Reklama

Radomińskie obchody dożynkowe

Ostatni dzień sierpnia w parafii pw. św. Mikołaja w Radominie obchodzony był wyjątkowo uroczyście. Stało się tak za sprawą obchodzonych tam dożynek parafialnych. W Eucharystii dożynkowej, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku ks. prał. Kazimierz Ziółkowski, wzięli udział licznie przybyli parafianie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tuż przed Mszą św. przed kościołem ustawili się przedstawiciele wiosek z wieńcami dożynkowymi. Po powitaniu przez Księdza Kanclerza i miejscowego proboszcza ks. Andrzeja Smolenia, dziekana dekanatu Dobrzyń n. Drwęcą, procesyjnie udano się do świątyni. Tam wszystkich zgromadzonych powitał Ksiądz Proboszcz, który podziękował przede wszystkim przybyłym z rodzinami rolnikom, dzięki których pracy mamy chleb; za trud i poświęcenie w pracy na roli. Słowa podziękowania ks. Andrzej Smoleń skierował także do starostów tegorocznych dożynek: Beaty Jankowskiej i Lecha Kłosińskiego, którzy włożyli wiele pracy w przygotowanie tegorocznej imprezy.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Kanclerz podkreślił wagę pracy rolnika, ale zauważył również, że rolnik w swej pracy nie może zapomnieć o Bogu. „Bogu zawdzięczamy te dary żniwne. A po Bogu ludziom - rolnikom. Każdy dzień przypomina wam, rolnikom, jak bardzo jesteśmy zależni od Boga. Rolnik przygotowuje ziemię, ale to Bóg daje wzrost. (…) Dzisiejszy świat coraz bardziej zapomina o Bogu i żyje tak, jakby Boga nie było. Dlaczego tak się dzieje? Człowiek przestał bać się Boga, ale za to coraz bardziej boi się człowieka. Człowiek żyje według własnego dekalogu. (…) Skutki życia bez Boga, bez Bożej etyki są straszne. Bo właściwie wtedy w ludzkim sercu rodzi się zło. A czy nie mało we współczesnym świecie tych grzechów?
Dusza ludzka jest jak rola, która potrzebuje starannej uprawy, aby mogła wydać owoce. (…) Kościół zawsze rozumiał i cenił pracę rolnika. Większość z nas to ludzie ze wsi. Pragnę oddać hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Pozostańcie wierni tradycji waszych praojców. Oni w imię Boże zaczynali i kończyli prace rolne. Pozostańcie wierni tej prastarej tradycji” - mówił Kaznodzieja.
Po homilii ks. K. Ziółkowski poświęcił przyniesione dary oraz wszystkich zgromadzonych w świątyni. Następnie zostały zaprzysiężone Rady Parafialne Gospodarcza i Duszpasterska. W skład Rady Gospodarczej weszli: Wacław Klonowski, Lech Kłosiński, Wojciech Krzykowski, Waldemar Laskowski i Ryszard Lipski; zaś do Duszpasterskiej Rady Parafialnej weszli: Agniesza Błaszkiewicz, Bonifacy Hys, Anna Jamrowska, Janina Krzykowska, Marzena Kuroś, Roman Matyjasik, Henryk Maszkiewicz, Katarzyna Niburska, Mirosław Orzechowski, Wiesław Ostrowski, Anna Stasiak, Teresa Szefler, Jadwiga Wiatrowska, Sławomira Wróblewska, Grażyna Zaworska i Dorota Żychniewicz. Wszyscy nowo mianowani po ucałowaniu Ewangelii otrzymali nominacje.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał jeszcze ks. Kazimierz Ziółkowski, który podziękował za zaproszenie i za przybycie wszystkim obecnym w świątyni. Pogratulował członkom obu Rad i wyraził nadzieję, że ich współpraca z Księdzem Proboszczem będzie bardzo owocna. Kilka słów do zgromadzonych powiedział także proboszcz ks. Andrzej Smoleń. Podziękował za tak liczne przybycie, za piękne wieńce dożynkowe, w przygotowanie których zostało włożone wiele pracy, ale w ten sposób widać ich umiłowanie Boga. Uroczystości dożynkowe zakończyła degustacja wiejskiego chleba z miodem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli