Reklama

Czy kremacja zwłok jest niezgodna z wiarą chrześcijańską? (1)

Niedziela włocławska 30/2003

W obecnym czasie coraz częściej obserwuje się zjawisko kremacji zwłok. Wielu ludzi jest niejako zmuszanych do tego sposobu postępowania, gdyż komunalne cmentarze są zapełnione i nie ma możliwości pochówku bliskiego zmarłego w kwaterze rodzinnej. Jedynym wyjściem byłoby pochowanie swoich bliskich na innym cmentarzu, z dala od rodzinnych grobów. Taki stan rzeczy sprawia, że chrześcijanie decydują się na kremację zwłok, aby wszyscy bliscy zmarli mogli razem spoczywać w rodzinnym grobie. Jednakże wielu katolików ma moralne opory przed podjęciem decyzji o kremacji ciała zmarłego. Dlatego niejednokrotnie pytają swoich duszpasterzy o dopuszczalność kremacji i jej zgodność z wiarą chrześcijańską.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katechizm Kościoła Katolickiego wyraźnie stwierdza, że wszystkie sakramenty, szczególnie sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, tj. chrzest, bierzmowanie i Eucharystia, mają na celu ostatnią Paschę dziecka Bożego, czyli nasze przejście z tej ziemi do domu Ojca w niebie. Dlatego też chrześcijański sens śmierci powinniśmy odczytywać w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, dzięki któremu nasze życie jedynie zmienia się, ale nigdy nie kończy wraz z zakończeniem ziemskiej wędrówki. Kościół wyraźnie widzi w fakcie śmierci chrześcijanina, po zakończeniu życia sakramentalnego, dopełnienie jego nowych narodzin dla Królestwa niebieskiego, rozpoczętych podczas chrztu św. Kościół katolicki, w którym chrześcijanin trwał, umacniał się słowem Bożym i sakramentami, towarzyszy mu w jego ostatniej drodze tu, na ziemi, i oddaje go w ręce dobrego i miłosiernego Ojca. Ofiarowuje go przez Chrystusa Ojcu i z nadzieją składa jego ciało w ziemi, wierząc, że zmartwychwstanie ono w chwale. Wyraźnie trzeba podkreślić, że pogrzeb chrześcijański nie udziela zmarłemu ani sakramentów, ani też sakramentaliów, bowiem zmarły znajduje się już poza porządkiem ekonomii sakramentalnej. W liturgii pogrzebowej pragniemy jedynie oddać posługę zmarłemu, zanieść do Boga modlitwy w jego intencji i wyrazić naszą z nim łączność (por. KKK 1680-1684). Prawo powszechne Kościoła katolickiego, tj. Kodeks Prawa Kanonicznego, zawiera podstawowe normy dyscyplinarne dotyczące pogrzebu, ale należy je również uzupełnić odpowiednimi normami liturgicznymi. Wobec powyższego, musimy wiedzieć, że Kościół katolicki zobowiązany jest sprawować liturgię pogrzebową według Ordo Exsequiarum. I tak Obrzędy pogrzebu (Ordo Exsequiarum) liturgii rzymskiej proponują trzy formy pogrzebu, odpowiadające trzem miejscom ich sprawowania (dom, kościół i cmentarz). Bierze się również pod uwagę - dla rodziny ma to szczególne znaczenie - jakie są zwyczaje lokalne, czego wymaga kultura i pobożność ludowa (KKK 1686). Natomiast Katechizm Kościoła Katolickiego zwraca uwagę na następujące elementy towarzyszące obrzędowi pogrzebu, które mają swój wydźwięk religijny i społeczny:
- pozdrowienie wspólnoty: znaczy to, że obrzęd pogrzebu rozpoczynamy w duchu wiary, kierując do bliskich zmarłego słowa pocieszenia. Jednocześnie warto wykorzystać okazję na zwrócenie uwagi na to, co przekracza perspektywy "tego świata" i na doprowadzenie wiernych do prawdziwych perspektyw wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego (por. KKK 1687);
- liturgia Słowa: wymaga ona szczególnego przygotowania, tym bardziej że w zebranej wspólnocie mogą znajdować się wierni, którzy rzadko uczestniczą w liturgii, a także ewentualni przyjaciele zmarłego nie będący chrześcijanami. Wygłaszana homilia nie powinna przypominać pochwalnej mowy pogrzebowej, lecz ukazywać misterium śmierci chrześcijańskiej w świetle Chrystusa Zmartwychwstałego (por. KKK 1688);
- Ofiara Eucharystyczna: przez celebrację Eucharystii wspólnota wiernych, a szczególnie rodzina zmarłego, uczy się żyć w łączności z tym, który "zasnął w Panu", przyjmując Ciało Chrystusa, którego zmarły nadal jest żywym członkiem, modląc się za niego i z nim (por. KKK 1689);
- pożegnanie zmarłego - żegnając zmarłego, Kościół poleca go Bogu (por. KKK 1690) i to przede wszystkim należy podkreślić, a nie fakt, że "oddaje się go ziemi".

cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Prof. Tomkiewicz: Jako naród nosimy rany stanowiące część tożsamości

2024-05-20 10:19

Adobe Stock

Skutki doznanych zbrodni wojennych to rany, które w sobie jako naród nosimy, ale które są też częścią naszej tożsamości. One nas tworzą, to doświadczenia naszych przodków - powiedziała portalowi Polskifr.fr prof. Monika Tomkiewicz, badacz z warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej. 20 maja przypada 82. rocznica mało znanej zbrodni w Święcianach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj