Reklama

Niedziela Częstochowska

Zapraszenie do wędrówki po historycznym Śląsku

Zofia Białas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niezwykłym wydarzeniem w działalności wydawniczej WTN i MZW stała się książka Jarosława Petrowicza ( ur.1972 w Głuchołazach, zamieszkałego w Wieluniu), filologa, dr nauk humanistycznych, logopedy, krytyka literackiego, historyka literatury, członka Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, nauczyciela ( Szkoła SPSK w Kadłubie) zatytułowana Związek z miejscem. Śląsk historyczny w prozie, eseistyce i reportażu polskim po 1989 roku. Jarosław Petrowicz znany jest wielunianom przede wszystkim z artykułów o języku i literaturze zamieszczanych w monografiach gmin powiatu wieluńskiego i w „Roczniku Wieluńskim”, ale nie tylko. Swoje szkice, eseje (najbardziej ulubiony gatunek) zamieszcza, bowiem w „Nowej Okolicy Poetów”, „Nowych Książkach”, „Pograniczach”, „Siódmej Prowincji”, „Twórczości”, „Ziemi Łódzkiej” i w „Znaczeniach”. W kilku z nich, a mianowicie w „Nowych Książkach”, „Roczniku Wieluńskim”, Pograniczach, „Twórczości” i „Znaczeniach” publikował, aczkolwiek w zmienionej formie, niektóre fragmenty książki Związek z miejscem…. Kilka fragmentów zamieszczone zostało także w tomach pokonferencyjnych Wałbrzych i literatura, historia kultury literackiej i współczesność oraz Centra-peryferie w literaturze polskiej XX i XXI wieku.

Książka, której promocja odbyła się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, jest dysertacją doktorską, napisaną w czasie czteroletnich studiów doktoranckich na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej promotorem był mający związki z Wieluniem, prof. Andrzej Zawada. Recenzentami zaś prof. dr hab. Jerzy Jastrzębski i prof. dr hab. Marian Kisiel. Wydawcy książki to Wieluńskie Towarzystwo Naukowe ( jest to 21. publikacja) i Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wydanie książki wsparli sponsorzy: Księgarnie Globus Jarosława Rozmarynowskiego, Fundacja na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego i Grupa Producentów Owoców „Witamina” w Białej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We wprowadzeniu do książki autor napisał: „Za przedmiot mojej refleksji przyjąłem związek pisarzy i bohaterów literackich z miejscem”, czytaj z historycznym Śląskiem. Do rozważań wybrał 21 twórców, m.in.: ulubioną swoją pisarkę Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Jerzego Pilcha, Marka Krajewskiego, Wojciecha Korycińskiego, Tomasza Tryznę, Wojciecha Kuczoka, Marię Szejnert, Kazimierza Kutza, Kazimierza Maliszewskiego, Henryka Wańka….Wybrał ich, bo jak zaznaczył: „W dziełach wybranych przeze mnie autorów można zaobserwować pewne prawidłowości, motywy czy toposy, które w bogaty sposób ów związek charakteryzują”. Twórczość wybranych autorów przedstawił na slajdach, które towarzyszyły prezentacji książki.

Reklama

Miejsce dla autora książki to nie tylko przestrzeń, ale również sieć łącząca bohaterów literackich z innymi postaciami, przedmiotami, krajobrazami. Miejsce jest przestrzenią zabarwioną subiektywnie i emocjonalnie, rodzi się ze współoddziaływania człowieka i świata, jest miejscem doświadczania, dodaje autor. Człowiek, jako jednostka utożsamia się z miejscem, w którym żyje, poprzez fakty, sytuacje społeczne, kulturę, obyczaje. Jeżeli przyjmiemy, że miejscem tym dla bohaterów literackich będzie Śląsk, region ciągle manifestujący swoją odmienność kulturową i społeczną, to bogactwo literackich przedstawień musi być ogromne i wielorakie… I to próbuje pokazać książka Związek z miejscem…

Zachęcamy do literackiej wędrówki po historycznym Śląsku, na który autor spogląda z różnych perspektyw: literaturoznawczej, historycznej,socjologicznej, psychologicznej, geograficznej, architektoniczno-urbanistycznej, ekonomicznej, filologicznej, etnograficznej…

Podziel się:

Oceń:

2015-12-18 11:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wszystko, tylko nie ksiądz

Edycja Świętego Pawła

Drogi czytelniku, czy zdarzyło się, że odjechał ci sprzed nosa autobus albo pociąg? Albo to, że twój przyjaciel obchodził urodziny, o których zapomniałeś, ale spotkaliście się niespodziewanie w centrum miasta i mogliście choć chwilę spędzić razem, zamiast składać życzenia przez internet lub telefon? A myślałeś o tym, że tego typu sytuacje mogą być drogowskazem od Boga?

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

Od babci do mamy

2024-05-01 18:12

Wiktor Cyran

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst