Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8 września. W byłym obozie koncentracyjnym Gross-Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku byli więźniowie, kombatanci, władze wojewódzkie, samorządowe oraz harcerze oddali hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej. Uroczystościom przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. W homilii podkreślił, że pamięć o tych tragicznych wydarzeniach nie może zostać zapomniana. Obóz ten należał do najcięższych obozów pracy. Więźniowie różnych narodowości pracowali w miejscowym kamieniołomie. „To była mordercza praca i nieludzkie traktowanie - tego nie da się zapomnieć” - mówią byli więźniowe obozu Gross-Rosen. Szacuje się, że przez Gross Rosen przeszło 125 tys. więźniów - 40 tysięcy z nich zostało tam zamordowanych.

12 września. Ulica Najświętszej Maryi Panny w Legnicy po raz pierwszy obchodziła swe imieniny. - Słynny deptak w centrum miasta po 18.00 zamiera, a my chcemy to zmienić - tłumaczy Andrzej Gąska z legnickiego OSIR-u. W katedrze legnickiej odbyła się Msza św. za pomyślność mieszkańców, handlowców i przedsiębiorców z tej ulicy. O 16.50 przed pomnikiem Jana Pawła II złożono kwiaty i odśpiewano uroczyste Sto lat dla Ojca Świętego. Przed kościołem Mariackim ustawiona została specjalna scena, na której zaprezentowały się kapele, kabaret i zespoły. Zabawa na ulicy Najświętszej Maryi Panny trwała do 2 w nocy.

12 września. Mierzy 27 metrów, wykonany został ze stali i miedzi, waży, bagatela, 30 ton. Mowa o krzyżu, który stanął w Bolesławcu. Uroczyście poświęcił go biskup legnicki Tadeusz Rybak. Krzyż budowano 4 lata. Natomiast, by odlać z brązu 7-metrową figurę Chrystusa potrzebowano aż półtora roku. Tym samym ważąca 2 tony pasyjka należy do największych w Polsce. Bolesławiecki krzyż stanął na placu, który decyzją Rady Miasta nazwany został Placem Świętego Krzyża. Prowadzą do niego 33 schody, symbolizujące lata życia Chrystusa. Jak dodaje Sławomir Grzesiak z Komitetu Budowy, w przyszłym roku na placu wokół krzyża zamontowane zostaną stacje Drogi Krzyżowej.

14 września. Mimo że susza spowodowała ogromne straty w plonach, trzeba podziękować choćby za to, co się zebrało - mówią rolnicy. Dlatego też w niedzielę przyjechali do Udaninia koło Strzegomia, gdzie odbyły się dożynki diecezjalne. Uroczystościom, jak co roku, przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. Msza św. dziękczynna w intencji rolników została odprawiona o godz. 11.00. Starostami dożynek byli rolnicy z gminy Udanin, którzy gospodarują na 30-tu i 80-ciu hektarach. Przybyło ok. 50-ciu delegacji z wieńcami dożynkowymi. Najpiękniejszy z nich został nagrodzony. Po części oficjalnej na boisku sportowym zaplanowano wiele atrakcji. Ponadto rolnicy mogli obejrzeć wystawę nowoczesnego sprzętu rolniczego.

14 września. Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego szczególnie uroczyście obchodzona była w legnickiej parafii pod tym wezwaniem. Rozpoczęła się o 13.00 wprowadzeniem do budującego się kościoła relikwii św. Faustyny Kowalskiej. Po Mszy św. odbył się festyn oraz loteria fantowa z nagrodami. Każdy, kto kupił cegiełkę na budowę świątyni, wziął udział w losowaniu cennych nagród. Można było wygrać pielgrzymkę do Fatimy, zestaw kina domowego i sprzęt AGD. Organizatorzy festynu przygotowali 4 tysiące cegiełek. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na dokończenie budowy kościoła. Odpust i festyn parafialny zakończyła wspólna modlitwa i pokaz sztucznych ogni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Szwajcaria: radna miejska strzelała do obrazu przedstawiającego Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus

2025-07-25 21:09

zrzut ekranu Instagram

Prokuratura w Zurychu postawiła zarzuty radnej miejskiej i byłej przewodniczącej Partii Zielono-Liberalnej Saniji Ameti po zamieszczeniu przez nią zdjęcia, na których oddaje około 20 strzałów do obrazu przedstawiającego Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Według informacji szwajcarskiego portalu 20 Minuten, Ameti oskarżono na podstawie artykułu 261. szwajcarskiego kodeksu karnego o publiczne znieważenie przekonań religijnych i zakłócanie pokoju religijnego.

Więcej ...

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Joachim z Anną, Maryją, Józefem i Jezusem – obraz z kościoła w Krasnem k. Rzeszowa

Arkadiusz Bednarczyk

Joachim z Anną, Maryją, Józefem i Jezusem – obraz z kościoła w Krasnem k. Rzeszowa

Dziś Kościół obchodzi wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W to wspomnienie pamiętajmy więc zarówno o naszych rodzicach, jak i dziadkach. Otoczmy ich naszą modlitwą i wdzięcznością.

Więcej ...

Młodzież z diecezji bydgoskiej na Jubileuszu Młodych we Włoszech

2025-07-27 19:11

Diecezja bydgoska

Grupa młodych pielgrzymów z diecezji bydgoskiej wyruszyła w niezwykłą podróż, by wziąć udział w Jubileuszu Młodych we Włoszech - wydarzeniu gromadzącym młodzież z całego świata, by wspólnie modlić się, dzielić wiarą i doświadczać wspólnoty Kościoła. Pielgrzymka rozpoczęła się z wtorku 22 na środę 23 lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa