Reklama

Letnie wędrówki

Raj dla wędkarzy

"Łowienie ryb nad zalewem przeczyckm to prawdziwa przyjemność. Dość, że zbiornik jest duży, z wieloma zakamarkami ustronnymi dla wędkarzy, to jeszcze jest doskonale zarybiony" - mówi o zalewie Jan Dobiech, zapalony wędkarz. Dodatkową atrakcją są domki kempingowe, które można wynająć i spędzić nad wodą kilka dni. Łatwy jest także dojazd - wystarczy zjechać z trasy na Częstochowę na wysokości Siewierza w kierunku Boguchwałowic i droga nas sama zaprowadzi do celu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zalew został utworzony jako zbiornik zaporowy na Czarnej Przemszy w 1963 r. Tafla wody rozciąga się na powierzchni 510 ha. A jeśli znudzi nam się pobyt nad wodą, można wybrać się do pobliskiego Siewierza, gdzie znajdziemy wiele zabytków kultury sakralnej.

Warunki klimatyczne

Teren zbiornika należy do regionu wyżyn środkowych o dość dużym zróżnicowaniu klimatów lokalnych i dominacji cech kontynentalnych. Co oznacza, że jest bardzo zbliżony do tego jaki występuje w Zagłębiu, ziemi jaworznickiej i olkuskiej. Analizy przeprowadzone w latach 1881--1930 i 1951-60 wykazały, że średnia temperatura roczna wynosi +7,5°C. Liczba dni gorących w ciągu roku wynosi tu blisko 30, zaś mroźnych 38. Cóż nad wodą jest zimniej. Opady atmosferyczne na tym terenie przekraczają średnie wartości i wynoszą 681 mm/m². Jednak duża częstość i wielkość opadów wpływa korzystnie na samooczyszczanie się atmosfery. Dlatego zbiornik zaporowy w Przeczycach ma swój udział w pozytywnej modyfikacji klimatu lokalnego w dolinie Czarnej Przemszy. Ogólnie zalew łagodzi warunki termiczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trochę historii

Zbiornik zaporowy Przeczyce, nazywany też Zalewem Przeczycko-Siewierskim, powstał w latach 1959-61 w wyniku spiętrzenia wód Czarnej Przemszy wałem ziemno-betonowym, tworzącym zaporę o długości 400 i wysokości 14 m. Powierzchnia zbiornika wynosi 4,7 km², a pojemność całkowita 21 mln mł. Długość zalewu to ok. 9 km, a jego szerokość waha się w granicach kilkuset metrów. Największa głębokość przy zaporze wynosi ok.11 m. Zalew zasilany jest wodami Czarnej Przemszy oraz licznymi potokami i źródłami znajdującymi się na jego dnie. Generalnie dno zalewu ma charakter piaszczysty. Zbiornik poza funkcją retencyjną stanowi rezerwuar wody dla potrzeb przemysłu, głównie elektrowni Łagisza oraz jest miejscem sobotnio-niedzielnych i urlopowych wyjazdów dla mieszkańców Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Specyfika zalewu

Reklama

Cechą charakterystyczną zbiorników zaporowych są częste i znaczne zmiany poziomu wody, związane z celami, dla których zbiornik został zbudowany. Zmiany poziomu wody szkodliwe są szczególnie dla strefy przybrzeżnej. Ponieważ powierzchnia wody zbiorników zaporowych jest duża w stosunku do objętości, ważną rolę odgrywa w nich falowanie wywołane wiatrem. Skład gatunkowy i liczebność roślin i zwierząt wiąże się z pośrednim miejscem, jakie zajmuje zbiornik zaporowy między rzekami a jeziorami: w górnej jego części przeważają zgrupowania organizmów właściwych rzekom, w dolnej - jeziorom. Plankton w zbiornikach zaporowych rozwija się z planktonu rzecznego i z form przenoszonych przez ptaki lub wiatr, przy tym w zbiornikach górskich jest słabo rozwinięty, w nizinnych obficiej. Bogactwo planktonu roślinnego zależy w dużej mierze od szybkości przepływu i stopnia mętności wody; w górnych partiach zbiorników nizinnych, płytszych, o wodzie z dużą zawartością zawiesiny, jest go mniej, więcej natomiast w środkowej części zbiornika, gdzie występują często sinice, okrzemki czy zielenice. W zalewie nie brakuje także ryb. Najczęściej spotykane to leszcze, liny, płocie i szczupaki.

Zanieczyszczenie środowiska

Teren, na którym usytuowany jest zbiornik zaporowy w Przeczycach, leży pomiędzy dwoma obszarami ekologicznego zagrożenia myszkowsko-zawierciańskim i Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym, mimo to powietrze tego regionu jest znacznie bardziej czyste niż w sąsiednich miastach. Dlatego warto się tam wybrać na odpoczynek.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko Boża Kalwaryjska, módl się za nami...

2024-05-18 20:50
Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Ks. Mariusz Michalski

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Wyrazem nieprzerwanego i wciąż żywego kultu, a jednocześnie największym religijnym wydarzeniem w XIX – wiecznej Galicji, była uroczysta koronacja obrazu w 1887 roku. Inicjatorem uroczystości był kardynał Albin Dunajewski, administrator diecezji krakowskiej.

Więcej ...

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli