Reklama

Polska

Prymas Polski: tylko budowanie na uczciwości ma trwałą przyszłość

episkopat.pl

„Wszelkie społeczne wynaturzenia mają swoje źródło w chęci panowania nad innymi, a więc w takim sprawowaniu władzy, które ostatecznie rujnuje i niszczy. Tylko budowanie oparte na mądrości, na uczciwości, na trosce o innych może mieć trwałą przyszłość” – mówił w Święto Niepodległości abp Wojciech Polak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie Mszy św. za Ojczyznę w 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nawiązując do tego wydarzenia i cytując św. Jana Pawła II przypomniał, że Polska przetrwała czas zaborów nie w oparciu o środki fizycznej potęgi, ale dzięki własnej kulturze. Tej kulturze, która ma swoje korzenie w piastowskim Gnieźnie – u źródeł naszego chrztu i naszej państwowości.

„Są to korzenie kultury otwartej i przyjaznej dla innych, współistnienia w wielkiej rodzinie ludów i narodów Europy, korzenie w większości inspirowane wiarą i miłością do Boga i do drugiego człowieka. Warto się o to upominać i o tym właśnie stąd, z Gniezna, wciąż przypominać” – mówił Prymas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup gnieźnieński podkreślił również, że Polska jest naszą wspólną sprawą. Wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni i wezwani do bronienia i promowania wspólnego dobra, do budowania gmachu naszej umiłowanej Ojczyzny. Przestrzegał przy tym za Księgą Mądrości przed takim budowaniem, którego owocem jest „rozkład i destrukcja”, a które ma swoje źródło w chęci panowania nad innymi, a więc w takim sprawowaniu władzy, które ostatecznie rujnuje i niszczy.

„To ono powoduje, że z horyzontu ludzkiego działania znika miłość czy troska o innych, a w to miejsce wkrada się nieuczciwość i nieprawość” – stwierdził abp Polak dodając, że wszystko to z kolei „narusza elementarną sprawiedliwość w życiu społecznym, jest źródłem krzywdy i wyzysku, poczucia marginalizacji i odrzucenia, podważa więzi oparte na prawdzie i podcina wzajemne zaufanie”.

„Gdy w taki sposób w życie społeczne, w nasze wspólne budowanie Ojczyzny zakrada się powoli nieufność i podejrzliwość, wówczas siłą rzeczy rozpada się to, co nas naturalnie jednoczy i łączy. Zniszczeniu ulega dobro wspólne. Pojawiają się podejrzenia i oskarżenia. Rodzi wrogość i powstają podziały” – mówił dalej abp Polak.

Reklama

„Trzeba więc – kontynuował odwołując się ponownie do Księgi Mądrości – nieustannie nawracać się ku mądrości i szukać w życiu uczciwości, świętości święcie przestrzegać. Tylko takie budowanie oparte na mądrości, na uczciwości, na przestrzeganiu prawa, na trosce o innych, na autentycznym poszukiwaniu wspólnego dobra, może mieć trwałą przyszłość” - przekonywał.

W swoim słowie metropolita gnieźnieński zachęcał też do wychowywania młodego pokolenia w „zdrowym patriotyzmie”. A dobrze pojęty patriotyzm – tłumaczył – nie zamyka, lecz właśnie otwiera na innych. Buduje wspólnotę narodu, nikogo z niej arbitralnie nie wykluczając i nie wyłączając. Ma więc w sobie moc integrującą i jednoczącą, pozwalającą każdemu czuć się w świecie u siebie. „I takiej właśnie postawy nam dziś potrzeba. Takiej trzeba nam wpierw samemu cierpliwie się uczyć” – zaznaczył abp Polak.

Na koniec zacytował marszałka Józefa Piłsudskiego, który w drugą rocznicę odzyskania niepodległości, 11 listopada 1920 roku, mówiąc o radości z całą powagą dodawał jeszcze: „lecz uderzmy się w pierś. Czy mamy dość wewnętrznej siły? Czy mamy dość tej potęgi ducha? Czy mamy dość tej potęgi materialnej, aby wytrzymać jeszcze te próby, które nas czekają?”

„Jako Naczelnik Państwa musiał również sam odpowiadać na te pytania – przyznał abp Polak. – Są one jednak aktualne w każdym czasie i w każdym pokoleniu. I nam bowiem potrzeba przecież także i wewnętrznej siły, i potęgi ducha, i mocy, i roztropności, i miłości Ojczyzny, abyśmy nie tylko wytrzymywali próby, ale z ufnością i nadzieją kształtowali, każdy na miarę naszego powołania i naszej odpowiedzialności, współczesne oblicze naszej Ojczyzny. Niech nam w tym Bóg dopomoże” – zakończył Prymas Polski.

Pełny tekst homilii abp. Wojciecha Polaka na www.prymaspolski.pl

Podziel się:

Oceń:

2015-11-11 11:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wywiad: Abp Wojciech Polak o tym, jaki ma być dziś kapłan i jak powinien być kształcony

Abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

- Podstawowym zadaniem Komisji Duchowieństwa KEP jest szeroko rozumiana troska o formację prezbiterów i przygotowanie programów formacji kapłańskiej w wyższych seminariach duchownych - wyjaśnia w rozmowie z KAI abp Wojciech Polak, kierujący jej pracami. Prymas podkreśla, że „ideałem duszpasterza nie jest ktoś zamknięty w sobie, czy w kręgu ludzi sobie podobnych, ale powinien być to człowiek otwarty, wychodzący na zewnątrz i zdolny do ewangelizowania w trudnych, niesprzyjających warunkach”.

Więcej ...

Ks. dr Tomasz Podlewski nagrodzony honorowym wyróżnieniem

2024-06-27 21:08
Ks. Tomasz Podelwski (po prawej) z Adamem Bujakiem

Archiwum Ks. Tomasza Podlewskiego

Ks. Tomasz Podelwski (po prawej) z Adamem Bujakiem

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, przy współudziale Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego wyłoniła laureatów nagrody za najlepszą pracę naukową oraz wydawnictwo z dziedziny mediów elektronicznych. Wśród nagrodzonych znalazł się ks. Dr Tomasz Podlewski, współpracownik Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, autor #PodcastUmajony, który na portalu niedziela.pl cieszył się ogromną oglądalnością.

Więcej ...

Watykan: W lipcu nie będzie papieskich audiencji generalnych i specjalnych

2024-06-28 13:08

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Lipiec jest tradycyjnie miesiącem odpoczynku papieża Franciszka; nie będą się wówczas odbywać audiencje generalne i specjalne. Komunikat w tej sprawie wydała w piątek Prefektura Domu Papieskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

„Objawienia” w Trevignano nie są nadprzyrodzone

Włochy

„Objawienia” w Trevignano nie są nadprzyrodzone

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...