Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo przewodniczył modlitwie za środowisko akademickie Częstochowy

Ks. Mariusz Frukacz

„Mądrości nie zdobywa się przez zasługi, ale przychodzi jako obdarowanie”. - w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który wieczorem 11 października w kościele akademickim pw. św. Ireneusza w Częstochowie przewodniczył Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki.

We wspólnej modlitwie wzięli udział studenci, profesorzy, rektorzy i władze wyższych uczelni. Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. dr hab. Marian Duda, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i ks. Jacek Michalewski, duszpasterz akademicki i proboszcz parafii akademickiej pw. św. Ireneusza. - Gromadzimy się w świątyni akademickiej jak w Domu Ojca, aby Jezusowi zawierzyć świat akademicki Częstochowy - mówił na początku Mszy św. ks. Jacek Michalewski.

Nawiązując do hasła Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - papieżem rodziny” ks. Michalewski podkreślił, że „dzisiejsza rodzina wpisana jest w całą tematykę cywilizacji miłości”.

Reklama

W homilii abp Depo podkreślił, że „studenci są niespokojni nadzieją znalezienia prawdy, aby nią żyć”.

Nawiązując do czytań mszalnych abp Depo zaznaczył, że „Ewangelia pyta młodego człowieka o kres, o wieczność”. - Iść przed siebie to mieć świadomość celu. Postawić właściwe pytanie to skrócić drogę do prawdy.- mówił abp Depo przypominając słowa św. Jana Pawła II.

„Bardzo ważny jest spotkanie Jezusa twarzą w twarz, z tajemnicą Jego Osoby” - kontynuował arcybiskup i pytał: Co mam czynić, jak żyć? - Jezus mówi zostaw to, co było dotychczasowym sposobem twojego życia i idź za Mną. Jezus daje młodemu człowiekowi siebie. Tej drogi nic nie zastąpi, ani pobożność, ani prawość czy nawet pragnienie Bożego Królestwa - odpowiedział arcybiskup.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał, że „łaska to jest udzielenie się Boga jako źródła mądrości, łaski i życia” i dodał, że „człowiek wybiera co chce w imię wolności. Pycha, własna recepta na życie sprawia, że człowiek odchodzi zasmucony od Jezusa, bo opiera się tylko na sobie samym”.

„Poznanie Boga bez poznania własnej nędzy prowadzi do rozpaczy, do pychy” - kontynuował metropolita częstochowski przypominając słowa francuskiego filozofa Błażeja Pascala.

Arcybiskup wskazał, że „drogą wyjścia i rozwiązania jest Chrystus, bo mówi o tajemnicy człowieka”.

„Poszukiwanie prawdy i służba prawdzie daje nam możliwość wyboru jednej z najwłaściwszych dróg w życiu. Odkrywając prawdę trzeba trwać na modlitwie o jej zrozumienie i świadectwo” - zakończył abp Depo.

Ośrodek akademicki i kościół św. Ireneusza nawiązują do tradycji duszpasterstwa akademickiego "Piwnica" z końca lat 60. i lat 70., kiedy to wbrew woli władz komunistycznych biskup częstochowski Stefan Bareła udostępnił duszpasterstwu akademickiemu, którym kierował ks. Ireneusz Skubiś, piwnice Kurii diecezjalnej.

Dalszy rozwój duszpasterstwa akademickiego nastąpił w latach 80. Wówczas duszpasterstwo zostało przeniesione do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Tysiąclecie w Częstochowie. Nowym etapem w rozwoju duszpasterstwa było powołanie 25 marca 2004 r. przez abp. Nowaka pierwszej w Polsce personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza BM. Uroczystego poświęcenia kościoła akademickiego p.w. św. Ireneusza dokonał abp Stanisław Nowak 9 października 2011 r.

Patronką duszpasterstwa akademickiego archidiecezji częstochowskiej jest św. Teresa Benedykta od Krzyża Edyta Stein.

2015-10-11 21:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zasłużyli na wakacje

Maciej Orman/Niedziela

Wielu studentów nie wyobraża sobie zakończenia roku bez Mszy św.

To był rok! Aby się o tym przekonać, wystarczyło zajrzeć do Duszpasterstwa Akademickiego Emaus w Częstochowie.

Więcej ...

Jasna Góra: dziękczynienie we Wniebowzięcie za Cud nad Wisłą i św. Jana Pawła II

2020-08-11 10:58

Bożena Sztajner/Niedziela

W duchu wielkiego dziękczynienia za „Cud nad Wisłą” w stulecie zwycięskiej bitwy oraz za św. Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin upływać będzie tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia na Jasnej Górze. Przeor klasztoru przypomniał, że losy bitwy polsko-bolszewickiej bardzo mocno wpisane są w pielgrzymią modlitwę w sanktuarium.

Więcej ...

Bejrut: pielęgniarka uratowała w chwili wybuchu troje wcześniaków

2020-08-12 10:25

Twitter

Zdjęcie nieznanej pielęgniarki z uniwersyteckiego Szpitala św. Jerzego w Bejrucie, która uratowała troje wcześniaków z neonatologicznego oddziału intensywnej terapii, obiegło cały świat, stając się ilustracją bohaterskiego czynu w obliczu niespotykanej tragedii. Eksplozja w stolicy Libanu, do której doszło 4 sierpnia, zamieniała miasto w ruinę. W wyniku wybuchu ginęło co najmniej 220 osób, 7 tys. mieszkańców zostało rannych i około 300 tys. ludzi straciło dach nad głową.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

USA: Archidiecezja Detroit zabroniła grupom LGBT...

Świat

USA: Archidiecezja Detroit zabroniła grupom LGBT...

Służą – strzegą – prowadzą

Wiara

Służą – strzegą – prowadzą

Transparentna święta

Święci i błogosławieni

Transparentna święta

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...