Reklama

Wiadomości

Oświęcim: Muzeum prosi o przekazywanie pamiątek poobozowych

Z apelem o przekazywanie pamiątek poobozowych zwróciło się Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Placówka przypomina, że Miejsce Pamięci Auschwitz to nie tylko rozległy teren i autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze, ale także dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyrektor Muzeum, dr Piotr M. A. Cywiński zaznaczył, że każdy przekazany obiekt może mieć swoje olbrzymie znaczenie i powinien odnaleźć swoje miejsce w zbiorach Miejsca Pamięci. „Tu będą chronione, konserwowane, badane, eksponowane. Tu jest ich miejsce. Dlatego jeszcze raz ponawiamy apel o przekazywanie Muzeum osobistych poobozowych pamiątek” – podkreślił.

Pracownik Działu Zbiorów Muzeum Agnieszka Sieradzka wyjaśniła, że wśród najnowszych darów przekazanych placówce są m.in. prace artystyczne, listy obozowe, a także drobne przedmioty należące do więźniów obozu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Osobiste pamiątki związane z historią tego miejsca mają ogromne znaczenie zarówno dla upamiętnienia ich właścicieli, jak i dla uzupełnienia naszej wiedzy o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau” – zauważył Sieradzka.

Niedawno Muzeum otrzymało ołówkowy portret, należący do Felicji Wanke-Lutobarskiej (w obozie Kręglewska, nr obozowy 46135), byłej więźniarki obozów Auschwitz i Ravensbrück, a także fragment formularza listu obozowego. Portret wykonała współwięźniarka Eugenia Kaczyńska w obozie Auschwitz II-Birkenau w 1943 r., wykorzystując do tego celu resztki papieru pakowego, którym owinięta była kilogramowa paczka, przesłana do obozu przez matkę portretowanej. Felicja Wanke-Lutobarska zmarła 31 października br.

Jak poinformował Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz, Stanisław Serafini (nr obozowy 9307), były więzień obozów Auschwitz i Mauthausen, przekazał do Zbiorów Muzeum oryginalny portret ołówkowy na brystolu. Praca, przedstawiająca mężczyznę w ubiorze więźniarskim z numerem „P 9307”, wykonany została nielegalnie w Auschwitz przez nieznanego z nazwiska współwięźnia. Muzeum otrzymało także oryginalne oznaczenie więźniarskie z Mauthausen - numer obozowy wygrawerowany na kawałku metalu w połączeniu z odręcznie wykonanym paskiem.

Reklama

Do Zbiorów trafił również oryginalny sygnet wykonany w obozie Auschwitz dla więźnia Stanisława Rudka (nr obozowy 9305) podarowany przez jego krewną, oraz współczesny obraz autorstwa byłego więźnia Carla Schachtera, nawiązujący swą tematyką do przeżyć z okresu okupacji, uwięzienia w getcie warszawskim oraz w obozie.

„W chwili, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali, musimy wspólnie starać się ją budować na tym, co nam pozostaje: relacjach byłych więźniów i autentycznych przedmiotach związanych z KL Auschwitz” – podkreśla Bartyzel.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz obywateli innych państw.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-16 10:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota Lednicka na Apelu Jasnogórskim

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Papież na „Anioł Pański”: władza nie będąca służbą jest dyktaturą

2024-06-29 12:35

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Władza nie będąca służbą jest dyktaturą - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił w w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Więcej ...

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

2024-06-30 10:56

episkopat.pl

Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która się w nich znajdzie, ogłosiło Muzeum Auschwitz. Placówka podała, że wykonawca będzie miał na realizację 68 tygodni.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Mirosław Rapcia

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Sport

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...