Reklama

Żmudzkie dożynki

Niedziela lubelska 38/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dożynki Gminy Żmudź (w powiecie Chełm) odbywały się w niecodziennej scenerii. Msza św. dożynkowa, dziękczynna odbyła się przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Klesztowie. Jeden z najpiękniejszych późnobarokowych kościołów, ufundowany przez ród Węglińskich w 1772 r. z polichromią Gabriela Słowińskiego i ciekawymi, wysokimi w gotyku dachami. Cały pierwotny zespół architektoniczny z bramo-dzwonnicą i domkami służby kościelnej stwarza w starodrzewiu lip niepowtarzalny klimat. Przy klesztowskim kościele ołtarz polowy otaczały wieńce dożynkowe, warzywa, kłosy zbóż, siano a także wór zboża - symbol dostatku dożynek.
Mszę św. w intencji rolników i żniwiarzy sprawował ks. płk Grzegorz Kamiński, homilię głosił proboszcz, ks. Józef Serej. Przed stołem zastawionym chlebem był kolisty bochen od starostów - młodych rolników z Klesztowa - Katarzyny i Marcina Wilgosów. Po poświęceniu, błogosławieństwie i tradycyjnym dzieleniu się chlebem przy kościele zaczął się paradny korowód. Starostowie, wieńce, goście honorowi bryczkami prowadzonymi przez wierzchowce przejechali 3 km do Puszczy. Tutaj odbywała się część obrzędowa dożynek. Puszcza zasłynęła w tym roku jako nowa Stanica Harcerska Caritas. Latem br. wypoczywało tutaj około 1400 dzieci z uboższych rodzin, z pobliskich dekanatów, pod opieką ks. Grzegorza Kamińskiego.
Przygrywała dęta orkiestra z Huty (parafia Turowiec). Okazją było poświęcenie nowego wozu strażackiego OSP w Żmudzi, pompy pływającej i agregatu prądotwórczego. Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymał Kazimierz Tokarski. Srebrne Medale za zasługi dla pożarnictwa: Dariusz Siedlecki, Leszek Mazurek, Jerzy Maleszyk. Odznaki za wysługę 45 lat: Kazimierz Tokarski, Edward Jonak, Edward Listowski i Jan Czajczyk.
Witaniu nowego chleba towarzyszyły konkursy na Tradycyjny wypiek chleba. Dożynkowi goście podziwiali i smakowali chleb: Teresy Magier z Dryszczowa, Teresy Gąsior z Wólki Leszczańskiej, Stanisławy Jarosz z Maziarni i Doroty Rakowieckiej z Annopola. Nagrodzono wieńce dożynkowe, a także gospodarstwa - estetyczne i bezpieczne w gminie Żmudź. Główne laureatki to Katarzyna Jołtuch i Jadwiga Małyszka.
W puszczańskiej scenerii - gdzie gospodarz gminy, wójt Mirosław Świetlicki z przyjemnością pokazywał nową Stanicę - prezentowały się zespoły ludowe, wśród nich ze Stanisławowa. Atrakcją dożynek były przejażdżki wokół zalewu bryczkami dożynkowych gości. Jedną z bryczek powoził miejscowy proboszcz, ks. Józef. Obfitość puszczańskiej przyrody, zapach ziół i lasu sprawiły, że niepowtarzalna sceneria żmudzkich dożynek zachwycała wszystkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież pobłogosławił pierwszemu laureatowi Nagrody św. Jana Pawła II

2024-05-22 15:46

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji laureata Nagrody św. Jana Pawła II, ks. Leonarda Olobo kierującego Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności papieża Polaka oraz jego wpływu na życie Kościoła i świata.

Więcej ...

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Św. Rita

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Św. Rita

W dzisiejsze wspomnienie św. Rity prezentujemy świadectwa cudów, jakie ta święta wyprosiła przed obliczem Boga. Publikujemy również historię o tym, jak to się stało, że św. Rita została patronką Wspólnoty Rodzin działającej przy parafii św. Trójcy we Wrocławiu.

Więcej ...

Róże i sprawy beznadziejne

2024-05-22 21:40
Wprowadzenie relikwii św. Rity w parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach

Marzena Cyfert

Wprowadzenie relikwii św. Rity w parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach

W parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach wprowadzone zostały dziś relikwie św. Rity. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Krzemień, homilię wygłosił ks. Grzegorz Kopij.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele