Reklama

Tajemnica chleba

Dożynki są jednym z najpiękniejszych świąt polskiej wsi, obchodzonym od stuleci. W nowo reaktywowanym powiecie lubaczowskim odbyły się już piąte dożynki. Święto plonów to znakomita prezentacja efektów pracy społeczności wiejskiej, jej tradycji i dorobku kulturalnego. Tegoroczne dożynki w Lublińcu wypadły pod każdym względem wspaniale. Chciałoby się powiedzieć: „Święć się wielki Boże w niebie A na ziemi polski chlebie”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela 31 sierpnia br. dla parafian Starego Lublińca była niezwykła. Z Zamościa przyjechał bp Mariusz Leszczyński, by dokonać wizytacji kanonicznej tej parafii, udzielić młodzieży sakramentu bierzmowania i przewodniczyć Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne zbiory. Tu bowiem odbywały się powiatowe dożynki. Uczestniczyły w nich władze wojewódzkie, powiatowe, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu lubaczowskiego oraz władze rejonu jaworowskiego z Ukrainy. Tę typowo rolniczą miejscowość odwiedziło w tym dniu wiele gości.
Nawiązując do pięknych tradycji praojców, do dawnego polskiego zwyczaju dziękczynienia za plony i chleb, miejscowi i przyjezdni uczestniczyli w Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem bp. Leszczyńskiego, który wygłosił kazanie o tajemnicy chleba i o szacunku dla pracy rolnika. Ksiądz Biskup przypomniał też słowa św. Brata Alberta Chmielowskiego, którego ślady widnieją na ziemi lubaczowskiej: „Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, każdy może kęs ukroić dla siebie i nakarmić się jak jest głodny”. „Jakaż to cudowna mądrość na nasze czasy - mówił dalej Ksiądz Biskup. - W naturze chleba leży to, aby się nim dzielić z innymi, a dzieląc się chlebem, obdarzać prawdą, miłością, sprawiedliwością i uczciwością”. Ksiądz Biskup wspomniał także o tym, że polska wieś zawsze była ostoją wiary, skarbnicą narodowych tradycji i przykładem umiłowania ojczystej ziemi. Chleb nazywano świętym chlebem, a ziemię - matką rodzicielką.
Po Mszy św. bp Leszczyński poświęcił wieńce dożynkowe przyniesione z następujących miejscowości: Starego Lublińca, Zalesia, Wólki Horynieckiej, Gorajca, Borchowa, Dąbrówki, Wielkich Oczu, Oleszyc, Narola wsi, Futor, Nowego Sioła, Karolówki, Kowalówki, Miodowa, Łukawicy, Starego Dzikowa, Moszczanicy, Wólki Krowickiej, Baszni Dolnej, Piastowa, Baszni Górnej, Krowicy Hołodowskiej i Cewkowa.
Dyrektor szkoły i przewodniczący Rady Powiatu Lubaczowskiego Zbigniew Wróbel podziękował Księdzu Biskupowi za odprawienie Mszy św., poświęcenie wieńców i udzielenie sakramentu bierzmowania młodym. „Dzień dzisiejszy zmusza do refleksji nad stanem naszego ducha, nad tożsamością chrześcijańską, formacją duchową młodych. Skłania ojców i matki do zadumy nad naszą wiarygodnością katolicką wobec dzieci. Wierzę, że prawdy wypowiedziane dzisiaj przez Biskupa pomogą nam, dorsłym, udzielić młodym właściwych wskazań na dalszą drogę życia, wskażą, jak żyć godnie, kierować się szlachetnymi i uczciwymi zasadami, dokonywać wyborów” - powiedział Dyrektor. Na zakończenie Biskup Mariusz skierował serdeczne życzenia do dzieci i młodzieży oraz do nauczycieli, wychowawców i katechetów w związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym.
Dalsze uroczystości dożynkowe odbyły się na placu przy domu kultury. Burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny i starosta lubaczowski Józef Michalik wyrazili swoje uznanie dla rolniczego trudu. Mówili także o nieopłacalności produkcji rolnej, trudnościach w skupie płodów ziemi, o niespełnionych obietnicach władz rządowych wobec rolników. Starostowie gminnych dożynek: Czesława Zabomiak - rolniczka z Kowalówki - i Janusz Mazurkiewicz - rolnik z Starego Lublińca, oraz starostowie powiatowi: Wanda Szularz z Lisich Jam i Stanisław Ziemba - przedsiębiorca i rolnik z Oleszyc, wręczyli Burmistrzowi Cieszanowa i Staroście lubaczowskiemu bochny chleba z mąki zrobionej z tegorocznego zboża. Przyjmując świeży chleb, Starosta lubaczowski zobowiązał się sprawiedliwie go dzielić, ale i sprawiedliwie rządzić, „bez względu na to, jaką opcję kto wyznaje, skąd pochodzi i skąd przychodzi”, ponieważ jest wielką rzeczą „wznieść się ponad podziały polityczne i rządzić sprawiedliwie”. Podziękował też rolnikom za ich ciężką pracę.
Starostowie poczęstowali chlebem wszystkich uczestników dożynek. Podobnie uczynili to goście zza wschodniej granicy. Starosta jaworowski Mikołaj Dowba przywiózł z Ukrainy korowaj. „Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tych dożynek. Bóg daje nam chleb, ale daje go naszymi rękami. Życzę, by te ręce były zdrowe do pracy i sprzyjała rolnikom pogoda. My na Ukrainie mówimy, że dobry sąsiad to członek rodziny. Przyjechaliśmy do Was jak do rodziny, z pięknym chlebem i pieśnią” - powiedział Gość z Jaworowa.
Uroczystości urozmaiciły występy zespołów ludowych z powiatu lubaczowskiego oraz Orkiestry Dętej z Cieszanowa, pod kierownictwem Bronisława Stępnia. Tradycyjnie dożynkom towarzyszył konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Spośród 26 wieńców komisja konkursowa wybrała i nagrodziła 3: z Krowicy Hołodowskiej, Karolówki i Wielkich Oczu, oraz wyróżniła wieniec ze Starego Lublińca. Uroczystości zakończyły się wspólną zabawą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 21, 20-25.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli