Reklama

Doba Peregrynacyjna w parafii w Czernicach

„Zaufali Bogu, przebaczyli bliźnim”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czernice - niewielka wioska w powiecie wieluńskim. 26 sierpnia, święto Matki Bożej Częstochowskiej. Tego słonecznego popołudnia opustoszały wszystkie zagrody, mieszkańcy jak jeden mąż udali się do krzyża w środku wsi, aby powitać wędrujący po archidiecezji częstochowskiej obraz Jezusa Miłosiernego. Wraz z wiernymi w modlitewnym oczekiwaniu trwali: bp Antoni Długosz, proboszcz parafii - ks. Leon Kołek, księża z osjakowskiego dekanatu. W tym dniu Obraz żegnała parafia w pobliskim Masłowie. Punktualnie o godz. 18.00 kawalkada bojowych wozów OSP i dźwięk syren strażackich obwieściły przybycie niezwykłego, a tak oczekiwanego gościa.
Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Brata Alberta w Czernicach liczy obecnie niewiela ponad 670 wiernych. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1326 r. W 1444 r. stanowiła własność rodu Długoszów. Od XVIII w. przy dworze znajdowała się murowana kaplica. Z tego okresu oprócz innych nielicznych pamiątek zachowały się umieszczone obecnie przy głównym ołtarzu figury świętych oraz niezwykłej urody obraz Matki Bożej oczekujący na swoje dziatki w osobnej kaplicy.
Parafię tutejszą ustanowił 2 kwietnia 1981r. bp Stefan Bareła, a kościół konsekrował 5 maja 1999 r. abp Stanisław Nowak. Nie wszyscy wiedzą, że w latach 1852-54 wraz ze swymi rodzicami, właścicielami tutejszych dóbr mieszkał w Czernicach Adam Chmielowski - św. Brat Albert, patron miejscowego kościoła i ziemi czernickiej.
Szczególny kult do Bożego Miłosierdzia rozpoczął się w parafii od chwili kanonizacji św. siostry Faustyny Kowalskiej. W uroczystościach w Rzymie wziął udział proboszcz ks. Leon Kołek. Od tego czasu w tutejszym kościele codziennie o godz. 19.00 odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz dziesiątka Różańca. Charakterystyczne jest, że nawet podczas pilnych prac polowych duża grupa wiernych znajduje czas, by błagać Pana Jezusa o miłosierdzie dla siebie, swoich rodzin i środowiska. Oprócz stałej modlitwy specjalnym przygotowaniem do peregrynacji Obrazu były rekolekcje, które poprowadził pallotyn - ks. kan. Władysław Nadybał. W dniu nawiedzenia, po powitaniu i błogosławieństwie pól i zagród, Miłosierny Jezus zagościł w miejscowej świątyni. Powitalną Mszę św. odprawił i homilię wygłosił bp Antoni Długosz. Modlono się, aby w oparciu o Boże Miłosierdzie i wzajemne zrozumienie parafianie utrzymali to, co posiadają w swoim środowisku, a więc piękny kościół, katolicką szkołę, własną zlewnię mleka zorganizowaną z konkretnej potrzeby, proszono o zrozumienie przez niektórych, jak pracować i przystosować się do nowych warunków gospodarczych na wsi, a także o pomyślne zakończenie przebudowy tak potrzebnej zakrystii. W homilii bp Długosz zwrócił uwagę na dwa główne filary Bożego Miłosierdzia, tj. spowiedź i Eucharystię. Przypomniał też słowa s. Faustyny stanowiące jak gdyby drogowskaz Bożego Miłosierdzia. Święta prosiła: „Panie Jezu, daj mi Twoje oczy, ręce, serce, abym mogła widzieć, czynić dobrze i kochać drugiego człowieka”. O godz. 24.00 Pasterkę do Miłosierdzia Bożego odprawił ks. prał. Kazimierz Pacholik - tutejszy rodak. Przez cały czas pobytu Miłosierny Jezus spoglądał z Obrazu na swoje dziatki, wybaczał i uczył miłosierdzia, a szczere słowa modlitwy wiernych: „Jezu, ufamy Tobie, choćby zwątpił świat” niosły się daleko ponad zagrodami i okolicznymi polami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły?

tasha/pixabay.com

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły? Czy stan błogosławiony, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i swoje dziecko, zwalnia ją z tego obowiązku? - Matka sama musi podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego - tłumaczy KAI bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Więcej ...

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00
Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...