Reklama

Prezentacja parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaszczwi

W trudzie krzyża

Niedziela rzeszowska 13/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaszczwi została utworzona w 1982 r. Obecnie liczy niespełna 1500 wiernych. Na razie doczekała się jednego powołania kapłańskiego. Od początku istnienia parafii obowiązki proboszcza pełni ks. kan. Władysław Rogała.

Uroczystości religijne upiększa chór parafialny prowadzony przez organistę. W uroczystości patriotyczne włącza się także drużyna harcerska im.

J. Piłsudskiego z miejscowej szkoły. W miejscowym Domu Ludowym, w okresie bożonarodzeniowym młodzież wystawia jasełka.

Z dziejów Jaszczwi

Jaszczew to wieś oddalona o 12 km od Krosna. Prawdopodobnie została założona w końcu XIV w. W dokumentach pojawiają się różne zapisy jej nazwy, np. w 1446 r. miejscowość nosiła nazwę Jaźwcza, a w 1536 - Jaszczwia. Akta sanockie podają, że w latach 1471-86 miejscowość należała do Jędrzeja i Małgorzaty z Jaszczwi, ale już w 1509 r. jako właściciel wymieniany jest Andrzej Jaźwiecki. Końcem XVI w. wieś znalazła się w posiadaniu rodziny Skotnickich, a następnie Firlejów. Kilkakrotnie zmieniali się jeszcze właściciele Jaszczwi, aż wreszcie w początkach XX w. znalazła się ona w rękach znanego hodowcy szlachetnych koni - Augusta Jordana Stojowskiego. We wsi był wtedy pięknie utrzymany dwór wraz z dużym, wypielęgnowanym parkiem dworskim.

Jaszczew rozciąga się nad pokładami ropy naftowej. Występują tu także źródła mineralne. Te bogactwa mineralne nie odgrywają jednak znaczniejszej roli w życiu mieszkańców wioski. Ludzie zajmują się przede wszystkim rolnictwem, chociaż ziemie nie są tu urodzajne. Jak w większości miejscowości na tym terenie we znaki daje się bezrobocie.

Nawiązując do Krzyża...

Jaszczew należała do parafii w Szebniach. Ze względu na znaczne odległości od kościoła parafialnego (5 km) wiele osób miało kłopoty z dotarciem na Mszę św. W latach 70. ks. Józef Opioła starał się o utworzenie kaplicy dojazdowej. Od listopada 1974 r. księża zaczęli odprawiać regularne Msze św. w wynajętej w domu prywatnym, sali katechetycznej. Cztery lata później wykupiono ten dom i adoptowano część na kaplicę. Władze świeckie piętrzyły trudności, ale dzięki stanowczości i uporowi proboszcza ze Szebni oraz zdecydowaniu ludzi pokonano te kłopoty. W 1981 r. dokonano ponownej przebudowy z myślą o utworzeniu samodzielnej parafii. Ponieważ był to czas stanu wojennego zdecydowano o wezwaniu parafii nawiązującym do krzyża.

Bp Ignacy Tokarczuk dekretem z 21 czerwca 1982 r. erygował samodzielny ośrodek duszpasterski - .Duszpasterstwo Rzymsko-Katolickie w Jaszczwi pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.. Duszpasterzem parafii został mianowany ks. Władysław Rogała. Rozpoczęły się starania o pozwolenie na budowę kościoła i cmentarza. 15 lutego 1984 r. dzięki pomocy życzliwych osób, przyszło pozwolenie i pod koniec tego samego roku rozpoczęto wykopy pod fundamenty.

29 września następnego roku bp Ignacy Tokarczuk poświęcił cmentarz wraz z kaplicą cmentarną pw. Wszystkich Świętych, a 13 września 1986 r. kamień węgielny pod nowy kościół.

Z zapałem i artystyczną wrażliwością

Projekt świątyni wykonał architekt krośnieński Mieczysław Krukierek. Natomiast jej architekturę i wyposażenie wnętrza zaplanował sam Ksiądz Proboszcz. Kościół w kształcie rotundy wybudowano z cegły i żelbetonu. Wierni wznosili tę nową świątynię z wielkim zaangażowaniem. Ksiądz Rogała nazwał grupę ludzi, którzy organizowali budowę zapaleńcami. Pracami kierował komitet budowy pod kierunkiem Księdza Proboszcza. Aktu poświęcenia kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego dokonał bp Ignacy Tokarczuk 14 września 1991 r.

Teraz już emocje opadły. Trwają prace związane z wykończeniem wnętrza świątyni. Artystyczna wrażliwość Księdza Proboszcza nie pozwala na przypadkowe elementy wyposażenia. W głównym ołtarzu jest ogromny krzyż, pod którym staną figury (zgodnie z opisem Pisma Świętego) rzeźbione w drewnie. Obok - kuliste tabernakulum z czerwonymi promieniami. Ołtarz główny także jest rzeźbiony w drewnie - wg projektu Księdza Proboszcza. Z boku powstaje kaplica polska. W centrum umieszczony jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej, obok będą figury świętych: patronów Polski oraz patronów diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie