Reklama

Polska

„Życie jest dobre”: konferencja bioetyczna w „Niedzieli”

Marian Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Życie jest dobre” to temat konferencji bioetycznej, która odbyła się 26 września w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Konferencję zorganizowały: Fundacja „Jeden z nas”, Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” oraz redakcja „Niedzieli”.

W konferencji wzięli udział m. in. ks. inf. Ireneusz Skubiś - honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”, Kazimierz Kapera, Maria Smereczyńska, obrońcy życia m. in. z Przemyśla i Bielska-Białej, pracownicy i redaktorzy „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas konferencji prelegentami byli: Marek Jurek - poseł do Parlamentu Europejskiego (EKR), Anna Rachwalska - wiceprezes Stowarzyszenia Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” oraz Jakub Bałtroszewicz - sekretarz generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka „Jeden z nas”.

„Polska dzisiaj potrzebuje ludzi o dobrze uformowanym sumieniu. Bardzo ważne jest to, aby Bóg, honor, Ojczyzna, rodzina, życie ludzkie, to były główne wartości, które będą stanowiły fundament życia społecznego” - mówiła otwierając konferencję Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz zdjęcia: Życie jest dobre - konferencja

„Bardzo ważne jest właściwe ustawienie wartości w przestrzeni życia społecznego” - podkreśliła Lidia Dudkiewicz i dodała z nadzieją, że „idzie nowych ludzi plemię”.

Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego (EKR) odnosząc się do dzisiejszej sytuacji w Europie wskazał na konieczność opowiedzenia się po stronie cywilizacji miłości i życia. - W Europie toczy się bój o cywilizację miłości - mówił Marek Jurek i dodał, że „ niestety w Europie ideologia jest ważniejsza od przepisów prawa”.

„W Europie toczy się rewolucja przeciwko życiu, rewolucja homoseksualna i promuje się dzieciobójstwo prenatalne” - kontynuował Marek Jurek.

Reklama

Prelegent przypomniał równocześnie, że „pół wieku temu nie było w Europie żadnego kraju, oczywiści poza Związkiem Sowiecki, w którym dzieciobójstwo prenatalne byłoby legalne”.

Za adhortacją św. Jana Pawła II „Ecclesia in Europa” prelegent przypomniał, że to, co dzieje się we współczesnej Europie „to próba zniszczenia duszy chrześcijańskiej”.

Marek Jurek zaznaczył, że „konieczne jest promowanie wartości chrześcijańskich i cywilizacji miłości takich jak m. in. rodzicielstwo, trwałość pokoleń, rodzina”. - Kultura chrześcijańska jest zasadniczym składnikiem naszego dobra wspólnego. Dlatego potrzebny jest głos Polski w obronie cywilizacji miłości. Polska jest krajem, który w Europie w większości głosuje za poszanowaniem wartości społecznych i chrześcijańskich wynikających z cywilizacji miłości - podsumował Marek Jurek.

Następnie Anna Rachwalska, wiceprezes Stowarzyszenia Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” podkreśliła jak ważna jest pomoc małżeństwo niepłodnym. - 15 procent związków w Polsce cierpi na niepłodność - mówiła Anna Rachwalska.

Prelegenta podkreśliła, że „niepłodność nazywana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku” i wskazała na skuteczność naprotechnologii w leczeniu niepłodności, dodając równocześnie, że promowane w Polsce i w Europie in vitro „nie leczy bezpłodności”.

„Adopcja to także piękne rodzicielstwo”. - kontynuowała Anna Rachwalska.

Prelegentka podkreśliła, że „również duszpasterzom potrzebna jest rzetelna wiedza na tematy bioetyczne”.

Również Jakub Bałtroszewicz, sekretarz generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka „Jeden z nas” podkreślił jak ważne jest zaangażowanie organizacji pozarządowych w budowaniu cywilizacji miłości i życia wobec rewolucji, która dokonuje się w Europie”. - Konieczne jest zaangażowanie ruchów i stowarzyszeń katolickich w obronie życia ludzkiego w Europie - mówił Jakub Bałtroszewicz i przedstawił ideę inicjatywy „Jeden z nas”, która bardzo realnie zwróciła uwagę w Europie na obronę ludzkiego życia.

Reklama

Podczas konferencji zaprezentowano wydany w tym roku Przewodnik „Bioetyka dla młodych”. Publikacja ta zawiera zbiór rzetelnych odpowiedzi na szereg pytań dotyczących kwestii życia i stanowi kompendium wiedzy, które pomoże zrozumieć współczesne kwestie bioetyczne. Publikacja ta jest owocem pracy grupy specjalistów z dziedzin: bioetyki, biologii molekularnej, biotechnologii, medycyny i prawa medycznego. Książka została przygotowana pod patronatem: Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Fundacji Jerome Lejeune’a i Federacji „Jeden z nas”.

Po zakończeniu konferencji w Auli o. Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Krótka historia o tym, dlaczego życie jest dobre”. Wystawa ze zdjęciami Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej w tym dniu miała swoją polską premierę. W marcu 2015 r. została wystawiona w Europarlamencie i od tego czasu odwiedza różne miasta Europy. Częstochowa jest pierwszym polskim miastem, w którym będzie można obejrzeć tę ekspozycję na Jasnej Górze do 8 października br.

„Ta wystawa to polski znak na wierność wartościom często odrzucanym w Parlamencie Europejskim” - mówił otwierając wystawę Marek Jurek.

Natomiast Marta Dzbeńska - Karpińska podkreśliła, że „żyjemy w czasach, w których musimy przypominać, że życie jest dobre”. - Moją twórczością staram się służyć życiu. - dodała autorka zdjęć.

Również Lidia Dudkiewicz podkreśliła znaczenie wspólnoty i rolę „Niedzieli” w obronie najświętszych wartości takich jak: życie ludzkie, rodzina, rodzicielstwo.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli: abp Wacław Depo - metropolita częstochowski oraz przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-26 16:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiceminister zdrowia: będziemy ograniczali liczbę szpitali jednoimiennych

Będziemy ograniczali liczbę szpitali jednoimiennych w niektórych regionach – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dodał, że analizowana jest także możliwość uruchomienia w niektórych szpitalach jednoimiennych innej działalności szpitalnej.

Więcej ...

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Więcej ...

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

2024-06-26 10:02

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Brał w niej między innymi udział metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a także zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?