Reklama

Niedziela plus

Olimpijski finał

Laureaci OTK 2026 mogą już dziś wybierać przyszłe uczelnie

Adam Szewczyk

Laureaci OTK 2026 mogą już dziś wybierać przyszłe uczelnie

Udział w tej olimpiadzie pozwala odkryć, o co naprawdę chodzi w wierze – mówi Łucja Maria Zatyka, zwyciężczyni 36. edycji Olimpiady Teologii Katolickiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny finał odbył się w Szczecinie i przebiegał pod hasłem: „Chrzest – misja św. Ottona z Bambergu”.

Na Zachodnim Pomorzu

Reprezentanci czterdziestu diecezji, wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach, przybyli do Szczecina, by podjąć rywalizację w ostatnim etapie konkursu, a organizatorzy finału zadbali o to, by tłem zmagań stały się miejsca związane z misją ewangelizacyjną św. Ottona z Bambergu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Obok Szczecina chcieliśmy pokazać uczestnikom finału olimpiady miejsca, które 900 lat temu odwiedził św. Otton podczas misji chrystianizacyjnej na Pomorzu – mówi ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie, organizującego tegoroczny finał olimpiady. – Egzamin pisemny zorganizowaliśmy zatem w Wolinie. Odwiedziliśmy również Kamień Pomorski, a na wielki finał przybyliśmy do Szczecina, na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

Ostateczne zmagania olimpijczyków poprzedziła Eucharystia sprawowana w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Wiesława Śmigla, który podziękował młodzieży za intelektualne i duchowe zaangażowanie oraz podkreślił, jak wielkie to ma znaczenie.

Rozstrzygnięcie

Reklama

– W zmaganiach w Szczecinie wzięło udział 119 osób; tytuł laureata otrzymało 18 osób, a tytuł finalisty – 99 osób. Do ustnej części egzaminu przystąpiło 10 najwyżej punktowanych laureatów: Zuzanna Ćwik (diec. rzeszowska), Maja Głodek (arch. przemyska), Zofia Hajndrych (arch. poznańska), Wojciech Hrynkiewicz-Sudnik (arch. krakowska), Bartosz Idźkowski (diec. kaliska), Wiktoria Kopeć (arch. lubelska), Marcin Milewski (arch. warszawska), Noemi Rataj (diec. gliwicka), Milena Robak (arch. lubelska) i Łucja Zatyka (arch. warszawska).

Zwyciężczynią została Łucja Zatyka, drugie miejsce zajęła Maja Głodek, a trzecie – Wojciech Hrynkiewicz-Sudnik – podsumował przedstawiciel głównego organizatora OTK – ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, prorektor ds. pracowniczych i organizacyjnych UKSW w Warszawie.

Wysłuchane modlitwy

Łucja Maria Zatyka, uczennica II klasy II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, nie kryła wzruszenia po ogłoszeniu wyników.

– Odczuwam wielką wdzięczność, że moje modlitwy zostały wysłuchane i że ta praca zaowocowała – dzieliła się radością zwyciężczyni. – Aż do końca nie wierzyłam, że to jest możliwe, wszystko wydawało mi się takie przypadkowe, że tak dobrze to poszło... To znaczy – wiem, że to nie było przypadkowe, ale jakoś nie mogło to do mnie dotrzeć, że to jest możliwe.

Licealistka z Warszawy, która zgłębiała wiedzę i przeszła śpiewająco przez wszystkie, niełatwe, etapy, gorąco zachęcała do podejmowania olimpijskich wyzwań:

– Udział w OTK pozwala odkryć, o co naprawdę chodzi w wierze, bo bardzo często chodzimy do kościoła, modlimy się, być może należymy do jakichś wspólnot, ale czasem zapominamy o tym, że tak naprawdę w wierze chodzi po prostu o to, żebyśmy byli z Bogiem, który nas stworzył i który nas kocha, i gdyby nie On, to w ogóle byśmy nie istnieli. Wszechświat dalej by się kręcił, gdyby nas nie było, a mimo wszystko Bóg postanowił, że na tym świecie jesteśmy.

Podziel się:

Oceń:

2026-04-22 08:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Możemy się od nich uczyć

Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz wartościowe książki, a pierwsze trzy miejsca nagrody pieniężne

Łukasz Sztolf

Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz wartościowe książki, a pierwsze trzy miejsca nagrody pieniężne

„Świętowanie i odpusty w Kościele katolickim” – to hasło, które jest motywem przewodnim tegorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej.

Więcej ...

Raport ONZ: w 2025 r. głód dotknął 645 milionów ludzi

2026-07-27 07:19

Vatican Media

W ubiegłym roku głód dotknął prawie osiem procent światowej populacji – wynika z raportu „Stan bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie” (SOFI), przygotowanego przez pięć agencji ONZ. Mimo poprawy sytuacji zjawisko to nadal dotyka blisko 650 milionów ludzi na świecie - informuje Vatican News.

Więcej ...

Predykcje wyborcze. Krajobraz po trzęsieniu ziemi

2026-07-27 14:59

Adobe Stock

Nasza prognoza z 11 lipca nosiła tytuł „U progu wielkiej zmiany”. Nie minęły dwa tygodnie i nastąpił wstrząs, który przewidywaliśmy. Działania kierownictwa PiS uruchomiły bowiem lawinę, której skutki są przełomowe. Po niemal ćwierćwieczu dominacji na polskiej scenie politycznej Platformy (Koalicji) Obywatelskiej i PiS, ujrzeliśmy właśnie koniec tej epoki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marty o pomoc w sprawach trudnych

Wiara

Nowenna do św. Marty o pomoc w sprawach trudnych

Niemcy: kobieta, która zginęła w ataku w Berlinie to...

Wiadomości

Niemcy: kobieta, która zginęła w ataku w Berlinie to...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Komunikat wz. z wydarzeniem

Kościół

Komunikat wz. z wydarzeniem "Dominikański Tydzień...

Oświadczenie Ruchu Wojowników Maryi

Kościół

Oświadczenie Ruchu Wojowników Maryi

Słowo metropolity gdańskiego nt. korzystania z posługi...

Kościół

Słowo metropolity gdańskiego nt. korzystania z posługi...

Japonia: Na rynek trafiły „ludzkie lodówki” - kabiny...

Wiadomości

Japonia: Na rynek trafiły „ludzkie lodówki” - kabiny...

Częstochowa: występ satanistycznej grupy odwołany po...

Wiadomości

Częstochowa: występ satanistycznej grupy odwołany po...

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.