Halina Szydełko jest od 17 lat prezesem Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Przez cztery lata wchodziła też w skład władz światowych AK z siedzibą w Rzymie. Współpracując od kilku lat z Parlamentarnym Zespołem Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Ruchu Światło i Życie, organizowała konferencje i kampanie społeczne. Kandydowała z Rzeszowa, zdobyła 10483 głosy. W nowym Sejmie będzie bezpartyjnym posłem klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.
"Pragnę zapewnić, że w Sejmie RP będę reprezentować nie tylko swój region, ale także środowisko Akcji Katolickiej, organizacji, która wiele dla mnie znaczy, na rzecz której działam już od dwudziestu lat, a która ma do spełnienia ważną rolę w realizacji apostolskiej misji Kościoła w polskim życiu publicznym" - wyjaśniła świeżo upieczona posłanka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Antoni Szymański był kandydatem PiS do Senatu z okręgu nr 66 (powiaty gdański, starogardzki, tczewski). To polityk i działacz katolicki, były członek Zespołu do Spraw Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Był już posłem III kadencji i senatorem VI kadencji. W wyborach 25 października otrzymał 43842 głosy.
Reklama
Jak zapowiedział w rozmowie z KAI, ma sprecyzowane plany swojej działalności w Senacie, które będą nawiązywały do jego doświadczenia parlamentarnego. - Zajmuję się polityką społeczną, w tym szeroko rozumianą polityką rodzinną. Będę uczestniczył w pracach senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej - poinformował Szymański.
Jako senator będzie dążył do wskrzeszenia idei opracowania dokumentu, który na podstawie wspólnej deklaracji rządu i Episkopatu Polski sprzed kilku lat omówiłby najpilniejsze postulaty polityki rodzinnej w naszym kraju.
"Niestety, jak wiele innych rzeczy, rząd PO takiego dokumentu nie zaproponował i takiego dokumentu nie ma. Wyobrażam sobie, że powinien on być objęty bardzo szerokimi konsultacjami z organizacjami pozarządowymi, Kościołem i samymi rodzicami. Powinien zawierać w różnych aspektach bardzo konkretne rozwiązania w zakresie pomocy rodzinie czy pracy na rzecz większej trwałości rodzin" - wyjaśnił senator Szymański.
Do Sejmu dostał się także Robert Telus, w ubiegłej kadencji członek Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji oraz inicjator powołania Zespołu Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Ruchu Światło i Życie, organizator w Sejmie wielu sympozjów i konferencji poświęconych m.in. propagowaniu katolickiej nauki społecznej. Kandydował z Piotrkowa Trybunalskiego, otrzymując 18670 głosów.
Piotr Pyzik kandydował z list PiS w Gliwicach. W ubiegłej kadencji przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Dzieła Misyjnego zebrał 7326 głosów.
Reklama
Do Sejmu dostał się także Tomasz Latos, w ub. kadencji członek Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, jeden z kandydatów na nowego ministra zdrowia.
Wojciech Skurkiewicz został posłem PiS z Radomia, gdzie zebrał 7058 głosów. W ubiegłej kadencji zaangażowany był jako senator m.in. w inicjatywę uchwalenia Roku Jana Pawła II i upamiętnienia ks. Jana Twardowskiego w 100. rocznicę urodzin kapłana-poety. Protestował przeciwko pomysłom usuwania krzyży z przestrzeni publicznej (m.in. komendy miejskiej policji w Radomiu).
Swój mandat odnowił także Jan Maria Jackowski, senator PiS kojarzony ze środowiskiem Radia Maryja, członek senackiej komisji spraw zagranicznych, podobnie jak Antoni Szymański laureat w przeszłości Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego przyznawanej za zasługi w działaniach na rzecz rodziny w Polsce. Kandydował z okręgu nr 39 (powiaty ciechanowski, mławski, płoński, przasnyski, żuromiński), w którym zdobył 56216 głosów.