łamach NP. To jedno z najstarszych towarzystw regionalnych na Podkarpaciu. Wydaje własny rocznik i własny biuletyn. Zgodnie ze statutem realizuje działania mające na celu popularyzację wiedzy o przeszłości i najnowszej historii ziemi jarosławskiej. W ramach cotygodniowych zebrań czwartkowych (podobnie jak to miało miejsce u króla Stasia - przyp. HG) prezentowane są wykłady naukowe i odczyty popularno-naukowe o dziejach jarosławskiego szkolnictwa, jarosławskich parafii, wybitnych ludziach, którzy wnieśli wkład w życie duchowe Jarosławszczyzny i Polski, czego przykładem są m.in. ks. Piotr Skarga, Franciszek II Rakoczy, płk Leon Czechowski, ks. Bronisław Markiewicz i inni ludzie kultury, sztuki i nauki.
SMJ współpracuje z wieloma szkołami, m.in. z SP nr 5, SP nr 6, SP nr 11 i Zespołem Szkół Budowlanych. Integralnym elementem pracy Stowarzyszenia są koncerty muzyczne, prezentacje poetyckie, wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii. Zarządem SMJ kieruje emerytowana nauczycielka historii Józefa Frendo. Cały zarząd tworzą oddani miastu i towarzystwu ludzie. Przed przerwą wakacyjną w siedzibie SMJ odbyło się szereg ważnych wydarzeń. Wykład traktujący o życiu i służbie Bogu i ludziom ks. Bronisława Markiewicza przedstawił znany badacz i publicysta oraz archiwista Leszek Włodek z Przemyśla. W minionych latach wielokrotnie prezentował on swoje wykłady dla miłośników Jarosławia.
Ważnym wydarzeniem artystycznym był wernisaż wystawy malarstwa Marzeny Rychtyk. Pani Marzena jest jarosławianką. Pracuje jako plastyk w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu. Ma na swoim koncie szereg wystaw artystycznych. Prezentuje w nich przede wszystkim pejzaż, kwiaty i sacrum. Jest młodą skromną osobą, która w świecie plastyki porusza się nie tylko twórczo, ale także eksponując wrażliwość na to, co przez urodę natury ofiarował nam sam Pan Bóg. Pani Marzena nie czyni wysiłku w kierunku przekraczania tradycyjnych granic sztuki. Maluje, bo to jedno z jej ważniejszych powołań.
Patrząc na te akrylowe i akwarelowe, czasem także połączone z gwaszem obrazy przedstawiające kompozycje egzotycznych kwiatów, a także dobrze nam znane piwonie i orchidee, odnosi się wrażenie, że malarstwo Marzeny Rychtyk wycisza, humanizuje i wymusza tę jedyną i niepowtarzalną poetykę, jaka od wieków obecna jest w sztuce. To duch poruszający serce i torujący drogę do świata niepowtarzalnych wzruszeń.
Wernisażowi wystawy towarzyszył koncert prof. Aleksandra Kozińskiego związanego z Lwowskim Konserwatorium i Państwową Szkołą Muzyczną I st. im. F. Chopina w Jarosławiu. Artysta, mający na swoim koncie nagrania płytowe i liczne koncerty na Ukrainie i w innych krajach wykonał utwory Beethovena, Griega, Scarlattiego, Pucka i Czernego. Zachwycił zebranych maestrią gry na fortepianie i wspaniałymi odniesieniami do akcentów jazzowych i rockowych spod znaku "Beatlesów", Humperdincka itp. Występ prof. Kozińskiego poprzedził koncert jego utalentowanych uczniów z PSM, młodych jarosławian - Adriana Oczosia i Jana Jasiewicza.
U miłośników Jarosławia znalazły godne miejsce niemal wszystkie muzy. W rynkowej kamienicy, w sercu miasta, rozmawia się o Jarosławiu i Polsce, o kulturze i historii, o problemach społecznych i ludzkich losach, o pasjach jarosławian kolekcjonujących pocztówki, okolicznościowe medale, plakaty, wydawnictwa i inne jarosławiana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Odnaleźć człowieka

Niedziela toruńska 33/2016, str. 7-8

Anna Głos

Za pierwsze zarobione pieniądze nabyć butelkę kosztownego alkoholu. Po pracy wypić piwo, oglądając jednocześnie jego reklamy ze sympatycznymi zwierzakami. Na weselu podać wódkę, bo tak zarządziły mama z teściową. Opić narodziny pierwszego syna i wnuka. Niektórzy nazywają to tradycją.

Więcej ...

Bp Florczyk: Dykasteria ds. Kultury i Edukacji bardzo zainteresowana duszpasterstwem sportu

2024-05-20 12:06
Bp Marian Florczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Marian Florczyk

Myślę, że jest to bardzo owocne spotkanie i bardzo się z tego cieszę, że Dykasteria ds. Kultury i Edukacji zainteresowana jest duszpasterstwem sportu - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu członek tej dykasterii, pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, który wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez dykasterię w Rzymie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele