Reklama

Świat

Ziemia Święta: smutne święta Bożego Narodzenia

Bożena Sztajner

W tym roku z powodu eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego na obchody świąt Bożego Narodzenia do Ziemi Świętej w porównaniu z ubiegłymi latami przybyło o wiele mniej pielgrzymów z zagranicy. Oczekuje się, że w rozpoczynających się dzisiaj uroczystościach do Betlejem, miasta narodzenia Jezusa przybędzie ok. 30 tys. wiernych, głownie miejscowych chrześcijan oraz z Izraela. W tym roku na okres Bożego Narodzenia miasto wybrało sobie hasło: „Jest na Ziemi coś, co jest warte pokoju”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak poinformowało izraelskie ministerstwo turystyki ułatwiono dostęp do w dużej mierze zamkniętego miasta Betlejem i złagodzono kontrolę na punktach granicznych. Dzisiaj przez całe popołudnie i wieczór między Jerozolimą a checkpointem w kierunku Betlejem uruchomiono bezpłatną linię autobusową.

Władze Izraela udzieliły 600 zezwoleń dla chrześcijan ze Strefy Gazy na odwiedzenie miejsc świętych, a zwłaszcza Betlejem. Nie mogą na nie jednak liczyć osoby w wieku 12-30 lat. W ten sposób nie pozwolono, aby jeszcze młodzi rodzice mogli wyjechać razem ze swymi dziećmi. Większość chrześcijan w Strefie Gazy stanowią wyznawcy prawosławia, katolików jest ok. 15 procent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na tradycyjnej choince na centralnym Placu Żłóbka w Betlejem od 5 grudnia płoną światełka. Przez cały okres Bożego Narodzenia przewidziane są liczne koncerty, wystawy i inne wydarzenia religijno-kulturalne. Jak przypomniała katolicka burmistrz Vera Baboun Betlejem cierpi na skutek ran zadanych miastu, na skutek braku sprawiedliwości i godności. Przypomniała m.in. „męczenników i rannych” na skutek niedawnych aktów przemocy w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Ponadto miasto walczy obecnie z budową dalszej części izraelskiego muru bezpieczeństwa oraz z trwającą okupacją.

W tegorocznym przesłaniu na Boże Narodzenie łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal napisał: "Przywódcom izraelskim i palestyńskim mówimy, że nadeszła chwila, by dać dowód odważnego działania na rzecz stabilnego pokoju opartego na sprawiedliwości. Dość już odkładania tego na później!" Wezwał w nim przywódców politycznych Izraela i Palestyny, aby zgodnie z rezolucjami międzynarodowymi i interesami obu stron doprowadzili do pokoju, który obu narodom Ziemi Świętej zapewni prawo do niepodległego państwa i trwałego bezpieczeństwa. Pisząc o strasznej wojnie na Bliskim Wschodzie autor przesłania wzywa do nawrócenia tych, którzy słowami nawołują do dialogu i pokoju, a jednocześnie sprzedają broń: „Wasza odpowiedzialność za tę tragedię jest wielka i będziecie musieli odpowiedzieć przed Bogiem za krew swoich braci”.

Reklama

Patriarcha przypomniał również, że przemoc nigdy nie rozwiąże problemów niesprawiedliwości, lecz odpowiedzią na nie powinno być praktykowanie miłosierdzia w polityce. Zaproponował, aby na znak solidarności z ofiarami ostatnich ataków terrorystycznych i z ich rodzinami na pięć minut wyłączyć światełka na choince i w ich intencji odprawić Pasterkę.

Dzisiaj w wigilię Bożego Narodzenia po południu o godz. 13.30 czasu miejscowego na centralny plac w Betlejem zwany Placem Żłóbka przybędzie abp Twal. W tym roku jego przybycie patriarchy będzie wyglądało nieco inaczej. Wspólny komitet patriarchatu i franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej postanowił bowiem zapewnić takie środki, które pozwolą na uporządkowane przejście procesyjne na Plac Żłóbka oraz na uniknięcie opóźnień w przebiegu ceremonii. Łacińskiego patriarchę Jerozolimy powitają przedstawiciele władz miasta i instytucji katolickich, duchowieństwo oraz licznie zebrani mieszkańcy i pielgrzymi. Po ceremonii powitania, we franciszkańskim kościele św. Katarzyny odprawiane zostaną pierwsze nieszpory Narodzenia Pańskiego.

O 23.00 we franciszkańskim kościele świętej Katarzyny rozpocznie się modlitewne czuwanie, a o północy pod przewodnictwem abp Twala zostanie odprawiona Pasterka oraz ceremonia otwarcia Drzwi Świętych. Tradycyjnie w uroczystościach wezmą udział m. in. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wraz z delegacją rządową oraz władze miasta Betlejem. Po Eucharystii odbędzie się procesja do Groty Narodzenia, gdzie patriarcha złoży figurkę Dzieciątka na 14-ramiennej gwieździe, gdzie na miejsce narodzin Jezusa wskazuje czternastoramienna gwiazda z łacińską inskrypcją: "Hic de Virgine Maria Iesus Christus natus est – 1717" - "Tutaj narodził się z Maryi Dziewicy Jezus Chrystus – [i rok] – 1717".

Reklama

W nocy swoje własne Msze św. pasterskie w grotach i na polach w okolicach Betlejem będą odprawiać wspólnoty chrześcijańskie z całego świata.

Po łacińskich świętach Bożego Narodzenia kolejny napływ turystów i pielgrzymów spodziewany jest na początku Nowego Roku, gdy do Ziemi Świętej przybędą prawosławni, zwłaszcza z Rosji, Ukrainy i Rumunii na „swoje” obchody tych świąt. 6-7 stycznia - według kalendarza juliańskiego – liturgią wigilii Bożego Narodzenia rozpoczną swoje święta Kościoły tradycji wschodniej. Jako ostatni, będą świętowali Ormianie, którzy Boże Narodzenie obchodzą według własnego kalendarza, 19 stycznia.

Spośród blisko 8 mln mieszkańców Izraela, chrześcijanie stanowią ok. 2 proc. (ok. 158 tys. ludzi) - wynika z najnowszych danych centralnego biura statystycznego Izraela. 80,6 proc. wyznawców Chrystusa ma pochodzenie arabskie. Pozostali, w większości, pochodzą z krajów byłego ZSRR, którzy przybyli wraz ze swoimi żydowskimi rodzinami.

71 proc. arabskich chrześcijan żyje w północnej część i kraju. Ich największymi skupiskami są: Nazaret ok. 22 tys., Hajfa ok. 14. tys. i Jerozolima ok. 11. tys. Arabscy chrześcijanie w porównaniu z innymi wielką wagę przywiązują do edukacji i są bardzo dobrze wykształceni.

Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, przechodzi właśnie pierwszy od lat remont. Świątynia stoi przy Placu Żłóbka, nad grotą, w której według tradycji chrześcijańskiej narodził się Chrystus. Cesarz rzymski Konstantyn Wielki polecił zbudować tam kościół w IV w. Znaczną jego część zburzyli Samarytanie w czasie buntu w 529 r. Przez wiele lat walczyły o niego armie krzyżowców i muzułmanów.

Kościół odbudowano za panowania cesarza rzymskiego Justyniana ok. 530 r. Krzyżowcy bogato go ozdobili, a z biegiem wieków kościół był odnawiany i rozszerzany o nowe kaplice i klasztory. Nadzór nad Bazyliką Narodzenia sprawują od 1852 r. Kościoły: prawosławny, ormiański i rzymskokatolicki.

Reklama

Najbardziej czczonym miejscem w kompleksie świątyni jest Grota Narodzenia, zlokalizowana pod prezbiterium. Srebrną, 14-ramienną gwiazdę na białym marmurze posadzki groty umieścili katolicy w 1717 r. - dokładnie w miejscu, w którym Jezus miał przyjść na świat. Na gwieździe widnieje łaciński napis "Hic de Virginae Maria Jesus Christus natus est" (tu z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus).

Grota ma 12 m długości, 3,5 m szerokości i ok. 3 m wysokości. Obwieszona jest 15 srebrnymi lampami oliwnymi.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-24 14:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Złapał „bakcyla powrotu”

O. Kazimierz Frankiewicz OFMConv

Bożena Sztajner/Niedziela

O. Kazimierz Frankiewicz OFMConv

Świętujemy narodziny Jezusa Chrystusa. Wielu chrześcijan przenosi się wtedy oczyma wyobraźni do Ziemi Świętej. Są i tacy szczęśliwcy, którzy żyją tam na co dzień i dotykają miejsc uświęconych obecnością Syna Bożego. Do nich należy o. Kazimierz Frankiewicz, franciszkanin konwentualny.

Więcej ...

Wojownicy Maryi w Rzeszowie

2024-04-28 22:14
Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Mariusz Barnaś

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

W sobotę 20 kwietnia 2024 roku miało miejsce kolejne ogólne spotkanie Wojowników Maryi, które tym razem odbyło się w Rzeszowie w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Poświęcone było przede wszystkim ojcom oraz synom, którzy licznie dotarli do stolicy Podkarpacia. W spotkaniu wzięło udział ponad 7000 uczestników z całe Polski, ale też z Europy.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego