Reklama

Polska

Święta Boża Rodzicielka - najważniejsza ze wszystkich godności

2016-01-01 15:49

PB

Do odkrywania i korzystania ze wstawiennictwa Matki Bożej – „najdoskonalszej uczennicy i najdoskonalszego stworzenia – zachęcił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel w orędziu noworocznym do wiernych. Duchowny przewodniczył 1 stycznia Mszy św. w kościele pw. św. Jan Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. Orędzie i pasterskie błogosławieństwo hierarcha przekazał podczas transmisji radiowej i internetowej.

Bp Pindel zaznaczył, że obchodzona dziś przez Kościół uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki przypomina, że właśnie przez Maryję Syn Boży przyszedł na świat. Dodał, że wspominany w Nowy Rok tytuł Maryi jest najważniejszy ze wszystkich godności, jakie Jej przypisujemy.

„Ona jest najdoskonalszą uczennicą i najdoskonalszym stworzeniem, od Niej i od Jej zgody zaczęła się epoka odkupienia. Ona jest też pierwszą, która uwierzyła i przekonywała uczniów, aby uwierzyli w Jezusa. Ona jako pierwsza najpełniej korzysta z łaski związanej z przyjściem na świat naszego Zbawiciela” – dodał. Hierarcha podkreślił, że Maryja jest znakiem wypełnienia Bożych obietnic, pełni czasów. Zauważył, że to Bóg jako pierwszy wybrał, wyróżnił i zaufał tej kobiecie z Nazaretu – powierzył Jej Syna Bożego, aby Go nosiła pod sercem, aby Go karmiła, wychowywała i towarzyszyła, dopóki nie stanie się dorosłym człowiekiem. „To dzięki Niej, Jezus mógł zaznać ciepła domu, miłości matki, poznać, co to znaczy mieć najbliższą kobietą w swoim życiu, dopóki mężczyzna nie znajdzie swej drugiej połowy” – zauważył biskup, nawiązując do Listu św. Pawła do Galatów, gdzie Apostoł Narodów pisze między innymi o wyjątkowej roli Maryi.

Biskup przypomniał, że tytuł Matki, jaką Bóg daje tej jedynej i niepowtarzalnej kobiecie, odwołuje się do najważniejszej godności Maryi. „Gdybyśmy w żadnym Piśmie ani w tradycji ustnej nie zachowali imienia Maryi, to i tak z szacunkiem moglibyśmy mówić o Niej: to ta kobieta, która przyniosła na świat, porodziła Syna Bożego. I tak trzeba byłoby dzielić ten czas istnienia i dziejów świata od tego momentu przed i po - kiedy to Bóg posłał Swego Syna na świat” – dodał.

Reklama

Liturgię w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki i w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój wspólnie z ordynariuszem celebrowali kapłani pracujący dla diecezjalnego Radia „Anioł Beskidów” oraz związani z komorowicką wspólnotą parafialną.

Biskup bielsko-żywiecki odwiedził też studia i pomieszczenia redakcyjne radia diecezjalnego, błogosławiąc wszystkim, którzy uczestniczą w dziele ewangelizacji na falach eteru. Wziął udział w audycji na żywo, podczas której pytania o jego posługę w Kościele diecezjalnym zadawali dziennikarze „Anioła Beskidów”, „Gościa Niedzielnego” i Katolickiej Agencji Informacyjnej.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Noworoczna modlitwa i refleksja

2020-01-08 08:09

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2020, str. I

Ks. Piotr Góra

Radiowa rozmowa na Nowy Rok

Noworoczną Eucharystię sprawował bp Roman Pindel w kościele św. Jana Chrzciciela w Komorowicach. Modlitwa transmitowana była na antenie diecezjalnej rozgłośni Anioł Beskidów. Po liturgii, w radiowym studio, biskup podsumował miniony rok 2019.

Więcej ...

ks. Piotr Pawlukiewicz - Marka: Chrześcijanin

2020-01-17 08:06

freelyphotos.com

Co znaczy w dzisiejszym świecie być chrześcijaninem? Co właściwie deklaruje osoba, która przykleja sobie rybkę na samochodzie albo zawiesza na szyi krzyżyk? Deklaruje ona, że będzie uczniem Chrystusa. Nie zawsze zdolnym, nie zawsze zdającym egzaminy, czasem skazanym na poprawki, ale uczniem.

Więcej ...

Patriarcha Teofil: zagrożenie dla status quo Jerozolimy

2020-01-19 16:30

Ks. Julian Nastałek

Makieta świątyni jerozolimskiej w czasach Jezusa, Muzeum Izraela w Jerozolimie

Przedstawiciele Kościoła anglikańskiego spotkali się w Jordanii z prawosławnym patriarchą Jerozolimy. Teofil III przyznał, że istnieje niebezpieczeństwo dla status quo tego miasta ze strony radykalnych grup osadników, którzy zagrażają obecności dziedzictwa chrześcijańskiego. Podziękował anglikanom za wsparcie i solidarność.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

Wiara

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Pomieszani w miłości

Kościół

Pomieszani w miłości

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?