Reklama

Przemyśl to sam

Rosną katolickie szkoły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 1 września rozpoczną funkcjonowanie kolejne szkoły katolickie w naszej diecezji, które będą prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy. Są nimi: Katolicka Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Katolickie w Pniewie, w parafii Krośniewice. Obie placówki powstają dzięki inicjatywie i ogromnemu zaangażowaniu całej lokalnej społeczności pod przewodnictwem Małgorzaty Łuczak - prezesa oddziału parafialnego Akcji Katolickiej w Krośniewicach, na miejscu zlikwidowanej przez władze gminy Chodów szkoły samorządowej.
Wielkiego wsparcia, w tym również materialnego, udziela tej oddolnej i spontanicznej inicjatywie mieszkańców ks. prał. Jacek Drzewiecki - proboszcz i dziekan krośniewicki. W chwili, gdy informujemy naszych czytelników o wydarzeniach oświatowych w Pniewie, społecznymi siłami prowadzony jest remont szkoły i porządkowanie jej otoczenia.
O naturalnej potrzebie i akceptacji tej placówki przez lokalną społeczność świadczy fakt, że już 18 sierpnia, gdy szkoła jeszcze nie funkcjonowała, zapisano do niej 70 dzieci. W chwili likwidacji szkoły przez samorząd uczęszczało do niej tylko 47 uczniów. Zapisy do szkoły trwają nadal, a dzieci z bardziej odległych miejscowości będą dowożone do niej autobusami. Szerzej o szkole, uczniach i nauczycielach napiszemy niebawem.
Od września natomiast rozpoczyna już trzeci rok funkcjonowania Podstawowa Szkoła Katolicka i Gimnazjum Katolickie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Wierzbiu koło Kutna. Placówka kształcić będzie blisko 160 uczniów, co stanowi rekordową liczbę uczniów, tak w jej historii, jak i historii jej poprzedniczki - zlikwidowanej przez władze gminy samorządowej szkoły podstawowej. Warto przypomnieć, że w momencie likwidacji szkoła gminna liczyła 52 uczniów. Szkoła robi - rzec można - furorę wśród uczniów z pobliskiego Kutna i okolic miasta. W związku z tym faktem podjęto decyzję o modernizacji budynku szkolnego tak, by mógł pomieścić maksymalnie dużą liczbę dzieci.
Niewątpliwym znakiem przeżywanych obecnie w Polsce czasów, jest zamykanie coraz bardziej niewydolnych finansowo szkół i przejmowanie ich przez społeczności lokalne. W tej dramatycznej sytuacji, powoli, ale systematycznie, wzrasta rola oświatowo-wychowawcza Kościoła w Kutnie i regionie. Dzieje się tak zarówno za sprawą skupionych w Kościele ludzi, jak i samorządowych władz, które dziś już otwarcie i z niebywałą śmiałością likwidację polskich szkół traktują jako zrzucanie zbędnego balastu oświatowego, pozwalającego zaoszczędzone tą drogą pieniądze przeznaczyć niekoniecznie na gminne inwestycje, a często na wynagrodzenia i wyposażenia urzędów gminnych. Są gminy w powiecie kutnowskim, w których co roku zamyka się szkoły i co roku dokupuje się po kilka komputerów na potrzeby „nienasyconego” wciąż urzędu. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, iż masowe odchodzenie gmin od spełniania swoich ustawowych zadań spowodowane jest głównie polityką finansową państwa, a nie złą wolą samorządowców, którzy niestety w wielu przypadkach nie zdają sobie jednak do końca sprawy, iż są narzędziem w realizacji określonej polityki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niemcy/ Policja: samochód wjechał w ludzi w Lipsku

2026-05-04 18:04

Adobe Stock

Dwadzieścia pięć osób zostało rannych w wyniku wypadku w centrum Lipska - poinformowało w poniedziałek Radio Leipzig. Rzecznik saksońskiej policji skorygował wcześniejsze doniesienia o dwóch ofiarach śmiertelnych; najnowszy komunikat mówi o jednej.

Więcej ...

Podano szczegóły uroczystości pogrzebowych abp. Józefa Michalika

2026-05-04 11:01
Abp Józef Michalik

Red.

Abp Józef Michalik

Kuria Metropolitalna w Przemyślu poinformowała, że w dniach 8-9 maja br., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbędą się uroczystości pogrzebowe abp. Józefa Michalika.

Więcej ...

Rugowanie chrześcijaństwa z ulic Paryża. Ratusz żąda usunięcia krzyża i Ewangelii z plakatów

2026-05-04 18:00

Monika Książek

Odmowa RATP dotyczyła obecności krzyża logo, wzmianki na plakatach o „wiadomościach o chrześcijanach we Francji i na świecie” oraz sformułowań inspirowanych Ewangelią. Następnie poproszono portal o gruntowną zmianę przekazu, aby uczynić go „neutralnym i uniwersalnym”, innymi słowy – pozbawionym wszelkich odniesień do chrześcijaństwa. Obecnie toczy się postępowanie sądowe w celu zakwestionowania tej decyzji

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł abp Józef Michalik

Kościół

Zmarł abp Józef Michalik

W Australii dzieci przystępują do bierzmowania... przed...

Kościół

W Australii dzieci przystępują do bierzmowania... przed...

Nowenna o pokój za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej

Wiara

Nowenna o pokój za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie otwarte

Wiara

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie otwarte

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Czy w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej...

Kościół

Czy w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej...

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ws....

Kościół

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ws....

W Szwajcarii udzielono Komunii świętej... psom. Nie...

Kościół

W Szwajcarii udzielono Komunii świętej... psom. Nie...

Kolejne podpalenie świątyni katolickiej

Kościół

Kolejne podpalenie świątyni katolickiej