Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo przewodniczył modlitwie za środowisko akademickie Częstochowy

2015-10-11 21:29

Ks. Mariusz Frukacz

„Mądrości nie zdobywa się przez zasługi, ale przychodzi jako obdarowanie”. - w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który wieczorem 11 października w kościele akademickim pw. św. Ireneusza w Częstochowie przewodniczył Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki.

We wspólnej modlitwie wzięli udział studenci, profesorzy, rektorzy i władze wyższych uczelni. Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. dr hab. Marian Duda, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i ks. Jacek Michalewski, duszpasterz akademicki i proboszcz parafii akademickiej pw. św. Ireneusza. - Gromadzimy się w świątyni akademickiej jak w Domu Ojca, aby Jezusowi zawierzyć świat akademicki Częstochowy - mówił na początku Mszy św. ks. Jacek Michalewski.

Nawiązując do hasła Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - papieżem rodziny” ks. Michalewski podkreślił, że „dzisiejsza rodzina wpisana jest w całą tematykę cywilizacji miłości”.

Reklama

W homilii abp Depo podkreślił, że „studenci są niespokojni nadzieją znalezienia prawdy, aby nią żyć”.

Nawiązując do czytań mszalnych abp Depo zaznaczył, że „Ewangelia pyta młodego człowieka o kres, o wieczność”. - Iść przed siebie to mieć świadomość celu. Postawić właściwe pytanie to skrócić drogę do prawdy.- mówił abp Depo przypominając słowa św. Jana Pawła II.

„Bardzo ważny jest spotkanie Jezusa twarzą w twarz, z tajemnicą Jego Osoby” - kontynuował arcybiskup i pytał: Co mam czynić, jak żyć? - Jezus mówi zostaw to, co było dotychczasowym sposobem twojego życia i idź za Mną. Jezus daje młodemu człowiekowi siebie. Tej drogi nic nie zastąpi, ani pobożność, ani prawość czy nawet pragnienie Bożego Królestwa - odpowiedział arcybiskup.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „łaska to jest udzielenie się Boga jako źródła mądrości, łaski i życia” i dodał, że „człowiek wybiera co chce w imię wolności. Pycha, własna recepta na życie sprawia, że człowiek odchodzi zasmucony od Jezusa, bo opiera się tylko na sobie samym”.

„Poznanie Boga bez poznania własnej nędzy prowadzi do rozpaczy, do pychy” - kontynuował metropolita częstochowski przypominając słowa francuskiego filozofa Błażeja Pascala.

Arcybiskup wskazał, że „drogą wyjścia i rozwiązania jest Chrystus, bo mówi o tajemnicy człowieka”.

„Poszukiwanie prawdy i służba prawdzie daje nam możliwość wyboru jednej z najwłaściwszych dróg w życiu. Odkrywając prawdę trzeba trwać na modlitwie o jej zrozumienie i świadectwo” - zakończył abp Depo.

Ośrodek akademicki i kościół św. Ireneusza nawiązują do tradycji duszpasterstwa akademickiego "Piwnica" z końca lat 60. i lat 70., kiedy to wbrew woli władz komunistycznych biskup częstochowski Stefan Bareła udostępnił duszpasterstwu akademickiemu, którym kierował ks. Ireneusz Skubiś, piwnice Kurii diecezjalnej.

Dalszy rozwój duszpasterstwa akademickiego nastąpił w latach 80. Wówczas duszpasterstwo zostało przeniesione do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Tysiąclecie w Częstochowie. Nowym etapem w rozwoju duszpasterstwa było powołanie 25 marca 2004 r. przez abp. Nowaka pierwszej w Polsce personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza BM. Uroczystego poświęcenia kościoła akademickiego p.w. św. Ireneusza dokonał abp Stanisław Nowak 9 października 2011 r.

Patronką duszpasterstwa akademickiego archidiecezji częstochowskiej jest św. Teresa Benedykta od Krzyża Edyta Stein.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Josep Ha: jestem przerażony brutalnością policji w Hongkongu

2019-11-14 17:47

Vatican News

Brutalność policji w Hongkongu

„Wzywam policję do zachowania powściągliwości. Wraz ze wszystkimi mieszkańcami naszego miasta jestem przerażony jej brutalnością wobec studentów” – powiedział bp Joseph Ha. Tak hierarcha skomentował ostatnie ataki sił porządkowych na członków społeczności akademickiej w Hongkongu.

Więcej ...

Po co jest Niedziela Słowa Bożego?

2020-01-21 09:37

Niedziela Ogólnopolska 4/2020, str. VII

Paulina Nita/Niedziela

Więcej ...

"Poznańskie Słowiki" z koncertem w Wambierzycach

2020-01-25 22:09

źródło: Sanktuarium w Wambierzycach

Koncert chóru "Poznańskie Słowiki"

Najsłynniejszy chór w Polsce po raz kolejny zaśpiewał w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej. Tym razem był to koncert świąteczny zatytułowany "Słowicze kolędowanie".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...