Reklama

Niedziela Świdnicka

Religijne obchody górniczego święta

Ryszard Wyszyński

Dla Wałbrzycha węgiel kamienny i górnictwo głębinowe, które tu się narodziło i stąd bierze początek w skali świata było tym, co tchnęło w miasto życie, a potem wyznaczało na przestrzeni ponad 500 lat rozwój regionu i miasta. I nawet teraz, gdy nie ma tu już czynnych kopalń nie wszystko się zakończyło. Trwa pamięć o kopalniach. Żyją ludzie węgla - dawni górnicy. To oni teraz troszczą się o zachowanie w sercach wałbrzyszan górniczej tradycji - dodajmy - tak mocno splecionej w Polsce z religijną symboliką. Przykładem górnicze „Szczęść Boże”, które do dzisiaj pozostało trwałym pozdrowieniem tylko w tym zawodzie, czy świątynie lub kaplice poświęcone patronce górników świętej Barbarze - budowane i czczone również na obszarze dawnego Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. Okazją do przypomnienia górniczej spuścizny w tym regionie jest zawsze dzień świętej Barbary, poświęcony patronce górników.

Zobacz zdjęcia: Barbórka w Wałbrzychu

Jak co roku - tegoroczną barbórkę zainaugurowała uroczysta Eucharystia sprawowana w wałbrzyskiej kolegiacie, pod przewodnictwem biskupa sufragana Adama Bałabucha, który wygłosił także okolicznościową homilię. W koncelebrowanej Mszy św. uczestniczyło 6 kapłanów. Okolicznościową oprawę celebry stanowiła obecność w kościele górników w galowych mundurach stojących obok ołtarza i wypełniających pierwsze ławki, poczty sztandarowe dawnych kopalń i górniczych organizacji związkowych, poczty sztandarowe szkół wszystkich szczebli i uczelni wyższych oraz górnicza orkiestra - wypełniający długim szeregiem obie nawy boczne kolegiaty. Na Mszę przybyły delegacje zagraniczne z zaprzyjaźnionych z Wałbrzychem miast partnerskich o tradycjach górniczych - czeskiego Zaclerza, niemieckiego Freiberga z burmistrzem Svenem Krugerem na czele, Borysławia na Ukrainie z merem miasta - Jgorem Javorkyi i zastępcą Ihorem Kobyletsky. Polski parlamentu na Mszy i kolejnych uroczystościach reprezentowali senator Wiesław Kilian, posłowie Wojciech Murdzek i Katarzyna Mrzygłocka, a samorządu radni miejscy Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego z prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem na czele. Zgromadzonych w kościele uroczyście powitał na wstępie Mszy św. proboszcz kolegiaty ks. inf. Wiesław Rusin, kierując równie gorące słowa powitania do górników i ich rodzin.

Ryszard Wyszyński

Reklama

Na wstępie homilii Ksiądz Biskup odniósł się do Ewangelii i czytań. Uczestniczymy w wielu różnych spotkaniach - mówił biskup: rodzinnych, sąsiedzkich, społecznych, ale zawsze najważniejszym dla nas ludzi wierzących najważniejszym powinno być nasze spotkanie przy ołtarzu. To ono przywraca nam wzrok i sprawia, że wzmacnia się w nas światło wiary. Niewidomi przejrzeli, a ich uzdrowienie było owocem ich wiary. Trzeba uczyć się od nich wiary mając, jak oni nowe spojrzenie na Boga. -Tak samo silną i nieustępliwą wiarę miała w swoim sercu Święta Barbara - patronka dnia dzisiejszego - która oddala życie za naukę Chrystusa - mówił dalej biskup sufragan. Była za swoją wiarę prześladowana, srogo karana, a na końcu ścięta za wiarę i swoje przekonania, jak głosi legenda przez własnego ojca. Być może jej straszliwa, niewinna i tak nagła śmierć stała się powodem jej kultu i tego, że na swoją patronkę - wybrali ją sobie ludzie narażeni na śmierć niespodziewaną: górnicy, marynarze, rybacy, czy żołnierze... I my módlmy się przez wstawiennictwo św. Barbary o to, by litościwy Bóg uchronił nas od niebezpieczeństwa nagłej śmierci, a zwłaszcza dawnych górników i ich rodziny, które dziś się tu zgromadziły oraz za całe miasto - akcentował Ksiądz Biskup.

Przez wstawiennictwo św. Barbary prośmy o łaski dla całego górniczego stanu - dodał kończąc homilię. O to też prosili sami górnicy - polecając Bogu swoich chorych kolegów, którzy utracili zdrowie przy ciężkiej górniczej pracy. Modlono się też za górnicze rodziny za bliskich cierpiących oraz za wszystkich górników, którzy zginęli w wypadkach, a na koniec za zmarłych - już powołanych do wieczności, by mogli się cieszyć chwałą u Pana.

Po Mszy św. przed kościołem uformował się orszak z pocztami sztandarowymi i górniczą orkiestrą na czele, w którym szli: senator i posłowie RP, uczniowie wałbrzyskich szkół, rodziny górnicze, delegacje zagraniczne, samorządowcy. Barwna parada przeszła ulicami miasta pod Pomnik Pamięci Wałbrzyskiego Górnictwa, gdzie zabierali głos: przedstawiciele władz, goście zagraniczni i ponownie biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch, który zmówił modlitwę za górników, którzy zginęli przy wybuchach i wypadkach w kopalniach. Na zakończenie u stóp pomnika składano uroczyście wiązanki kwiatów. Druga część uroczystości z inauguracją - dwudniowego Festiwalu Tradycji Górniczych w mieście toczyła się na terenie Starej Kopalni - Centrum Nauki i Sztuki.

2015-12-14 11:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynna Eucharystia w kopalni Kazimierz-Juliusz

Piotr Lorenc

Więcej ...

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29
Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Więcej ...

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Aktualności

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...