Reklama

Biznes można robić uczciwie

Niedziela płocka 38/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Waldemarem Królakiem, właścicielem Firmy „Progress Klima”, rozmawia ks. Adam Łach

Ks. Adam Łach: - Często słyszymy dziś o korupcji w różnych sferach życia, także w biznesie. Czy uważa Pan, że biznes da się robić uczciwie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Waldemar Królak: - Mnie się to udaje. Działalność w Polsce prowadzę niedługo, bo od ub.r., ale mimo wszystko udaje się. Można to robić, jeśli jedynym kryterium działalności nie jest zysk, bo czasem postępując uczciwie, można np. stracić dobry kontrakt. Niedawno przeżyłem sytuację, w której sugerowano, że aby taki kontrakt zdobyć, trzeba by dać łapówkę. Tak więc, mimo dobrej oferty odpadliśmy w przedbiegach, ponieważ nic nie daliśmy.

- Mimo takich niepowodzeń nadal uważa Pan, że powinno się być uczciwym?

- Tak - i to z kilku powodów: najpierw, by być w zgodzie z własnym sumieniem, potem - by być po prostu spokojnym. Inny powód - to mieć zadowolonych klientów, tacy klienci są bowiem najlepszą reklamą. Uważam, że lepiej jest ich mieć mniej, ale muszą oni być dobrze obsłużeni. Zyskuje na tym wizerunek firmy. Niełatwo jest zdobyć klienta, a coś zepsuć można jednym posunięciem.

Reklama

- Pracował Pan wcześniej przez 9 lat w Belgii. Czy da się porównać podejście Polaków i Belgów do uczciwości w biznesie?

- Prowadzenie jakiejkolwiek działalności w Belgii, pomijając sprawy formalne, jest dużo łatwiejsze. Nie trzeba się bowiem martwić o to, czy będą klienci, czy nie. Trzeba zaoferować tylko produkty w przyzwoitej cenie i w doskonałej jakości. W Polsce wykonanie dobrej pracy nie jest, niestety, na pierwszym planie. Najpierw liczą się układy, potem zaś cena. Dopiero na którymś z miejsc znajduje się jakość wykonanej pracy. Mimo wszystko nadal staram się solidnie pracować, a reszta jakoś wychodzi.

- Czym zajmował się Pan w Belgii?

- W Belgii miałem firmę remontowo-budowalną, zajmowałem się także projektowaniem i wykonywaniem ogrodów. Na tamtym rynku było zapotrzebowanie na tego typu prace, są to prace cięższe, których nikt nie chciał wykonywać. Polacy natomiast nie boją się ciężkiej pracy.

- Czy w Polsce prowadzi Pan tę samą działalność?

- Nie. Nierozsądne byłoby wchodzenie w działalność budowlaną, kiedy cały ten sektor jest w zapaści. Tu zajmuję się klimatyzacją i systemami nagłośnień. Mój brat wcześniej pracował w firmie klimatyzacyjnej, ma wykształcenie w tej dziedzinie, w związku z tym zajęliśmy się tą działalnością, zakładając Firmę „Progress Klima”. Systemy multimedialne i sprzęt audio zawsze były moją pasją i dlatego się tym zająłem.

- Mówił Pan, że kryterium zysku nie jest jedynym kryterium w Pana działalności gospodarczej. Jakie są zatem inne kryteria?

- Poza rodziną, która jest na pierwszym miejscu, następna jest praca. Kiedy mam pracę, czuję się spełniony. Ewentualne zyski są mi potrzebne, by móc spokojnie żyć, by zapewnić normalne życie rodzinie. Wielkim powodem do radości jest to, że pieniądze zarabiam uczciwie. Gdybyśmy chcieli tylko zarobić pieniądze, to pewnie dzisiaj nie musiałbym pracować tak, jak to robię teraz, a tylko zbierałbym profity z tego, co zdziałałem wcześniej.

- Czy na Pana podejście do uczciwości ma wpływ to, gdzie się Pan kształcił?

- Wiele zależy od środowiska, w którym człowiek przebywa. Dużą część swojego życia spędziłem w szkołach katolickich - najpierw w Niższym, potem kilka lat w Wyższym Seminarium Duchownym - co z całą pewnością wywarło na mnie duży wpływ.

- Czy zgadza się Pan z przysłowiem: „Pieniądze szczęścia nie dają”?

- Niekoniecznie bym się z tym zgodził. Pieniądze w wielu sytuacjach ratują życie. Dzięki nim można komuś pomóc.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Jan Długosz w różnych odsłonach

2024-05-17 15:27

Maciej Orman/Niedziela

W Miejskim Ośrodku Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku odbyła się gala podsumowująca II Regionalny Konkurs Plastyczny „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele”, zorganizowany przez miejscową parafię św. Marcina – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli