Reklama

Wydarzenia z diecezji

Koreańczycy w Żurominie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

23 czerwca Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas w Żurominie odwiedził wicedyrektor Caritas Polska o. Hubert Matusiewicz wraz z ambasadorem Korei w Polsce i towarzyszącymi mu osobami. Głównym powodem wizyty, dla którego Koreańczycy odwiedzili żuromińskie WTZ była chęć zobaczenia, jak w Polsce działają tego typu placówki. Goście chcieliby podobne utworzyć w Korei.
Przybyłych w progach WTZ powitała kierownik placówki Beata Kluskiewicz. "Placówka WTZ prowadzona jest dla osób niepełnosprawnych z upośledzeniem umysłowym - powiedziała Pani Kierownik. - Mamy pięć pracowni, w których prowadzona jest terapia zajęciowa. Pierwsza to pracownia komputerowo-muzyczna. Podopieczni warsztatów uczą się tam obsługi komputera, gry, mogą także korzystać z Internetu. W pracowni muzycznej natomiast uczą się gry na podstawowych instrumentach muzycznych, a także śpiewu. W tej pracowni przygotowywana jest również oprawa artystyczna różnych imprez.
Drugą stanowi pracownia krawiecko-artystyczna. W niej uczestnicy warsztatów uczą się podstawowych czynności krawieckich. Osoby niepełnosprawne są bardzo utalentowane. Często dopiero tutaj to odkrywają.
Trzecią pracownię stanowi pracownia stolarska, w której wykonuje się wszelkie prace w drewnie: zarówno ozdobne jak i użyteczne, tj.: szafki, ławeczki, ramki do obrazków itp.
Następna pracownia to pracownia przyrodniczo-ogrodnicza, a to ze względu na znajdujące się tam zwierzęta i rośliny. Uczestnicy warsztatów uczą się je poznawać, zajmować nimi - jednym słowem uczą się zamiłowania do natury. Na tych warsztatach prowadzona jest terapia malowania na szkle oraz malowania na surowej ceramice. Oprócz tego powstają kartki okolicznościowe wykonane różnymi technikami.
Ostatnia pracownia to pracownia gastronomiczna. Tu gotowane są i przygotowywane różne posiłki, również dla uczestników warsztatów.
Jest także pracownia rehabilitacji, gdzie prowadzona jest terapia ruchowa i zdrowotna. Na terenie tej placówki znajduje się tylko podstawowy sprzęt. Obok warsztatów znajduje się boisko szkolne. W razie potrzeby uczestnicy korzystają ze sprzętu Stacji Opieki Caritas, która znajduje się naprzeciwko.
Naszą podstawową rolą jest nauczanie wszystkiego, co jest potrzebne do samodzielnego życia w społeczeństwie" - podkreśliła Beata Kluskiewicz.
W chwili obecnej do warsztatów uczęszcza 25 uczestników. 21 uczestników jest z upośledzeniem znacznym, 4 z upośledzeniem umiarkowanym. Nie ma uczestników z upośledzeniem lekkim. W WTZ jest pięć grup po pięć osób, każdą prowadzi jeden terapeuta. Ci z uczestników, którzy mogą, przychodzą sami, a reszta jest dowożona i odwożona samochodem. Uczestnicy warsztatów to osoby z całego powiatu żuromińskiego. Są organizowane wycieczki. Ostatnio byli nad morzem, zaś we wrześniu jadą na 6-dniową wycieczkę w góry.
Na pytanie, ile osób przestaje uczęszczać na warsztaty, Pani Kierownik odpowiedziała, że efekt warsztatów jest taki, że nikt nie chce z nich zrezygnować, a zapotrzebowanie jest większe. Jest dobra współpraca z rodzinami. "Uczestnicy warsztatów co miesiąc dostają drobne pieniądze i za każdym razem pomagamy im planować wydatki. Chodzimy z nimi do sklepów, do fryzjera, na pocztę, do gminy - wszędzie tam, gdzie można załatwić sprawy. Rozpiętość wiekowa wynosi od 18. do 37. roku życia. Niektórzy się usamodzielniają, ale są i tacy, którzy przez całe życie będą uczęszczać na takie zajęcia. Poprawia im się kondycja zdrowotna i intelektualna" - opowiadała dalej Kierownik WTZ.
Następnie goście zwiedzili poszczególne pracownie, w których podziwiali prace wykonane przez niepełnosprawnych. A na pamiątkę otrzymali drobne upominki w postaci prac wykonanych przez uczestników żuromińskich WTZ. Następnie goście przeszli do znajdującej się naprzeciwko Stacji Opieki Caritas, gdzie o pracy tej placówki opowiedziała s. Julita Brakoniecka. Placówka ta istnieje od 7 lat i zajmuje się opieką nad ludźmi ciężko chorymi.
W placówce prowadzona jest typowa opieka domowa, opieka paliatywna; działa także zespół pielęgniarek środowiskowo-rodzinnych.
Codziennie obsługiwanych jest ok. 100 osób. Zatrudnionych jest dwóch lekarzy: jeden do opieki paliatywnej, drugi do opieki długoterminowej. Placówka posiada ambulans specjalistyczny i dwa samochody osobowe. Stacja Caritas jest dobrze wyposażona: w łóżka, materace, leżaki, chodziki, pompy infuzyjne, inhalator i wiele innych.
Placówka prowadzi promocję zdrowia i swoim zasięgiem obejmuje cały powiat. "W naszej diecezji w każdym powiecie jest taka placówka i są one niepubliczne. Czasami otrzymujemy darowizny od różnych firm farmaceutycznych i wtedy w porozumieniu z różnymi instytucjami, leki są przyznawane pacjentom. Ale w większości pacjent nabywa leki we własnym zakresie" - powiedziała s. Julita Brakoniecka.
Na koniec spotkania goście zwiedzili jeszcze całą placówkę, a potem wraz z dyrektorem płockiej Caritas ks. prał. Jerzym Zającem zwiedzili jeszcze Stacje Opieki Caritas w Mławie i Popowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowe spotkanie chórów w Watykanie – 4 tysiące uczestników

2024-05-31 17:10

Adobe Stock

Około 4000 chórzystek i chórzystów z całego świata spodziewanych jest w Watykanie od 7 czerwca. Poinformował o tym Riccardo Rossi, kierownik ds. komunikacji IV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego, w dzisiejszej rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress w Rzymie. Trzydniowy festiwal chórów jest zorganizowany w związku z 40-leciem istnienia rzymskiego chóru diecezjalnego.

Więcej ...

Papież: sobór zachęcał, by rodzice monitorowali i wspierali szkoły

2024-05-31 20:11

PAP/CLAUDIO PERI

To rodzice są głównymi architektami wychowania swoich dzieci, ale potrzebują w tym pomocy całego społeczeństwa, poczynając od szkoły - napisał Papież w przesłaniu na kongres stowarzyszenia APEL. Zrzesza ono rodziców szkolnictwa katolickiego we Francji. Liczy ono w sumie 991 tys. członków, reprezentujących 2 mln uczniów. Jest to największe stowarzyszenie rodziców w tym kraju.

Więcej ...

Bełchatów: „Święty Szarbel – potężny wstawiennik przed Bogiem”

2024-06-01 09:00

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...