Reklama

Niedziela Częstochowska

KRZEPICE

Narodowe Święto Niepodległości

Bogdan Napieraj

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

11 listopada jest dla nas świętem szczególnym. Dzień ten stał się symbolem definitywnego przekreślenia 123 - letniego okresu braku własnej państwowości. Święto zostało przywrócone do poprzedniej rangi w 1989 r. po upadku komunizmu. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918r. odbyło się dwutorowo: na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej. Z jednej strony był to czyn zbrojny Józefa Piłsudskiego, a na płaszczyźnie międzynarodowej działalność Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Dmowski jesienią 1915 r. wyjechał na Zachód. Uważał, że los Polski zostanie ustalony przez Francję, w interesie której leżało utworzenie silnego państwa w Europie. Mocnym argumentem było utworzenie Armii Polskiej oraz powstanie w sierpniu 1917 r. w Lozannie Komitetu Narodowego Polskiego z siedzibą w Paryżu. Stał się on oficjalnym przedstawicielstwem na Zachodzie.

Sprawa niepodległości dla wszystkich sił politycznych stanowiła najważniejszy cel. Najbardziej predestynowaną osobą do roli przywódcy w odradzającym się państwie był Józef Piłsudski. To, że udało się odzyskać niepodległość zawdzięczamy: czynowi zbrojnemu legionów, geniuszowi Piłsudskiego i perfekcyjnym działaniom dyplomatycznym obozu narodowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biorąc pod uwagę doniosłość wydarzenia w Krzepicach, jak co roku bardzo uroczyście obchodzono 97. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Organizatorem uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury. 10 listopada odbyła się wieczornica patriotyczna w wykonaniu zespołu „FERAJNA” ze Starokrzepic oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zajączek Pierwszych.

11 listopada w kościele parafialnym pw. św. Jakuba Apostoła w Krzepicach została odprawiona przez księdza Stanisława Krupińskiego uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. W Mszy św. licznie uczestniczyli parafianie, władze samorządowe, poczty sztandarowe OSP, szkół, kombatantów.

Po Mszy odbył się uroczysty przemarsz na cmentarz pod Krzepicki Panteon, pod którym z wielką pokorą, zadumą i refleksją, jednocześnie radością pochyliliśmy się wobec Majestatu Ojczyzny. Odegrano hymn państwowy. Padły słowa uroczystego przemówienia. Mogiłami i nagrobnymi pomnikami pisane są polskie dzieje. Na cmentarzach uczyć się można historii Polski, nie tylko z grobowców ludzi wybitnych ale również z grobów prostych ludzi. Ostatnio odkrywane są kolejne miejsca zbrodni ludobójstwa w drastyczny sposób zaświadczające o dramatyzmie naszej historii, którą wielu chciałoby wymazać. Historia jest nauczycielką życia i fundamentem budowania teraźniejszości i przyszłości. Historia kształtuje osobowość, a poprzez poznanie przeszłości łatwiej zrozumieć współczesność i planować przyszłość. Józef Piłsudski powiedział: „Naród, który nie szanuje przeszłości nie jest wart teraźniejszości, a ni nie ma prawa do przyszłości”. Ślady dni, które przeszły kryje ziemia, kolebka życia i grobowiec wieków. „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie”. Krzepice pamiętają!

Na zakończenie uroczystości poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Orkiestra zagrała wiązankę patriotycznych melodii oraz Rotę.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-17 14:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: Polacy walczyli o niepodległość także z różańcem w ręku

Papież Franciszek

PAP/EPA

Papież Franciszek

Polacy walczyli o niepodległość "także z różańcem w ręku" - powiedział w środę papież Franciszek, nawiązując do poniedziałkowego Święta Niepodległości. Podczas audiencji generalnej w Watykanie przypomniał, że "umęczona Ukraina cierpi".

Więcej ...

Droga Krzyżowa z kard. Grzegorzem Rysiem

2025-03-06 21:28

Graziako

W pierwszy piątek Wielkiego Postu zapraszamy do rozważań Drogi Krzyżowej wspólnie z kard. Grzegorzem Rysiem. Niech jego słowa, będą dla nas zachętą do jeszcze mocniejszego przylgnięcia do Chrystusa. Pójścia drogą krzyża do światła – miłości Jezusa.

Więcej ...

Bydgoszcz: „Drzewo ma jeszcze nadzieję” – Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci

2025-04-04 21:02

Karol Porwich/Niedziela

„Drzewo ma jeszcze nadzieję” – fragment Księgi Hioba stał się w tym roku inspiracją do stworzenia scenariusza dwudziestego czwartego Misterium Męki Pańskiej w bydgoskiej Dolinie Śmierci „To wydarzenie cieszące się zainteresowaniem wielu pielgrzymów przybywających do Doliny Śmierci oraz Sanktuarium Nowych Męczenników, które z inicjatywy papieża Franciszka jest w Roku Świętym kościołem jubileuszowym” – podkreśla ks. dr Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz akademicki, sprawujący duchową opiekę nad misterium. Dolina Śmierci to miejscu masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy wymordowanych przez Niemców w 1939 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Skandal. Miał podpalić flagi na Westerplatte. Policja...

Wiadomości

Skandal. Miał podpalić flagi na Westerplatte. Policja...

Patron internetu

Święci i błogosławieni

Patron internetu

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?