Reklama

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Warsztaty Cywilizacji Miłości

W dzisiejszych czasach w dobrym tonie jest "być zintegrowanym". Wiedzą o tym i starsi i młodsi, dlatego integruje się, kto może. Z tej idei postanowili skorzystać również członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W dniach od 22 do 30 lipca gościli 25-osobową grupę z Irlandii, Włoch i Czech. Spotkanie to nazwano "Warsztatami Cywilizacji Miłości".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapytają Państwo pewnie, skąd taki międzynarodowy skład? Otóż wszystko zaczęło się w 2000 r. podczas V Światowych Dni Młodzieży. Jedna z lubelskich grup czas przed spotkaniem z Ojcem Świętym spędziła w Trei, goszcząc u rodzin, które zaproponowały im "dach nad głową". Jak zawsze przy tego typu spotkaniach zawiązały się znajomości i przyjaźnie, które postanowiono kontynuować. Rok później Magdalena Bień i Agnieszka Furtak pojechały ponownie do Trei w charakterze obserwatorek. Spotykali się tam ludzie z Irlandii, Czech i Włoch. Na owym spotkaniu postanowiono do programu wymiany włączyć również Polskę. Rok po tym spotkaniu (w 2002 r.) 14-osobowa grupa z Lublina wyjechała w ramach tego projektu do Arklow pod Dublinem. Można więc powiedzieć, że w pewnym sensie obecne spotkanie młodzieży w Lublinie było formą rewizyty.
Te dziewięć dni młodzi Europejczycy spędzili poznając Lublin i jego okolice. Zwiedzali m.in. Zamek, Bramę Grodzką i Majdanek. Były to wycieczki zatytułowane Lublin jako miejsce gdzie Wschód i Zachód spotykają się. Młodzi byli ponadto w Częstoborowicach, gdzie odbywały się rekolekcje kandydackie dla przyszłych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Goście z zagranicy uczestniczyli tam w spotkaniu zatytułowanym Wymarzona Europa Młodych. Byli też w Lubartowie na koronacji obrazu św. Anny. Ostatnie dwa dni spędzili w Zawieprzycach. Tam też spotkali się z ordynariuszem archidiecezji lubelskiej, abp. Józefem Życińskim.
Każdego dnia miały miejsce różnego rodzaju dyskusje i warsztaty. Rozmawiano m.in.: o problemach młodzieży z różnych środowisk, o ubóstwie, o wspólnej Europie i o tym, co nasze kraje mogą wnieść do tej wspólnoty. Stałym elementem była międzynarodowa Msza św. Odprawiano ją w czterech językach: polskim, czeskim, włoskim i angielskim. To spotkanie miało służyć upowszechnieniu cywilizacji miłości. Koordynator tego spotkana, Magdalena Bień w rozmowie powiedziała: "Nasze spotkanie odbywało się po to, aby wypromować Europę wspólnych wartości. Ojciec Święty nawołuje do budowy cywilizacji miłości. My chcemy być budowniczymi tej cywilizacji".
Na owoce tego spotkania trzeba będzie jeszcze poczekać. Ale już teraz powinniśmy mieć świadomość tego, że inny nie oznacza gorszy. Tak naprawdę mamy wiele do zaoferowania. Poza tym przy bliższym poznaniu okazuje się, że wszyscy mamy takie same problemy. A to, co nas pozornie dzieli, tak naprawdę - łączy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Spotkanie przyjaciół

2024-05-02 09:15

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

– Razem ze Wspólnotą seminaryjną dziękuję wam moi drodzy za ogromną życzliwość. „Dzień otwartej furty” jest znakiem tej wdzięczności – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst