Reklama

Watykan

Kard. Schönborn: Synod Biskupów musi rozwijać ducha misyjnego

Kard. Schönborn

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Sukces instytucji Synodu Biskupów mierzy się przede wszystkim tym, czy rozwija on życie Kościoła i ducha misyjnego. Podkreślił to kardynał Christoph Schönborn 19 października w Watykanie podczas uroczystej akademii z okazji 50-lecia istnienia synodów biskupów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obecności papieża Franciszka i ojców synodu biskupów arcybiskup Wiednia, główny mówca podczas tej uroczystości powiedział, że synod biskupów jest „uprzywilejowanym miejscem interpretacji i wcielania w życie Soboru”. Jako miarę zastosowano tu jerozolimski sobór apostołów. „Rozmawiajmy mniej abstrakcyjnie i z mniejszym dystansem”, zachęcił kard. Schönborn uczestników obradującego od dwóch tygodni synodu na temat rodziny. Zwrócił uwagę, że podczas tych obrad chodzi bardziej o to, aby dać sobie nawzajem konkretne świadectwo działania Boga, by ostatecznie wspólnie sformułować ocenę woli Bożej.

Po kard. Schönbornie, który na życzenie papieża wygłosił okolicznościowe przemówienie, zabrali głos przedstawiciele wszystkich kontynentów. W imieniu Europy głos zabrał arcybiskup Westminsteru, kard. Vincent Gerald Nichols. Uroczysta akademia jest głównym punktem 14. zwyczajnego zgromadzenia Synodu Biskupów na temat małżeństwa i rodziny. Tworząc instytucję synodu biskupów Papież Paweł VI odpowiedział na życzenie ojców II Soboru Watykańskiego. Oficjalnym dokumentem jest ogłoszone 15 września 1965 roku moto proprio „Apostolica sollicitudo”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wielkie zainteresowanie, jakie wywołał na świecie obecny synod pokazuje, „jak bardzo żywotną instytucją jest aż do dziś synod biskupów”, mówił kard. Schönborn. Jak zauważył, synod biskupów i sposobów są z sobą „nierozłącznie związane” nie tylko z powodu powołania tego organizmu przed 50 laty, ale przede wszystkim dlatego, że synod jest miejscem interpretacji i wcielania w życie reform, jakich chciał sobór. Uzasadnione krytyki sposobu prac synodów, jakie pojawiały się w przeszłości, zostały uwzględnione reformami wprowadzonymi przez papieży Benedykta XVI i Franciszka.

W swoim referacie kard. Schönborn poświęcił wiele miejsca kwestii właściwych metod pracy synodu biskupów. Chodzi bowiem o jego funkcję jako instytucję kolegialności biskupów „cum et sub Petro” (z Piotrem i pod jego władzą) w odpowiedzialności za Kościół oraz jako organ doradczy papieża. Arcybiskup Wiednia opowiedział się za przyjęciem nowotestamentowego soboru apostołów jako „modelu metod prac synodalnych”. Ten „pierwszy synod”, podczas którego chodziło o „całość drogi chrześcijańskiej”, był „na tyle owocny, że my po dziś dzień żyjemy jego owocami”. Ówczesny konflikt był tam otwarcie nazwany i przedyskutowany., podkreślił kard. Schönborn nawiązując do obecnej sytuacji. „Papież Franciszek zachęca nas, aby nie bać się dyskusji i sporów, a traktować je jako siłę napędową, która pozwala na dojrzewanie odróżniania duchów”, stwierdził przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii.

Nawiązując do obecnych debat synodalnych powiedział, że „debata teologiczna ostatnich miesięcy stanowiła ważny wkład dla drogi synodu”. Jednocześnie jednak ta debata prowadzona była czasem z pewnym zawzięciem, goryczą i nie zawsze w duchu wzajemnego słuchania”, skrytykował austriacki purpurat. Dlatego radzi, aby przypomnieć sobie metody z początków Kościoła.

Kard. Schönborn zasugerował obecnym obradom synody dwie propozycje. Jego zdaniem, biskupi jako członkowie synodu, nie powinni czuć się tak, jak posłowie w parlamencie, gdyż „wiary się nie reprezentuje, lecz daje się jej świadectwo”. Mówmy mniej abstrakcyjnie i z mniejszym dystansem . Dawajmy sobie nawzajem dowody tego, co wskazuje nam Pan i jak doświadczamy Jego działania”, apelował do ojców synodu kard. Schönborn. Aby osiągnąć jedność konieczne są intensywne starania podczas obrad, bo ostatecznie przecież chodzi o wspólny proces dochodzenia do ostatecznej oceny. go dokumentu. Chodzi tu o „postawę przełomu” oraz o to, „żebyśmy wszyscy byli bardziej misjonarscy”, stwierdził kard. Schönborn powołując się na wypowiedzi papieża Franciszka.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-17 19:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. L. Melina: nadszedł czas, aby powiedzieć - non possumus

Ks. prof. Livio Molina

Amarvudol/pl.wikipedia.org

Ks. prof. Livio Molina

Tym, którzy nawołują do zrewidowania podstaw naszej wiary i dostosowania ich do dzisiejszych czasów, Kościół musi powiedzieć: Non possumus - nie możemy! Taki pogląd wyraził ks. prof. Livio Melina, prezes Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, podczas prezentacji książki „La speranza della famiglia" (Nadzieja rodziny) autorstwa kard. Gerharda Müllera - prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

Więcej ...

Katedra polowa: odsłonięto tablicę upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

2024-11-05 14:58
Włocławek

Adobe.Stock

Włocławek

Biskup Wiesław Lechowicz przewodniczył w katedrze polowej Wojska Polskiego Mszy św., w czasie której odsłonięta została tablica upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. W tym roku obchodzimy 40. rocznicę śmierci kapelana „Solidarności”. Po zakończonej Eucharystii odbyło się sympozjum na temat błogosławionego oraz kleryków-alumnów, którzy w okresie PRL odbywali przymusową służbę wojskową. W latach 1966-1968 taką służbę w 54 Szkolnym Batalionie Ratownictwa Terenowego w Bartoszycach odbywał także ks. Jerzy Popiełuszko.

Więcej ...

W łączności z tymi, którzy odeszli

2024-11-06 11:52

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przewodniczył w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Dewajtis Mszy św. za zmarłych pracowników, studentów i absolwentów UKSW.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w słowach Jezusa wyczuwamy radykalizm postępowania...

Wiara

Dziś w słowach Jezusa wyczuwamy radykalizm postępowania...

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Kościół

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Nowy biskup pomocniczy w diecezji warszawsko-praskiej

Kościół

Nowy biskup pomocniczy w diecezji warszawsko-praskiej

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Kościół

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Wiadomości

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Święta i uroczystości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Zmarła Irena Golec. Żegnaj, Kochana Mamusiu....

Wiadomości

Zmarła Irena Golec. Żegnaj, Kochana Mamusiu....