Reklama

Kościół z Wartkowic w Dziekanowicach

Niedziela łódzka 33/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół pw. św. Anny i św. Wawrzyńca z Wartkowic jest jednym z najcenniejszych obiektów umiejscowionych w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Translokacja świątyni, wzniesionej w roku 1719, do dziekanowickiego skansenu nastąpiła późną jesienią 1997 r. Odbyła się ona za zgodą Kurii Archidiecezjalnej w Łodzi, konserwatorów zabytków z Sieradza oraz mieszkańców Wartkowic. Cała operacja przebiegła bardzo sprawnie dzięki ekipie cieśli z Nowego Targu i wyjątkowej mobilizacji pracowników WPE.
Warto przypomnieć, że podczas trwających zaledwie miesiąc prac rozbiórkowych, odsłonięto fragmenty polichromii z XVIII w., najwyraźniej widoczne w prezbiterium i na ścianach nawy. Odkrycie świadczy o bogatym niegdyś wystroju kościoła, tak znamiennym dla świątyń z okresu baroku. Pod podłogą nawy natrafiono na murowany grobowiec, w którym znajdowały się doczesne szczątki dwóch osób. Napis na tabliczce wydobytej z grobowca wskazywał, że pochowano tu hrabiego Bogumiła Załuskiego (prawdopodobnie z żoną). Był on fundatorem rozbudowy kościoła w 1818 r. O pracach remontowo-budowlanych mówiły również stare dokumenty znalezione w kuli wieńczącej kościelną wieżę.
Wartkowicka świątynia, przeniesiona do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, przeżywa drugą młodość. Ołtarzom i wszystkim innym elementom tworzącym jej wystrój przywrócono dawny blask. Wspaniałe tło dla ołtarza głównego z XVIII-wiecznym obrazem św. Anny Samotrzeciej stanowi draperia upiększająca ściany prezbiterium. Na podstawie zachowanych śladów odtworzono cztery fragmenty polichromii, przywracając im dawną kolorystykę. Odrestaurowano również organy datowane na rok 1896.
Uwagę zwiedzających przyciąga zarówno pieczołowicie odnowiona ambona, jak i piękna chrzcielnica (obie z XVIII w.). Na dłużej zatrzymuje wzrok wspomniany już obraz św. Anny Samotrzeciej. W bocznym ołtarzu, usytuowanym po prawej stronie nawy, umieszczony jest interesujący obraz olejny przedstawiający św. Jana Chrzciciela. Do ciekawych obiektów należą także dwie ławy kolatorskie z pierwszej połowy XIX w., ustawione w prezbiterium i efektowny element architektoniczny, którym jest belka łuku tęczowego. Pamiątką po ks. Stefanie Skowrońskim, przedwojennym proboszczu parafii Wartkowice, jest namalowany przez niego obraz Serca Maryi.
Najtrudniejsze i najbardziej kosztowne działania translokacyjne dotyczyły wykonania więźby dachowej, ustawienia wieży i pokrycia dachu gontem. W maju 2000 r., po kolejnych niełatwych etapach prac, w świątyni celebrowano Mszę św. Uczestniczyli w niej klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Wszystkie prace związane z translokacją i konserwacją zakończono w roku 2001. Dzięki temu, 9 listopada 2001 r. cenny zabytek drewnianej architektury sakralnej ziemi łódzkiej został udostępniony zwiedzającym.

Opracowano na podstawie wydawnictwa Kościół z Wartkowic w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach autorstwa Andrzeja Kaszubkiewicza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst