Reklama

Archiwum Autora

Przemyśl: zmarł ks. prał. Stanisław Zarych

2015-11-17 13:34

pab / Przemyśl / KAI

Dzisiaj w nocy w swoim mieszkaniu zmarł ks. Stanisław Zarych, wieloletni proboszcz parafii Świętej Trójcy i propagator dzieł trzeźwościowych, przyjaciel Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Miał 93 lata.

Ks. Stanisław Zarych urodził się 18 listopada 1922 r. w Bliznem na Podkarpaciu, jako drugi syn Józefa i Wiktorii W 1939 r. ukończył gimnazjum w Brzozowie i dostał się do Liceum Klasycznego im. K. Morawskiego w Przemyślu. Wybuch wojny uniemożliwił jednak edukację. Kształcił się u jezuitów w Starej Wsi, którzy prowadzili tajne nauczacie. Egzamin dojrzałości zdał wiosną 1941 r. Państwowa Komisja Weryfikacyjna wydała jednak odpowiednie świadectwo dojrzałości dopiero 30 kwietnia 1945 r. W czasie wojny Stanisław niejednokrotnie otarł się o śmierć. Zbliżające się zakończenie działań zbrojnych pozwoliło mu w styczniu 1945 r. na pójście drogą powołania. Edukację w seminarium rozpoczął 20 lutego. Święcenia przyjął 19 czerwca 1949 r. w katedrze przemyskiej z rąk bp. Franciszka Bardy. Po dwumiesięcznej pracy jako wikariusz w Krzywczy został wysłany na studia na KUL. Tytuł magistra teologii zdobył w 1951 r. W tym czasie kończył jednocześnie pisać pracę doktorską z teologii dogmatycznej, którą obronił w grudniu 1952 r.

Po powrocie został skierowany do Hyżnego, a później do jarosławskiej fary i katedry w Przemyślu. Od 1957 r. związany z seminarium duchownym jako wychowawca kleryków oraz wykładowca. W 1967 r. został jego dyrektorem administracyjnym. W międzyczasie przyjął obowiązki diecezjalnego referenta Krucjaty Wstrzemięźliwości (obecnie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka). Jeszcze w latach 50. poznał ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Zaprzyjaźnił się z nim, wspierał, a w czasie procesu sądowego bronił. Na apel Jana Pawła II o trzeźwość Polaków powstała Księga Czynów Wyzwolenia, zawierająca nazwiska osób, które zadeklarowały przystąpienie do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jako członkowie (na czas nieokreślony). Jako pierwszy wpisał się ks. Blachnicki, jako drugi – ks. Zarych.

W latach 1977 – 1981 był sekretarzem bp. Ignacego Tokarczuka. W sierpniu 1981 r. objął probostwo w parafii Świętej Trójcy w Przemyślu, po zmarłym nagle ks. Tadeuszu Szczurku. Funkcję tę pełnił do emerytury w 1997 r. W latach 1980 – 2005 był równocześnie sędzią w Sądzie Biskupim. Nie zerwał jednak z pracą trzeźwościową, która stała się dla niego jedną z głównych działalności duszpasterskich. Funkcję archidiecezjalnego duszpasterza trzeźwości pełnił do 2011 r., ale tej idei służył niemal do śmierci.

Reklama

Z inicjatywy ks. Zarycha 9 listopada 1986 r. powstała pierwsza w Przemyślu grupa Anonimowych Alkoholików. Za jego sprawą każdego miesiąca odbywają się rekolekcje dla osób uzależnionych i ich rodzin, ciągle powstają nowe grupy AA. W uznaniu zasług został mianowany honorowym kanonikiem kapituły metropolitalnej (prałatem).

25 kwietnia 2005 r. „w uznaniu zasług za oddaną posługę duszpasterską mieszkańcom miasta Przemyśla, okazywane bezinteresownie serce ludziom potrzebującym pomocy oraz wielkie osobiste zaangażowanie w obronie poszanowania godności i wolności drugiego człowieka” rada miasta nadała ks. Stanisławowi Zarychowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.

Tagi:
odszedł do Pana

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Kana Młodych - Zaproszenie

Kana Młodych - Zaproszenie

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Instalacja relikwii I stopnia św. Jana Pawła II w Żórawinie

Instalacja relikwii I stopnia św. Jana Pawła II w Żórawinie

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów...

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem