Reklama

Głogów - Grodowiec

Na szlaku różańcem znaczonym

13 września odbyła się kolejna pielgrzymka głogowian do sanktuarium Matki Bożej w Grodowcu. Pątnikom na trasie naznaczonej różańcowymi kapliczkami towarzyszył modlitewny nastrój i... strumienie deszczu. Tak jak w minionych stuleciach, czciciele Najświętszej Maryi Panny, mimo trudu drogi, z radością zmierzali do Jej domu, by tam w szczególny sposób oddać cześć Bogu w Trójcy Jedynemu i błagać o Jego miłosierdzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W drodze

Tradycja pielgrzymowania głogowian sięga wieków średnich, kiedy to przodkowie dzisiejszych mieszkańców nadodrzańskiego grodu wyruszali na pątnicze szlaki Śląska. Pierwsze zaś sanktuaria na tej ziemi były związane z kultem Najświętszej Maryi Panny. Jak czytamy w opracowaniu Dzieje Kościoła na Śląsku - Średniowiecze ks. prof. Kazimierza Doli: „Najstarszy pątniczy ośrodek maryjny to od XII w. kościółek Najświętszej Maryi Panny koło Środy Śląskiej pozostający pod opieką benedyktynów. Przy nim św. Jadwiga założyła pierwsze na Śląsku leprozorium dla kobiet. Początku XIII w. sięga figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Bardzie koło Kłodzka. Do tych pielgrzymek nawoływali cystersi, którzy w Bardzie mieli swoją prepozyturę i schodziło się tu w XIV w. po kilka tysięcy ludzi”. W tę tradycję, choć nieco późniejszą, wpisuje się oczywiście również sanktuarium maryjne w Grodowcu. Nie ulega bowiem wątpliwości ani średniowieczny rodowód tego miejsca, ani wielowiekowe dziedzictwo rozwijającego się tu maryjnego kultu, zwłaszcza wyraźnie udokumentowanego w ostatnich czterech wiekach. To miejsce było i jest niezwykle ważne dla mieszkańców pobliskiego Głogowa.

Oddani Matce

Cześć oddawana Matce Bożej to najbardziej charakterystyczny rys religijności dawnych mieszkańców Głogowa (jak również - zapewne - dzisiejszych głogowian). Wśród przejawów miłości i kultu Najświętszej Maryi Panny wymieńmy chociażby: uroczyste obchodzenie świąt ku Jej czci, Msze św., nabożeństwa, modlitwy, wezwanie kolegiaty, fundacje licznych ołtarzy, powstanie mansjonarii, powołanie bractwa Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny przy kościele pw. św. Mikołaja (najstarsza tego typu organizacja) czy pielgrzymki. Na dawnej pieczęci miejskiej (ok. 1320) znajdziemy wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zresztą do dziś w herbie miasta w jednym z pól znajduje się Jej matczyna postać, są dwa kościoły pod Jej wezwaniem, a jej kult (w bogactwie różnych form) jest żywy i angażujący szerokie rzesze wiernych.
Tradycyjne pielgrzymki mieszkańców Głogowa (czy szerzej ziemi głogowskiej) do sanktuarium Matki Boże Jutrzenki Nadziei oprócz swego pokutnego charakteru, stanowią również wspaniałą okazję do głębszej refleksji modlitewnej opartej na tajemnicach Różańca Świętego, tu dodatkowo połączonej z autentyczną, fizyczną ofiarą. Nieustannie przypomina o tym piętnaście różańcowych kapliczek przydrożnych ustawionych na tej trasie, które swoją historią sięgają XVII w. Wpisane w krajobraz naznaczony hutniczo-kopalnianymi bliznami, przypominają pątnikom i zwykłym podróżnym o tym, co najważniejsze zwłaszcza w Roku Różańca Świętego i 25-lecia pontyfikatu Papieża Polaka, który zawierzył siebie i Kościół Maryi.

Odpust

To była już XVII Piesza Pielgrzymka głogowian do sanktuarium Matki Bożej w Grodowcu. 13 września - tak jak co roku - pątnicy przebyli trasę z modlitwą, niosąc swoje radości i troski pod stopy Jutrzenki Nadziei. Najważniejszym i ostatnim etapem tej corocznej pielgrzymki jest uroczysta Eucharystia odprawiana w kościele na grodowieckim wzgórzu. Kapłani, klerycy, siostry zakonne, służba liturgiczna ołtarza, chór oraz wierni świeccy tak we wnętrzu świątyni, jak i wokół niej (wśród której znaleźli się, także m. in. przedstawiciele władz samorządowych, zarządu KGHM „Polska Miedź” S. A., delegacje sąsiednich kopalń i zakładów) zgromadzili się wraz z biskupem diecezjalnym przed obliczem najlepszej Matki. Ten szczególny odpust - w związku ze wspomnieniem dnia Narodzin Najświętszej Maryi Panny - oprócz wielkiego, jak zawsze, święta dla głogowskich czcicieli Matki Chrystusa Pana, był też w tym roku niezwykłą okazją do uczczenia jubileuszów, jakie obchodzi bp Adam Dyczkowski. W związku z 25-leciem sakry biskupiej oraz 10-leciem pracy w naszej diecezji, delegacje grodowieckich parafian złożyły serdeczne życzenia na ręce Dostojnego Jubilata. Dołączając się do słów swoich wiernych, kustosz sanktuarium ks. Witold Pietsch, z radością podkreślił częstą obecność Księdza Biskupa na grodowieckim wzgórzu oraz z wdzięcznością wspomniał również trud jego pasterskiego posługiwania. Bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej oraz wygłosił homilię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Więcej ...

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-18 21:04

Materiały organizatorów

W ramach przygotowań do synodu odbędzie się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Będzie to czas spotkania i odkrywania siebie, swoich życiowych zadań i miejsca w Kościele.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous